• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakan özhaseki`nin açıklamaları....

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kepez ilçesi Kızıllı Mahallesi'nde, Antalya Büyükşehir Belediyesi Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri'nin temel atma törenine katıldı.
Törende konuşan Bakan Özhaseki, belediyenin cebinden para çıkmadan güzel bir tesis yapıldığını belirterek, "Bu bile eleştiriliyorsa pes doğrusu, söyleyecek bir şey bulamıyorum. Bunu 50-100 milyon dolara mal eden birçok insan biliyorum. Yani belediye olarak gelip, Menderes Bey, 50, 100 milyon dolar harcayıp, devleti milleti borçlandırsa gitse demek ki kimse bir şey demeyecek. Eline sağlık, herkesin ne dediği hiç önemli değil. Doğrusu vicdanen müsterih olmak önemli, bu millete hizmet etmek, eser bırakmak önemli." diye konuştu.
İstanbul Ümraniye’de 1993 senesinde çöplüğün patladığını ve 27 kişinin öldüğünü, 12 kişinin de o patlamada kaybolduğunu anlatan Özhaseki, İstanbul'daki öğrencilik dönemlerinde gece ikilerde, üçlerde "Su gelecek mi?" diye nöbet tuttuklarını söyledi.
Sanayi devrimiyle insanların şehirlere akın ettiğine değinen Özhaseki, şehirdeki atıkların çoğaldığını, bunun neticesinde de toprağın, suyun kirletildiğini, tabiatın bozulduğunu dile getirdi. Hava, su, toprak ve enerjinin dengesinin bozulmaması yönünde dört kural olduğunu vurgulayan Özhaseki, "Tabiatın insanlardan intikam aldığı dönemler başlıyor. Her şey denge üzerinde, dengeyi bozduğumuzda başımıza felaketler geliyor." diye konuştu.
Partilerinin çevreye bakışından dolayı eleştirildiğini bildiğini değinen Bakan Özhaseki, şu değerlendirmede bulundu: "2003 yılında iş başına geldiğimizde katı atık tesisi tüm Türkiye'de sadece 15 taneydi. Şimdi aradan geçen bu zaman içerisinde katı atık tesis sayısı 85 oldu. 52 milyon insanımıza hitap eden, atıkları toplayabildiğimiz tesislerimiz var. Arıtma suyu tesislerinde ise belediyelerin bulunduğu nüfusun yüzde 80'ine hitap edecek kadar arıtma tesisi yaptırdık. Hedefimiz 2023 yılı geldiğinde, cumhuriyetin 100. yılında artık evlerden attığımız bütün kirli sularımızın hepsini arıtma sularının anlık tesislerde temizlendiği bir ortama kavuşmak. Bunun için her yıl ortalama 200 civarında arıtma tesisi hedefledik. Bu sene 234 tane tesisimiz devam ediyor."
Katı atık tesisleriyle ilgili de hedef koyduklarını belirten Özhaseki, "2023 yılı geldiğinde atıklarımızın hepsi alınacak, ayrıştırılacak. İçerisinden tabii ki kullanılabilecek malzemeler çıkacak, elektrik üreteceğiz, sonra da çıkan bir kısmı geride kalanlardan ise komposto üretip onları da gübre gibi kullanmış olacağız. Bunun için bu tesislerimizde 60 bin kişiden fazla insan çalışıyor. Elektrik üretiyoruz, 2023 yılı geldiğinde de yaklaşık 10 milyarlık bir katma değer sağlayacağız bu işlerden, 100 binden fazla insan çalışacak." ifadesini kullandı.
Nüfus arttıkça daha çok atığın dışarıya bırakılacağını dile getiren Özhaseki, raporlara göre toprak üzerindeki sıcaklığın 1 derece artığını, 2 dereceye doğru da hızlandığını, karbon salınımının yüzde 42, denizlerin seviyesinin yüzde 29 arttığını belirtti.
Bütün bunların felaketin habercisi olduğuna dikkati çeken Bakan Özhaseki, şu ifadelere yer verdi: "Aslında birçok ülke dünyayı çok fazla kirlettiği halde üzerine düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getirmiyor. Çin dünyayı yüzde 25, ABD ve Avrupa yüzde 15'er oranında kirletiyor. Biz sadece binde 7 kirletiyoruz. O haldeyken bunu daha da azaltmak için projeler yapıyoruz. İki gün önce Fas Marakeş'te toplantı vardı. Genel kurul salonunda söz istedim. 'Evet bazı balık, hayvan, bitki türleri kaybolmasın, bunu yapalım. Ama biliyor musunuz Akdeniz'de, gemilerin içerisinde insanlar kurtulabilmek için kaçarlarken boğuluyorlar. Küçücük yavrular boğuluyorlar. Savaştan kaçan insanlar, çoluk çocuğun elinden tutmuşlar, o savaş ortamında kurtulabilmek amacıyla dağlara tepelere tırmanmışlar sonra da bir ümitle Avrupa'ya doğru açılıyorlar. Denizde o küçücük çocuklar boğuluyorlar. Bunun için ne yapıyorsunuz, bana söyler misiniz?' diye sordum. Biz 3 milyon Suriyeliyi ülkemize aldık. Devlet olarak 12,5 milyar dolar harcadık."
Kaynak: T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Hepsini geçtim şunu anlamıyorum, 13 seneden fazladır iktidar olan parti çağın gereğini yaptığı için övünüyor. Yani bizim yerimize senelerdir X partisi sizi yönetse mazallah pisliğinizde boğulurdunuz mu denmek isteniyor? Çağın gereği zaten bu, sen de az gelişmiş bir ülke değilsin. E gereğini yapmışsın işte. Ay ne bileyim ya.

@Gizem Sunar
Merhaba, aslında bu geç kalınmış bir proje ve daha nice projelerin yapılması lazım. Bizim mesleğimiz gercekten çok guzel bir meslek ve insallah daha da gelişecek. Bu projelerin bir an önce yapılması lazım. Yani 2023 beklemek gerekmez. Bizim devlette olsun özel sektörde olsun iş alanının genişlemesi lazım. Bizim işimizi yapan başka bir mühendis olmaması gerekli ve çevre görevlisi belgesinin kaldırılması gerekli. Diğer olaylara gelecek olursak size haklılık veriyorum. Suriyelileri almasalardi keşke. Onlarda önemli ama siz aslanın yaşadığı yere ceylani getirip koyarsanız onlarin beraber iyi şekilde yaşamasını beklemeyin. ☺