• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliği

Cansu Bağ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
DYO BOYA FABRİKALARI
BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ

Resmi Gazete Tarihi: 17.06.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27967

Amaç: Bu Tebliğin maksadı, bir faaliyet sonucunda ortaya çıkan bazı tehlikesiz atıkların çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, atık miktarının azaltılması, geçici depolanması, geri kazanım tesislerinin kurulması ve bu tesislerin çevreyle uyumlu yönetiminin sağlanmasına yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi için gerekli idari ve teknik esasların düzenlenmesidir.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği.pdf
    433.3 KB · Görüntüleme: 458
@Çağlaa
Presleme fiziksel bir işlemdir doğru ama önce birşey sorayım kapasite raporunuz mu var, kapasitesizlik mi?

@Çağlaa
:D kapasitesizlik alarak tehikesiz atıklar toplama ayırma belgesi alınabiliyor.kapasite raporunda ekipman olarak pres makinesinden akabinde %... verim*saat şeklinde bir üretim/tüketim şeklinde hesaba dahil edildiyse kullanabilirsiniz tabiki :)

@Gülay Kudret Birdal
Kapasite raporunda yoksa kapasite raporunu yenileme şartıyla pres yapabilir miyiz acaba? Pres yapmamız lazım bizim! :D

@Çağlaa
yapabilirsiniz tabiki. kapasite raporunu sormamın sebebi kapasiteyi her ne kadar değiştirmese de üretime/tüketime (sadece malzeme üretmek/tüketmek olarak algılamayın) ekipman eklendiği için kapasite raporunda bildirmek gerekebilir.Ticaret odası kapasite birimine sorun eklemek gerek diyeceklerdir zannımca

@Çağlaa
ne demek efenim, neticeyi bana da bildirin olur mu :)

Bir de 4. maddenin (h) bendinde toplama ayırma tesisi tanımına "fiziksel işlemlerin uygulanabildiği" ibaresi eklenmiş. Bu kırma işlemi yapabiliriz mi demek oluyor acaba ? :D Daha önce susuz plastik kırma işlemi için Geri dönüşüm tesisi lisansı isteniyordu yönetmelikte, artık fiziksel işlem olarak algılayıp kırma işlemi yapabilirmiyiz ki :D

@Sena Çetinkaya
TAT lardaki fiziksel şartlardan değil GDT deki fiziksel bir şarttır ama kırma işlemi :) o zaman bütün farklı tesislerdeki fiziksel şartları kendimize uyarlayalım olur mu? :)

arkadaşlar merhaba;
bu tebliğe göre benim anlamadığım tehlikesiz atık üreticilerin bildiriminin nasıl yapacağı ve bu atıkların içeriğinin ne olduğu yardımcı olursanız çok sevinirim.

@ÇağlaaFirmaların bu sürece alışmaları için zaman tanımış oluyorlar. Zaten uygulama alanını incelediğinizde bu lisansı almalarını istedikleri firmaların değil bu lisansı almak bu lisansı anlamak için bile en az bir beş yıla ihtiyaçları var. Kütle denge yapmanız gerekiyor dediğimde aldığım cevap "kime ne benim kimden ne kadar mal alıp kime ne sattığımdan, sen uyduyorsun bunları, böyle mantıksız şey mi olur canım" vb gibi oluyor!!! Zihniyet bu... Asıl nedenini ve nasıl yapılacağını vesaireyi anlatana ve anlamasını sağlayana kadar yaklaşık birbuçuk saat geçti...

@Gülay Kudret Birdal
Kablo kırma tesisleri de fiziksel olarak kırma ve eleme yaparak bakır ve plastiği birbirinnden ayırıyor. Aslında tanımlar kısmına bu fiziksel işlem in açıklamasını yapsalar daha aydınlatıcı olurmuş gibi geliyor bana...

@Nihal Ş. AKSOY
kesinlikle katılıyorum, herkes herşeye yorumlayabilir, iş sahibine gel anlat şu fiziksel işlem bu tesiste olamaz diye

@diienayzed
gdt ler kırma işlemi yapıyorlar, değişen bir durum olmadı ki, sizin tesisinizde kırma yok muydu?

@Gülay Kudret Birdal

Kırmamız var ancak plastik ambalaj kırıyoruz bunun dışında kırmıyoruz ambalaj dışı ürünler için tehlikesiz atık gdt almak gerekli değil mi ?

@diienayzed
ambalaj atığı ve tehlikesiz atık farklı doğrudur.Tehlikesiz Atıklar için geri dönüşüm lisansı almanız gerekir.Size verilen lisansın ekinde 15 li kodlar yazılıdır, tehlikesiz atık kodları yoktur.Lisans kapsamınız dışındaki kodları alamıyorsunuz maalesef

@Gülay Kudret Birdal

Ancak yürütmesi durdurulduğu için tehlikesiz atık gdt lisansı alınmıyordu sanırım artık alınabiliyor öyle değil mi ?