• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

BEKRA Bildirimi

Fatih D.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü
Merhaba arkadaşlar,

Danışmanlığını yaptığımız bir Asfalt Plent Tesisi'nin BEKRA uygulaması üzerinden bildirimini yapmamız gerekiyor. Asfalt Plent tesislerinde kullanılan malzemeler genel itibariyle Mıcır ve Bitüm'dür. Ancak Bitüm'ün internette yaptığım araştırmalarda gördüğüm CAS ve EC numaraları farklılık gösteriyor.

- Daha önce Asfalt Plent Tesisi için BEKRA'dan bildirim yapan bir arkadaşım veya
- Kimyasalların Türkçe isimleri, EC ve CAS numaralarının tamamını benimle paylaşabilecek bir arkadaşım var ise memnun olurum.

İyi çalışmalar

Bitüm genel bir kavram.
Size önerim öncelikle bekra sistemi kılavuzunu incelemeniz olacaktır.

Her imalatçı farklı reçete ile hazırlaya bilir ancak hazırlanan malzeme müstahzardır. siz beyan için risk faktörleri üzerinden beyan yapacaksınız.
Örnek: R10-R11 gibi değeri kullanarak beyan yapın

20 ton R10
20 TON r25

bıla bıla bıla

Yeminle ODA Müsaade etse bedavaya kurs verebilirim. Ama oda parayı SMS'e yatırmış. borcunu öde, Başkan şu kanalda yarın yapacak bilgilendirmelere harcıyor.

@Mahmut Cimşit ilginiz için teşekkür ederim. Benim sıkıntım şu;

Bizim kullandığımız ürünün MSDS'de CAS No : 8052-42-4 EC No : 232-490-9'dur. Ancak BEKRA sisteminde böyle bir CAS yok. Bu sebeple bildirim yapamıyorum.

@Fatih D.

Ürünün içeriğinde en yüksek orana sahip etken maddenin CAS numarasını da kullabilirsin diye düşünüyorum

Arkadaşlar sorunumu çözdüm. Bitümü tehlikeli sınıfa dahil etmedikleri için bildirim yapamıyoruz ancak bu bizi beyandan muaf kılmıyor. İçeriğinde ki 7783-06-4 CAS nolu Hidrojen Sülfürün beyanını yaparak bildirim yapabileceğiz. @Serkan Çiçekay bir noktada senin dediğine çıktı sonuç :)

İlginiz için teşekkürler.

Karışımlara ait cas no bulunmuyor ancak bildiğim kadarıyla bekra sistemine karışım bazında giriş yapılıyor madde bazında değil. Eğer karışım bölüm 2 deki sınıfa giriyorsa adlandırılmamış madde olarak tehlikelilik sınıfı üzerinden beyan yapıyorsunuz.
madde bazında giriş yapılan kimyasal envanter sistemi

Nihan TosunMerhaba, atık beyanı yıllık olarak yapılır. Bir önceki yıla ait gönderilen atıklara ilişkin bilgiler girilir. 31 Mart son gündür. Sistem kapandığı zaman bir daha açılmaz. Bekra beyanı ise tesis sınırları içerisinde depolanan kimyasallara ilişkin beyanlardir. Belirli bir yenileme zamanı yoktur. Kimyasallara ve depolama miktarlarına ilişkin bilgiler değiştikçe beyan da yenilenir. Kimyasal kullanılmıyor olsa bile tesis içinde depolandığında o kimyasala ait bilgiler beyana işlenmelidir. Bunların dışında toprak kirliliği kapsamında da ek-3 faaliyet ön Bilgi formunun da doldurup beyan yapılması gerekiyor.