Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bekra

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Değerli Meslektaşlarım,

Seveso bildirimi var daha onu anlamadan bekra bildirimi nedir ya? benim tesisimde ne bekra nede seveso bildirimi var. şimdi nerden ve nasıl başlıcam

2. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

3. Orhan_Yılmaz

Orhan_Yılmaz CMNet Üyesi

bekra, seveso'nun türkçe versiyonu olarak değiştirildi diye biliyorum. Doğrumudur?

Melih Coşar bunu beğendi.
  4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

5. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Ekli Dosyalar:

6. jn6zo

jn6zo CMNet Üyesi

Rehberde sisteme giriş için aşağıdaki bilgiler yer almaktadır. Ancak " http://bekrabs.cevre.gov.tr " adresi "http://online.cevre.gov.tr/" adresine yönlendirilmekte ve giriş yapıldığında bekra bildirim sistemi bulunmamaktadır. Seveso bildirimi ise daha önce yapılmış olmasına rağmen şuan bildirim yapılmamış olarak gözükmektedir. Konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır? Yardımlarınızı beklerim.

1. Daha önce Seveso Tesisleri Veri Girişi sistemi üzerinden onaylı kullanıcı adı ve şifreleri ile

bildirimde bulunan kullanıcıların bildirimleri BEKRA Bildirim sistemine taşınmıştır.

2. Sisteme http://bekrabs.cevre.gov.tr adresinden giriş yaparak bildiriminizi güncelleyeniz.

7. Engin Bircan

Engin Bircan CMNet Üyesi

8. Meril San

Meril San CMNet Üyesi

Bekra sisteminde artık toplama kuralını biz yapıp öyle beyan edecekmişiz peki toplama kuralını tam olarak bilen varmı nasıl yapılacak bir örnekte yok şuan bildirim yapan arkadaşlar varmı acaba?

9. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

Güncelleyin derken yeniden bildirimi mi kastediyor anlayamadım. En altta seveso bildirimi görünüyor zaten. :kötü:

edit: En mantıklı hareket yeniden bildirim yapmak gibi geldi, aynı bildirimi tekrarladım.

10. Burak Türk

Burak Türk CMNet Üyesi

bende aynı bildirimi tekrarlamayı düşünüyorum tam emin olmamakla beraber.

11. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Eski beyanlar sistem üzerinde görülebilir durumda ancak bildirim olarak kabul edilmiyor. Yeniden beyan girişi yapılması gerekiyor.

12. putperest

putperest CMNet Üyesi

arkadaşlar 2015 yılında yaptığım seveso bildirimi bekra üzerinde gözükmüyor, 2014 yılında yaptığım bildirim gözüküyor. acaba sevesodan bekraya geçerken data kaybı mı oldu?

13. GÖKÇE PARER

GÖKÇE PARER CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,
    Toplama kuralı biraz karışık, fakat SEVESO III direktifi Ek-1 not'ü dikkatli okuyunca anlaşılmayacak bir konu da değildir. Özet olarak bildirimlerimizi aynı SEVESO sistemindeki gibi yapıyoruz. Tesis sınıfını belirlemek için ise toplama kuralını uyguluyoruz. Günümüzde her şey beyana dayalı biliyorsunuz. Kuralı doğru uygulayıp tesis sınıfını belirleyip ona göre Güvenlik raporu, BKOP hazırlatıyoruz.

Yanlışım var ise düzeltin lütfen.

Bekra Pedia --> BU ADRESTE BEKRA İLE İLGİLİ BİRÇOK AÇIKLAMA BULUNMAKTADIR.

SEVESO III EK-1 NOT 4:

1. Tehlikeli maddelerin eklenmesini ya da tehlikeli maddelerin kategorilerini yöneten aşağıdaki kurallar uygun olan yerlerde uygulanacaktır:

Bir tehlikeli maddenin ilgili niteleyici miktara eşit ya da daha yüksek seviyede bulunmadığı bir tesiste, tesisin bu Yönetmelik ’in ilgili gereklilikleri kapsamında olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki kural uygulanacaktır.

Aşağıdaki toplam 1’e eşit ya da daha büyük ise, bu Direktif üst sınıf tesislere uygulanacaktır:

q1/QU1 + q2/QU2 + q3/QU3 + q4/QU4 + q5/QU5 + …

Burada:

qx = Bu Ek’te Bölüm 1 ya da 2’de yer alan x tehlikeli maddesinin miktarı (ya da tehlikeli madde kategorisi).

QUX = bu Ek’te Bölüm 1 Sütun 3 ya da Bölüm 2 Sütun 3’te yer alan x tehlikeli maddesi ya da kategorisi için ilgili niteleyici miktar.

Aşağıdaki toplam 1’e eşit ya da daha büyük ise, bu Yönetmelik alt sınıf tesislere uygulanacaktır:

q1/QL1 + q2/QL2 + q3/QL3 + q4/QL4 + q5/QL5 + …

Burada:

qx = Bu Ek’te Bölüm 1 ya da 2’de yer alan x tehlikeli maddesinin miktarı (ya da tehlikeli madde kategorisi),

[​IMG]QLX = bu Ek’te Bölüm 1 Sütun 2 ya da Bölüm 2 Sütun 2’de yer alan x tehlikeli maddesi ya da kategorisi için ilgili niteleyici miktar.

Bu kural, sağlık tehlikeleri, fiziksel tehlikeler ve çevresel tehlikelerin değerlendirilmesi için kullanılacaktır. Dolayısıyla, üç defa uygulanması gerekmektedir:

(a) Bölüm 2’de akut toksisite Kategori 1, 2 ya da 3 (solunum yolu) ya da STOT (Specific Target Organ Toxicity): SE Kategori 1 altında listelenen tehlikeli maddeler ile Bölüm 1’de Kısım H, H1 – H3 girdileri altındaki tehlikeli maddelerin eklenmesi için;

(b) Bölüm 2’de listelenen patlayıcılar, yanıcı gazlar, yanıcı spreyler, oksitleyici gazlar, yanıcı sıvılar, kendi kendine tepkimeye giren madde ve karışımlar, organik peroksitler, piroforik sıvılar ve katılar, oksitleyici sıvılar ve katılar gibi tehlikeli maddeler ile Bölüm 1’de Kısım P, P1 – P8 girdileri altındaki tehlikeli maddelerin eklenmesi için;

(c) Bölüm 2’de listelenen, su ortamı için tehlikeli akut kategori 1, kronik kategori 1 ya da kronik kategori 2 altındaki tehlikeli maddeler ile Bölüm 1’de Kısım E, E1 – E2 girdileri altındaki tehlikeli maddelerin eklenmesi için.

Bu Yönetmelik ’in ilgili hükümleri, (a), (b) ya da (c) ile elde edilen toplamların 1’e eşit ya da daha büyük olduğu durumlarda uygulanır.

hepaistos ve Melih Coşar bunu beğendi.
  14. Türkan Çolak

Türkan Çolak CMNet Üyesi

Bize 2015 i tekrarlamamız söylendi. yeniden kendi toplama kuralınıza göre bildirim yapmalısınız.

Dokümanda ayrıntıyla anlatılmış bende buraya bakarak hazırlamıştım.

Ekli Dosyalar:

putperest ve Melih Coşar bunu beğendi.
  15. putperest

putperest CMNet Üyesi

Çok teşekkürler!

16. toprak

toprak CMNet Üyesi

Günaydın, Bekra sistemine kimyasalları girmek istiyorum ancak karışım olan kimyasalların birden fazla EC ve CAS numarası var onları nasıl giriyorsunuz?

tayfun aydın bunu beğendi.
  17. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Bende aynı dertten muzdaribim. Örnek bir yağımız var ve tehlikeli bileşneleri içerisinde 2-3 madde var. Bunları tek tek girecek miyiz. Lütfen bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

levenntyildirim bunu beğendi.
  18. m_mpeath

m_mpeath CMNet Üyesi

Bizde sadece boya , tiner gibi malzemeler var biz nasıl bildirim yapacağız? yardım lüüüttffeennnnn????

levenntyildirim ve toprak bunu beğendi.
  19. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    BEKRA sistemi ile ilgili bütün dökümanları inceledim ancak bu işin pratiğini güzel kısa bir özetle sunabilecek biri var mı?
    Örnekle anlatabilecek biri varsa çok sevinirim. sisteme girip denemeye çalıştım fakat hesaplama kısmını nereye yazıyoruz. tam olarak çıkamadım içinden. BEKRA'ya kayıt yapan arkadaşlar var mı ?

funda bülbül bunu beğendi.
  20. aksoyel

aksoyel CMNet Üyesi