• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Meslektaşlarım,

Seveso bildirimi var daha onu anlamadan bekra bildirimi nedir ya? benim tesisimde ne bekra nede seveso bildirimi var. şimdi nerden ve nasıl başlıcam

kimyasalları girdim ancak bundan sonra yapacağım adımdan emin olamadım. Bildirimi gönderi tıkladıktan sonra hesaplama yapılacak sanırım. Doğru mu? (Karışım olduğu için Cas numaralarını girmedim)

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    12.8 KB · Görüntüleme: 184
X kimyaslımız var ve bunu depoladığımız bir tank var. Tankın kapasitesi 1000 ton diyelim. Ama biz bu x kimyasalını tankta en fazla 250 ton olarak bulunduruyoruz. Şimdi bu X kimyasalına bildirim yaparken 1000 ton mu gireceğiz sisteme yoksa 250 ton mu?

@lizzie

Aslında ben de @Yusuf Dulda nın dediği gibi tank kapasitelerini gireceğimizi biliyordum ama güvenlik raporunu hazırlayacak firma tank kapasitesinin değil yıl içerisindeki maksimum kapasiteyi alacağımızı söyledi.

Merhaba @cilgincevreci @lizzie,
açıkçası tank kapasitesi mi yoksa yıl içerisinde bulundurulan maks. miktar mı diye biraz mevzuat taradım ama net bir metin göremedim. Sadece
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden ulaşılabilen rehber dokümanın 11. sayfasında "Her birinin bulundurulan/bulundurulabilecek maksimum miktarını tespit edin" ifadesi yer alıyor. Uygulamada da danışman firmamızla depolanabilecek maks. miktar olarak hesap ettik. Alternatif bir örnek olarak da
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde eklediğim fotoğraftaki açıklama bulunuyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    10.3 KB · Görüntüleme: 130
@Yusuf Dulda ben toprak kirliliği ile ilgili bildirim yaparken sizin dediğiniz gibi maksimum kapasiteyi aldım. bu bildirimde ise bir yılda kullanmış olduğumuz miktarı aldım. zaten bizim tank sayısı fazla değil. aldığımız kimyasalları bidonlarda alıp kullanıyoruz

3. Yukarıda belirtilen niteleyici miktarlar her kuruluş için geçerlidir.
Yönetmeliğin ilgili maddelerinin uygulanması için dikkate alınacak miktarlar, kuruluş sınırları içinde herhangi bir zamanda bulundurulan ya da bulundurulması muhtemel en yüksek miktarlardır.

@lizzie

Daha giremedim hazırlık yapıyorum zaten sistem hata veriyor ama girersem patlayıcı madde ekle amonyum nitrat (not 3) diye girmeyi düşünüyorum

Bildirim ekle dediğimiz kısıma girince, 4-5 tane bölüm açılıyor. Tehlikeli madde ekle, patlayıcı madde ekle, kansorojen madde ekle gibi. Tehlikeli madde ekle kısmında cas numarasını girip amonyum nitrat veya anfo çıkmıyorsa tehlikeli madde ekle kısmına girip oradan amonyum nitratı seçicez. Zaten orada cas no sormuyor, sistem açılsa ekran görüntüsünü alıp göndereceğim ama sistem açılmıyor