• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Meslektaşlarım,

Seveso bildirimi var daha onu anlamadan bekra bildirimi nedir ya? benim tesisimde ne bekra nede seveso bildirimi var. şimdi nerden ve nasıl başlıcam

merhaba arkadaşlar yeni MSDS'ler de Risk Düzeyi H ve P ile belirtilmiştir. Daha önce R ve S olarak giriliyordu. Siz R ve S olarak mı girdiniz tüm kimyasallarınızı ?

@lizzie Teşekkür ederim ama karışım ekle deyince yada diğer tehlikeli madde eklemek için tıkladığımızda Risk Düzeyi sınıfları R (Ör:R41) çıkıyor. Yeni MSDS formlarında bunlar H (H310 gibi) ve P olarak değişmiş ve bu yüzden firmam merak ediyor bunu ?

Arkadaşlar merhaba, bildirim için eklediğim tabloları oluşturdumi kimyasal envanter bilgi sistemindeki gibi msds'lerin baktım içeriğinde ne varsa yüzdesine göre miktarları bulup daha sonra topladım. Şimdi adlandırılmış madde olarak eklenenleri toplam miktarları aldım, adlandırılmış olmayanları nasıl gireceğim ? toplam değerleri tek seferde tehlikeli kimyasal ekle diyerek mi gireceğim mesela fosfatı 2.08 mi gireceğim direk ? tehlikeli karışım ekle ile tehlikeli madde ekle arasındaki farlı ve bildirimi nasıl yapmam gerektiğini birileri anlayabileceğim şekilde açıklarsa çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• adlandırılmışa girenler.JPG
    adlandırılmışa girenler.JPG
    71.9 KB · Görüntüleme: 242
  • adlandırılmışa girmeyenler.JPG
    adlandırılmışa girmeyenler.JPG
    47.7 KB · Görüntüleme: 197
@lizzie Merhaba tekrar ben :) Kimyasallarımı sisteme girdim ve hesaplama yapacam. 2.Sütuna mı bölecem yoksa 1.sütuna göre mi ?

Ekli dosyalar

• BEKRA.jpg
    BEKRA.jpg
    32.6 KB · Görüntüleme: 218
  • Yeni Microsoft Word Belgesi.docx
    12.6 KB · Görüntüleme: 215
Merhaba arkadaşlar, tesisimizde kimyasal kullanımı söz konusu değil. Sanırım bildirim yaptıktan sonra kapsamdışı olup olmadığımız belirleniyor. Bunun için izlemem gereken yol nedir?

Merhaba Arkadaşlar,
Bn öncelikle Msds'lerde yer alan R kodlarını Bekra Yönetmeliğinin eklerinde aratıyorum ve yönetmeliğin eklerinde yer alan R kodlarına göre kimyasalları giriyorum.
Yalnız daha önce yapılan seveso bildiriminde borik asit, hidroklorik asit, sülfirik asit gibi kimyasallar sistem üzerinden bildirilmiş. Ama yönetmeliğin eklerinde bunların R kodlarını arattığımda bulamıyorum ve bunun gibi bir çok kimyasal çıkmıyor. Doğal olarak bunları girmemem mi gerekiyor.Yanlış yol mu izliyorum acaba yardımcı olur musunuz???

Merhaba arkadaşlar,
Bir konuda tereddüt yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Sisteme tehlikeli kimyasalları ekledim. Ancak MSDS 'de tehlikeli görünmeyen ve risk ibaresi olmayan bazı kimyasalların bileşimlerinde tehlikeli kimyasal olan maddeler var. Ana kimyasal tehlikeli görünmediği halde, sistem üzerinde "karışım" olarak bildirmek pek mantıklı gelmiyor. Böyle bir durumla karşılaşan var mı? Nasıl giriş yaptınız? Ya da hiç mi girmediniz?

Aşağıda MSDS den bazı bölümler bulunmaktadır:
upload_2016-9-28_11-36-53.png

upload_2016-9-28_11-37-48.png
upload_2016-9-28_11-38-11.png
upload_2016-9-28_11-40-2.png

Ekli dosyalar

• upload_2016-9-28_11-39-39.png
    upload_2016-9-28_11-39-39.png
    115.6 KB · Görüntüleme: 63
@sema gültekin Merhaba hiçbir tehlike sınıfı olmayan kimyasalları ben girmedim. Sisteme girdiğiniz zaman sizden tehlike sınıfını ve R kodunu isteyecek onlar olmadığı için ben dikkate almadım.

Merhabalar,

BEKRA yönetmeliğinde cas yada ec numarasına göre bir sınıflama yok. Adlandırılmış ve adlandırılmamış maddeler var. Buna açıklık getirelim önce.

MSDS 'i elimizde aldığımızda 3. maddeye bakıyoruz. Burada madde yada karışım olduğunu anlarız. Karışım ise Cas no yada EC ile bir ilgimiz yok. Madde ise cas no yada ec numarasını kullanacağız. Yine burada ekleme yapayım, madde ise adlandırılmış, karışım ise adlandırılmamış madde listesiyle işimiz ve karşılaştırmamız olacaktır.

Peki bu tehlike sınıflarına nerede dikkat edecez. Aslında ilk bakacağımız konu bu. Çünkü TOPAÇ denilen tehlike sınıflarına girmeyen maddelerle zaten işimiz yok (Adlandırılmamış listede yazılı) (borikasiti incelemedim ama HCl ve Sülfirik asit zaten aşındırıcı ve bu kapsama girmiyor zaten. İsterseniz yine girişi yapabilirsiniz.

MSDS 'lerin 2. ve 15. maddesi dışında yazan tehlike sembollerini dikkate alın. 3. madde de karışım ise her bir karışımın tehlike sınıflarını açıklar, hatta 16. madde diğer bilgilerde yine karışıma ait maddelere ait tehlike sınıflarını açıklar, buralara takılmayalım. 1 damla saf sülfirk asit aşındırıcı iken başka kimyasallar ile karıştırıldığında zerre aşındırıcı özellik kalmayabilir. O sebeple ilgili madde dışına takılmayın.

Anlatım biraz karışık gelebilir. Bence bu noktada mutabık kalalım. Ekleme yapmak isteyen varsa yazsın. Yoksa bir sonraki yorum girişler ile ilgili olacak.

Merhaba @sema gültekin
Nasıl Yaptığımı örnekle anlatayım;
1000 KG A Karışımı olsun ve içeriğinde %30 B, %70 C maddeleri olsun.
A Karışımının R kodları girmiyorken B veya C giriyorsa,
Öncelikle Giren B maddesinin miktarını buluyorum
(B= 1000x 0,3= 300kg gibi)
Tek tek bütün kimyasalları bu şekilde inceledikten sonra giren Bütün B maddesinin miktarlarını ya da C maddesinin miktarlarını toplayıp sisteme giriyorum.

Merhaba Zsrl,
Yanlış yapıyorsunuz. Karışımlarda tek tek giriş yapılmaz. Bakanlıktan gelen yanıt aşağıdadır.

Karışımların bildirimini yaparken içeriğindeki bileşenlerin %konsantrasyonlarını tek tek girilmez. Karışımın kendi tehlike özelliğini belirleyerek (Karışımın MSDS’inde belirtilen ya da 11/12/2013 tarihli ve 28848 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelik te belirtilen kurallara uygun olarak yapılan sınıflandırma) tüm karışımın kütlesinin hesaba katılması gerekir.

diye yanıt geldi. Burada yapmanız gereken yukarıdaki yorumda anlattığım adlandırılmamış madde listesine giriyorsa oraya depolama miktarıı yazacaksınız.

@fatih boztepe
Yani eğer elimde karışım varsa bir bütün olarak düşünüp kendi tehlike özelliğini ve miktarını adlandırılmamış kısma gireceğim? Madde ise de yine kendi miktarı ve tehlike sınıfını adlandırılmış kısma gireceğim?

Merhabalar,
Öncelikl kısımlara bir şey girmeyeceksin, şöyle ki. Basit olması için örnekte vermeye çalışayım. Bekra sistemine girince bildirim ikonuna geliyoruz. tehlikeli kimyasal ekle bütonuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan 7 adet kutucuk var. Kimyasalımız örneğin yağ ise petrol ürünlerini tıklıyoruz. LPG ise denk gelen ikona, madde olup tehlike açıklamasında kanserojen diyorsa ilgili bütona tıklıyoruz. Buraya kadar olan madde içindir. Zaten karışım ise seçeceğimiz yer tehlikeli kimyasal madde ekleme bütonudur. Bir başka örnek mesela motorin gireceğiz, yine petrol ürünü ekle diyeceğiz. Yine örnek, oksijen tüpü kullanımı var, ama adlandırılmış madde listesinde var iken burada yazılmamış, ne yapacağız, tehlikeli madde eklemeye basacağız.

Sonra, patlayıcılar hariç tıklandığında karşımıza kimyasal maddeye ait ad, cas no, vb bilgiler isteniyor. Madde ise yazın cas nosunu aratın. Alt tarafta size varsa liste çıkaracaktır. Yoksa tehlikeli madde yada karışım ekle bütonu çıkacaktır. Tehlikeli madde ekle diyerek işleme devam edeceksiniz. Karışım ise maddenin ismini yazarak aramaya çalışın ama genelde liste çıkmaz ve tehlikeli karışım ekle diyerek maddeyi tanıtacaksınız. Umarım anlatabilmişimdir. Ben eğitime katılmadım. Yaparak öğrenmeye çalıştım. Tek aldığım bilgi Bakanlıktan müstahzarda karışımı oluşturan kimyasalların tek tek girilmeyeceğidir. Kolay gelsin

Merhabalar,
Öncelikle kısımlara bir şey girmeyeceksin, şöyle ki. Basit olması için örnekte vermeye çalışayım. Bekra sistemine girince bildirim ikonuna geliyoruz. tehlikeli kimyasal ekle bütonuna basıyoruz.

Karşımıza çıkan 7 adet kutucuk var. Kimyasalımız örneğin yağ ise petrol ürünlerini tıklıyoruz. LPG ise denk gelen ikona, madde olup tehlike açıklamasında kanserojen diyorsa ilgili bütona tıklıyoruz. Buraya kadar olan madde içindir. Zaten karışım ise seçeceğimiz yer tehlikeli kimyasal madde ekleme bütonudur. Bir başka örnek mesela motorin gireceğiz, yine petrol ürünü ekle diyeceğiz. Yine örnek, oksijen tüpü kullanımı var, ama adlandırılmış madde listesinde var iken burada yazılmamış, ne yapacağız, tehlikeli madde eklemeye basacağız.

Sonra, patlayıcılar hariç tıklandığında karşımıza kimyasal maddeye ait ad, cas no, vb bilgiler isteniyor. Madde ise yazın cas nosunu aratın. Alt tarafta size varsa liste çıkaracaktır. Yoksa tehlikeli madde yada karışım ekle bütonu çıkacaktır. Tehlikeli madde ekle diyerek işleme devam edeceksiniz. Karışım ise maddenin ismini yazarak aramaya çalışın ama genelde liste çıkmaz ve tehlikeli karışım ekle diyerek maddeyi tanıtacaksınız. Umarım anlatabilmişimdir. Ben eğitime katılmadım. Yaparak öğrenmeye çalıştım. Tek aldığım bilgi Bakanlıktan müstahzarda karışımı oluşturan kimyasalların tek tek girilmeyeceğidir. Kolay gelsin

@fatih boztepe

Fatih Bey,

"Bakanlıktan müstahzarda karışımı oluşturan kimyasalların tek tek girilmeyeceğidir." bunu bize de söylediler. Ancak müstahzarın kendisinin cas ve ec no yok. bunları nasıl giriyorsunuz? bunları karışım yüzdelerine göre giriyorum ben.

Merhaba arkadaşlar,
Toplama kuralı ile ilgili Ek1 Bölüm 2'de adlandırılmamış madde bildiriminde Patlayıcı maddeler; "UN/ADR Bölüm 1.4 kategorisine girdiği durumlar" ve "UN/ADR 1.1, 1.2, 1.3, 1.5 veya 1.6 kategorisine girdiği durumlar" diye ayrılmış. Bu kategorilere girip girmediğine, ADR Bölüm 3.2 Tablo A'daki sınıflandırma koduna göre mi karar veriyoruz?

Bir sorum daha olacak... Bekra bildirim sistemi sayfasındaki "sıkça sorulan sorular" kısmında aşağıdaki ifade bulunmaktadır. Toplama kuralına göre hesaplama yapıldığında kapsam dışı çıkan firmalar bildirim yapmayacak mı? Eğer yapmayacaksa il müdürlüğünden kapsam dışı olduğu ile ilgili görüş yazısı alınmalı mı?

7- Yönetmeliğin EK-1'inde belirtilen niteleyici miktarların altında madde/karışım bulunduruyoruz. Bildirim yapmalı mıyız?

Bu durumda, önce toplama kuralı uygulanmalıdır, toplama kuralı uygulandıktan sonra sisteme ilk defa giriş yapacak olan (eski Seveso Bildirim Sisteminde de bildirimi bulunmayan) ve kapsam dışında kalan kuruluşlar Bekra Bildirim Sistemine giriş yapmayacaktır.

Sorularıma cevap alamadım ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla toplama kuralı ile ilgili bir tablo hazırladım. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar değerlendirirse sevinirim. Eksik ya da hatalı bir nokta kalmasın ve diğer arkadaşlara da faydası olsun. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• BEKRA BİLDİRİMİ TOPLAMA KURALI ÖRNEK.xlsx
    14.8 KB · Görüntüleme: 226
Merhabalar,
Tabloya baktım ama epey karışık geldi. :) Ben ne yapıyorum onu anlatmaya çalışayım. Şimdi 2 ayrı tablomuz var EK1 ve EK2 her ikisini kendi içinde değerlendireceksin. Bende ekleme ekledim. Her ek kendi içinde birden küçükse kapsam dışıdır. Diğer olasılıklar kuralda anlatılıyor. Umarım herkese faydalı olur.

Ekli dosyalar

• toplama kurali.xlsx
    11.3 KB · Görüntüleme: 252