• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belediyeler Çevre Denetim Birimi Kurulması

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TARSUS BELEDİYESİ
Arkadaşlar merhabalar;
Çevre Denetim Yönetmeliğinde Md:7-
3--Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare birlikleri veya bunların iştirakleri, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan tesis veya faaliyetleri çevresel açıdan yönetmek üzere en az bir çevre görevlisi çalıştırmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almakla yükümlüdür..

Belediyelerde çalışıp da; buna yönelik herhangi bir çalışma içerisine giren veya düşünen arkadaşlar var mıdır?

öncelikle yönetmeliğin tam olarak oturması gerek erdem bey belediyeler henüz bu yönetmeliğin şartlarının farkınta değiller farkında olsalar çevre görevlisi için ilan vermeye başlamaları gerek diye düşüyiş orum . Bir çevre görevlisi ve çevre mühendisi olarak belediyedeki iş imkanlarının artmasını istemekteyim . umarım bir an önce yönetmeliğin farkına varırlar

ayrıca hem belediyelerin hem de ek1 ve ek 2 deki işletmelerin çevre mühendisi istihdam etmelerinin sadece maddi açıdan değil her yönden daha karlı olduğunu anlamaları gereklidir

@fgencay

bu görüş tartışılabilir.. mesela 4-5 farklı ruhsatlı işletmeleri olan yerlerde 4-5 farklı kişiyi çalıştırmak oldukça masraflı olacaktır.. kabaca 1500*5=7500tl civarı bir yük bindirir işletmecilere.. oysaki bir danışmanlık firması ile çalışır ve bu hizmeti satın alırsa ödeyeceği maksimum rakam bunun %50si dolaylarında olur...

Belediyeler bu işi büyük ihtimal çok sıkıntı etmeyecekler. Ben de isterim bulunduğum yerde belediyeye girmeyi ancak bünyesindeki Çevre Mühendislerinden bir Çevre Yönetim Birimi oluşturup bu işe bütçe ayırmadan da yapabilir. Ya da yetiştiremezse 2 Çevre Görevlisi istihdam eder, ÇYB kurup hem danışmanlık birmasından hem de bir çok işletmesi için ayrı Çevre Mühendisi istihdam etmekten daha ucuza gelir.

@fgencay

daha karlı derken? neye dayanarak daha karlı? danışmanlık firmaları fiyatları öle dibe çekti ki eleman almaktansa fırmalar danısmanlık fırması ıle anlasıyor

ahh ahh.ne olacak bu çevre mühendislerinin hali????çoğu meslektaşımızın felsefesyle "ben ben" diye diye meslekte herhangi bir standart herhangi bir özellikle mühendisliğe yakışır kimlik üzerimizde kalamıyor.her şeyimiz yerlerde.işte tartışmalı bir yönetmelik çıktı iyi -kötü yetmez ama evetlerle onaylandı, dedik bize bırakılsın çevre olayları buna bile karşı çıkan yok yetersisiz yok başka Disiplinlerden destek almalıyız.kendisi nde ahlak ve meslek disiplini olamayanlar bunu da savundu...şöyle böyle derken 1 ocak 2011.çevre denetim yönetmeliği..harıl harıl firmalar kurmaklar belgeler almak oluşumlar yayılımlar.hopp...sloganları da şu olmuş;, ablalar abiler 200-300 e danışmanlık hizmeti verilir.niyee???basit hesap usülü.benim 6 ay bir yıl bu fiyatlaral kendimi çevirecek sermayem var.1 yıl sonra bakarız(o bir yıl sonra başka bir basit hesapçı çıkmazsa tabi))o zaman kadar binbir hevesle emekle firma kurmaya çalışan mühendis arkadaş ne yapacak.2 ay 3 ay sonra teslim bayrağı çekecek...
arkadaşlar ; hiç birimiz başka hesaplar peşinde olmadan yok siyasi davranıyorlar beni sevmiyorlar ı bir yaana bırakıp acilen oda etrafında birleşip bakanlığa baskı yoluyla bir ücret tarifesi çıkarılmalı.bunu dışına çıkana ağır yaptırımlar (belge iptali, firmalarda çalışamama vs...)getirilmeli ki biz de neyiz ne değiliz bir görelim.

Belediye konusunda da; buralarda çalışan meslektaşlarımız en azından biraz çabayla danışmanlık almak yerine çevre mühendislerinin denetim birimi kurması konusunda gayret göstermeleri gerekir diye düşünüyorum.belediyelerde bu işin maddi yönünden çok çevre ve kentleşme açısından olumlu yönleri ortaya sürülürse belediyeler buna çok karşı çıkmaz.
Mesleğimi seviyor; sizlere de hayırlı bir hafta iyi çalışmalar dilerim..

erdem bey size katılıyorum mesleğimizi ayaklar altına alan yine bizleriz bunu çalışılan bölüm bazındada sınırlımıyorum danışmalık firması olsun, belediye olsun ,atık yönetimi olsun.lpg sorumlu müdürlük olsun sorun hep aynı hem ücret bakımından sorunlar yaşanıyor hem asgari ücret üzerinden sigorta yapılıyor bunların bir standardı yok olsada denetimi yok cezai işlemi yok say say bitmez çevre mühendisliği geleceğin mesleği ama o gelecek bir türlü gelemedi...

Geleceği biz oluşturamazsak, o adımları baştan atamazsak, fedakarlık yapmazsak, o gelecek hiç gelmeyecek.

@Can Avşar

odamız ile bakanlık eğer ortak bir karara varırlarsa çevre danışmanlık şirketlerinin bir işletme için bakacakları fiyat şu an ki mevcut fiyatlar olmayacaktır. en az 1500 tl olacaktır ki işletmeler de danışmanlık şirketleri yerine çevre görevlisi istihdama edeceklerdir.

@Gülfem Polat

haklısınız size katılıyorum...bu durumda olmasının nedeni bakanlığın sadece yönetmelik çıkarmasıdır.odamız yönetmelik çıktıktan sonra mevcut çalışmalar yapmış bakanlık müsteşarıyla görüşmeler yapmıştır.ama sonuç halenbelli değildir.işletmelerin çevre mühendisi istihdam etmesi için ödeyeceği ücret ile danışmanlık şirketlerinin baktığı bir işletme için talep edeceği fiyat aynı olursa işletmler çevre görevlisi istihdam etmesi daha mantıklı olacaktır.inşallah da böyle olur.sonuçta yaptığımız iş bu kadar da basit ve ucuz değidir...