Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Belediyeleri arıtma tesisi yaptırma konusunda zorunlu tutan yönetmelik

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Ceyda Kazancioglu tarafından paylaşıldı.

1. Ceyda Kazancioglu

Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

Merhabalar;
    Belediyeleri atıksu arıtma tesislerini yapmalarını zorunlu tutan yönetmelik hangi yönetmelik acaba?

2. Melike İlbilgi

Melike İlbilgi CMNet Üyesi

Cevap: Belediyeleri arıtma tesisi yaptırma konusunda zorunlu tutan yönetmelik

Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği

3. Ceyda Kazancioglu

Lakin su kirliliği kontrolü yönetmeliğinde net bir süre belirtmiyor ( yada ben okuyamadım :S ) sadece zorunlu olduğundan bahsediyor.

4. Melike İlbilgi

Geçici Madde 4 - Belediye ve organize sanayi bölgeleri alt yapı yönetimleri atıksu arıtma tesisi iş termin planlarını bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde hazırlayarak mülki amir kanalıyla Bakanlığa sunmak zorundadırlar. Arıtma tesisi olmayan ve inşaatına başlanmayan mevcut organize sanayi bölgeleri alt yapı yönetimleri ortak arıtma tesislerini iş termin planı onay tarihinden itibaren en geç bir yıl içerisinde arıtma tesisi inşaat ihalesini gerçekleştirmek ve takip eden üç yıl içerisinde de işletmeye almakla yükümlüdürler. Organize sanayii bölgesi içerisinde tehlikeli ve zararlı maddeler içeren atıksu deşarj eden tesisler derhal gerekli tedbirleri almakla yükümlüdürler.

Atıksu arıtma tesisi olmayan ve inşaatına başlamayan belediyeler; iş termin planı ve atık su arıtma tesislerini bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yapmakla yükümlü oldukları süreler aşağıda verilmiştir.

İş termin planı hazırlanması ve atıksu arıtma tesisi işletmeye alma için aşılmaması gereken süreler

Nüfus İş termin planı hazırlama, Atıksu arıtma tesisi işletmeye alma süresi Toplam süre

100 000 1 yıl 3 yıl 4 yıl
    100 000 - 50 000 1 yıl 4 yıl 5 yıl
    50 000 - 0 000 1 yıl 5 yıl 6 yıl
    10 000 - 2000 1 yıl 6 yıl 7 yıl

5. Ceyda Kazancioglu

Teşekkür ederim. :)

6. Melike İlbilgi

rica ederim :)

7. Ceyda Kazancioglu

geçici 4. maddeyi okudum ama sürelere dikkat etmemişim :( :) e tecrübesizliğin belirtisi. :)

8. Melike İlbilgi

dikkat eksikliği diyelim :)

Belediyeleri arıtma tesisi yaptırma konusunda zorunlu tutan yönetmelik konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. Atıksu arıtma tesisi yaptırma yükümlülüğü

Hasteneler tıbbi sıvı atıkları haricinde evsel nitelikli atıksuları için arıtma yapmak zorunda mıdır.?
  3. Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu

Merhabalar; yaklaşık günde 1000 m3/gün atıksuyu oluşan çinko,krom,nikelaj kaplama yapan tesise ön arıtma kurdurmak istiyoruz.Bununla ilgili tesise yapılması planlanan ön arıtma ya da paket arıtma tesisi için ne gibi önerileriniz olabilir ?
  4. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.
  5. Çmo toplantı tarih ve saatleri (yeni yönetmelik konusunda yapılacak toplantılar)

Merhabalar arkadaşlar.. @Murat Erdem bey'in uyarısı ile ÇMO toplantılantı bilgilerini buraya ekledim.. İyi günler .. ANKARA ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 ALBA ANKARA HOTEL TOPLANTI SALONU Yüksel Cad. No:19 Kızılay/ANKARA İZMİR ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Adres: CUMHURİYET BULVARI IŞIK APT KAT. 4 D. 7 ALSANCAK / İZMİR Tel: 0232 464 00 22...