• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belge kiralamayın

vahdet uluyol

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye Çalışanı
Çevre Görevlisi Belgesini 3-5 kuruş fazladan para alayım diye kiralayan arkadaşlara sesleniyorum. Yapmayın İnsanların yiyeceği ekmeğe engel olmayın. Özellikle de Bayan Arkadaşlar çalışmak yerine evde oturup belge kiralıyorsunuz yapmayın.

ben de devlete sesleneyim :D belki duyarlar yapmayın kaldırın şu belgeyi görevli değil mühendis birileri cebi dolacak diye istihdam ve gençlerin önü ,hayalleri yok oluyor gerçi devlet nezdinde ne kadar önemli bunlar ...

bu kadar kişinin iş aramasının sebebi ve düşük maaş alınmasının sebebi belge kiralayanlardır. Görüyorum aylık belgesini 500-1000 arası kıralayanları. Danışmanlık şirketlerinde düşük maaş alınmasına neden olanlarda biziz. basit hesap yapalım
bir çevre görevlisi 16 firmaya bakıyor ve aylık her fırmadan 500 tl hizmet ücreti alındığı düşünülürse 8000 tl para yapar ve bir muhendis 1700 çalıştırılıyor genel olarak 1500 de masrafı var desek 3200 yapar 800 daha masrafı olsun ayrıyeten 4000 etti mi. geriye kalan 4000 direk iş verene gidiyor. hakkımız bu mu bizim boşuna mı dirsek çürüttük. suan için dıyorum keske okumasaydım sanayi de bir usta olaydım.

Belge kiralayanlar mahşerde iki yakanız bir araya gelmeyecek....

Ben patron değilim danışmanlıkta çalıştım şu anda çalışmıyorum ama bunu belirttikten sonra neyi değil sorusunun en basit cevabı 500 tl ye hizmet verdiğiniz tesis sayısı yok denecek kadar azdır :)
cevap yazdım ama @vahdet uluyol konu başlığı ve yazdıklarınız konusunda tamamen hemfikirim sizinle sonuçta bir problem var ve bunu çözecek yine bizleriz ama sağlam duruş ve birlik olmak imkansız o yüzden kendimizi ezdirmeye devam bu devran dönmez çünkü

Kesinlikle az ama çok daha aşağısına hizmet veren firmalar var hatta o paraya hizmet veren danışmanlık firması neredeyse hiç yok rekabet edip iş alacam diye fiyatı düşürüyorlar onuda mühendisin maaşını düşük tutarak karşılıyorlar.

Ben şahsım adına şuna kızıyorum. Bizleri temsil etmek için yıllık bizlerden belli bir ücret alarak bizi afedersiniz ama sömüren ÇEVRE MÜHENDİSLERİ diye bir oda var bu odadaki kişiler ne yapar ne eder çok merak etmekteyim. Nasıl bir çalışma içerisinde bu kişiler. Benim takip ettiğim kadarıyla bu kişiler bu işe siyaseti karıştırmışlar burada bizim hakkımızı aramak yerine başka davalar peşine düşmüşler...

ben o hesabı en az alarak söyledim ben 1500 tl alan kişiler de görüyorum

@vahdet uluyol oda konusu maaş konusu daha önceleri çok defa tartışıldı ben o konulara hiç girmedim oda konusunda yorum da yapamam çünkü hiç bulaşmadım ama sadece şunu belirtmek isterim oda başkanı baran bozoğlu nun ilk yıllarında izinlerini heba edip üniversite gezerek çevre görevlisi değil çevre mühendisi etkinliği yaptığına gazetelere mülakat verdiğine uğraştığına şahidim bunun dışındaki konularla ilgili bilgim ve fikrim yok ama siyaset konusunda da katılıyorum size

@vahdet uluyol
ben merak ettiklerimi oda şubelerinden sorabiliyorum ki bin defa da arıyorum bıktılar diyebilirim :) aslında merak edilenler direk birinci ağızdan odanın merkezinden alınabilir faaliyet yada yapılanlar hakkında ben cevabını alabiliyorum ...

Bana göre faaliyet veya yapılanlar önemli değil kardeşim ben icraat isterim benden o parayı alıyorlarsa...

@vahdet uluyol
tamam işte neyi merak ediyorsan sorabilirsin önce @TAÇ dediği gibi bizlerin bir olması lazım bizlerin odayı sahip çıkması lazım oda hadi hiç çalışmamış hiç birşey yapmamış olsun öyle bırakmak mı yoksa hareket kazandırmak mı lazım bunun için önce biz mühendisler odayı sahiplenmek hatta bıktırmak lazım onları bizlerin çabası lazım oda zaten istemese de çalışacaktır bence ..

valla ben 2 haftadır arıyorum telefona çıkan yok çıksa da işimi yapacak adam yok vay bugun erken cıktı işi vardı vb. sebepler hep. Bizler çalışacak veya iş görecek insanları getirmek yerine başımıza siyasi görüşüne göre adam seçiliyor ve yanlış bir uygulama bu

@vahdet uluyol
siyasi kısma katılmıyorum tabiki siyaset değil mühendisliğin vereceği insanlığı ön plana alarak ona göre bir savunma olmalı boşa kürek çekilmeli ben telefon ve mail ortamı ile ulaştım ulaşıyorum maile çabuk cevap almıyorum 1 hafta içinde cevap alıyorum genelde onun dışında odaya üye biri olarak odanın yanlışlarının çok olduğunu ve bizlerin sahiplenerek düzelebileceği kanaatindeyim ..

@vahdet uluyol bakın benim odayla yakından uzaktan alakam yok ama seçim konusu kanayan yaramdır biz eleştiririz gömeriz falan ama son seçimde yapılanlar ortadaydı adamlar işini ciddiye alıyor kadrolarını ona göre kuruyor ve kendilerini pazarlıyorlar ama muhalefet diye öne çıkanların başkan adayı gösterdiği kişi bile bakanlığa sınavsız atanmış biri idi balık baştan kokar adamları sevmeyin siyasi olarak sol diye eliştirin ama sağcı deyip muhalif olarak çıkanların başkan adayı sınavsız bakanlığa atanmış olsun

odaların yönetici kısımları sol kesimden evet iktidara her zaman muhalifler evet bunun yanlış olduğunu da kabul ediyorum ama sağdan seçilecek adam da onların uşağı olup her şeye evet diyecek iki ucu b.klu değnek bence okudukça duydukça iyi ki hiç bulaşmamışım diyorum

@TAÇ

kessinikle katılıyorum muhalefet olacaktır bakanlığa herşeye evet denecek diye birşey yok ki siyaset ister istemez giriyor siyaset neden giriyor bir yere onay verince oda karşı çıkıyor buna da siyaset diyorlar mühendis arkadaşlarımız sırf farklı görüş diye oda muhalefet etmiyor ki ciddiyetlik ve temsiliyetlik önemli biz mühendisler arasında bile elbette siyaset oluyor oda siyasetten kopamaz maalesef olacaktır elbette ama oda düzgün çalışmıyor deyip sadece eleştirmek bence saçmalık ki ben ne kadar odaya gitsem başlarım konuşmaya :D ki eleştirmek geliştirmek demektir düzgün çalışmıyor deyip ele ayak çekmek de olmaz bizi bizler temsil eder başkası değil ...

@vahdet uluyol

Belge kiralama konusunda fikirlerinize katılmakla birlikte yapmış olduğunuz hesapta yanlışlık var. 8000 TL nin %20 si gelir vergisi olarak düşer kaldı 6400 TL. 1700 TL ye verim alacağın bir personeli çalıştıramazsın verim alabileceğin birine en az 2500 lira vermen gerek. Sigortası v.s. si derken 3500 TL mühendis gideri. Kalan para 2900 TL. Mühendis araç ile firmalara gitse yakıt ve araç 2000 TL desen kaldı 900 TL. Ofis kirası 2 ayda bir stopaj internet, su , elektrik, yakıt v.s. kalan para - lerde. Sizin hesabınızı tersten yaptım. 1700 TL de versen mühendise firma sahibi yine kazanamıyor ki bu hesabı firmalardan aylık düzenli para aldığınızı hesaba katarak yapıyorum. 5 firma geciktirse full cepten ve EK-1 firmasıyla 500 TL ye çalışan adamlar var. Tek taraflı bakmamak lazım bu işe işverenin mühendise vereceği para kazanmış olsa gözünde olmayacaktır ancak adam ayakta durmaya çalışırken kimse kimseye 5000 TL maaş vermez.

benım size verdiğim ve piyasa da gördüğüm ücret üzerinden minimum şekilde konuşuyorum ve 500+ kdv şeklinde

@Arif Öztürk İşte tam bu noktada herkesin memnun kalacağı ortam için bence tek çare standart getirmek olmalı danışmanlık kurmak zorlaştırılmalı istenen şartlar ağırlaştırılmalı iki yıl çalışan koordinatör olup 2 de belge kiralayarak firma açamamalı danışmanlık hizmetleri için de liste fiyatları belirlenmeli tabi bunları yaptırmak için yetkililere sorunların ulaşması lazım ulaşsa bile yetkililer için 20 bin kişilik küçük bir topluluğuz biz oy potansiyelimiz yok o yüzden de yaptıra bileceğimiz bir gücümüz yok kısır döngüler ülkesiyiz :)