• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Belgelendirme

Yasin Güldeş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
kılıçlar katı atık
arkadaşlar belgelendirme konusu şekillendi mi? belediyeler mi yapıyor yoksa tesisler mi? ben belediyeler olarak sonuçlandı biliyorum fakat cuma günü belediyeden aradılar bi firmanın belgelendirme işi var onu yapın dediler acayip bi muamma var...

arkadaşlar yetkilendirilmiş kuruluş dışında belgelendirme yapan var mı? Hatayda ki bi firmaya ulaşabildim sadece.
Belgelendirme fiyatları çok yüksek!

@Şahin Kartal
Belediyeler de yetkilendirilmiş kuruluşlarla çalışmıyorlar mı? Yine maddi olarak aynı hesaba gelmiyor mu ki?

yetkilendirilmiş kuruluş birim fiyatı 90 tl veriyor. tat firması belediye aracılığıyla yaptığında 60-70 tl verebiliyor.

belediyeler yetkilendirilmiş kuruluşla bağlantılı değiller. yetkilendirilmiş kuruluşlar geri dönüşüme kazandırılması gereken ambalaj atıklarının %40 ını belgelendirme yetkisine sahipler.

MErhabalar;
Tükçev, Çevko, Pagev gibi yetkilendirilmiş kuruluşlar belgelendirme yapabilmektedir. ayrıca belediyeler ve bazı TAT lisansı almış firmalarda yapabilmektedir. Ancak belediyeler ve TAT lisanslı firmalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. onaylama yapmayı veya miktarlarınızı girmeyi unutabiliyorlar. bildiğim bir firma belediye ile geçmiş yıllarda sözleşme imzalamış belgelendirme ücretini ödemiş ancak belediye sistemde yüklemediği için geçtiğimiz yıl her yıl için %10 artışlı ödeme yapmak zorunda kalmıştır. yetkilendirilmiş kuruluşlar bu konuda daha yardımcı ve garantili olmaktadır.

tabi yetkilendirilmiş kuruluşun güvenilirliği ve yardımcı olmasına diyecek bir şey yok da maliyeti yüksek. Alternatif çözüm aramaya yöneltiyor...

arkadaşlar merhaba

diyelim ki benim x ton belgelendirme yapmam gerek ps olarak, yıl içinde direkt benim fabrikamdan lisanslı tat a ücretsiz olarak x ton ambalaj aynı cinste malzeme vermişim bunu tat'dan bedelsiz olarak belgelendirme yapmasını talep edebilir miyim ?

yani fabrikamdan çıkan atığı bana belgelendirmesini istiyorum. Mantıken ben belgelendirmem gereken miktarı zaten vermişim geridönüşüme yanlış mıyım ? biri yardımcı olabilir mi ?

Olabilir neden olmasın sizin tat ile aranızdaki hukuka bağlı. Şöyle de olabilir belgelendirme yapmaz belgelendirme parasını verir.

değil tabiki de. sen yönetmeliğe göre piyasaya süren ve atık üreticisi konumundasın. atık üreticisi de ambalaj atıklarını belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlü(özel durum yoksa osrganize sanayi vs). piyasaya sürenin belgelendirme yükümlüğü farklı