• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Beton santrali

radres

Kayıtlı Kullanıcı
beton santralleri ğürültü konulu çevre izninden muafmıdır?

Bulunduğu yere göre değişir..

ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
ç) (Değişik:RG-27/4/2011-27917) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2’sinde “ * ” işareti ile muafiyet getirilmiş işletme ve tesisler ile çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi alması gereken işletme ve tesislerden; 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar ile kurulduğu tarih ve ruhsatı olup olmadığına bakılmaksızın, çok hassas ve hassas kullanımlardan itibaren en az 500 metre mesafede olan veya bu Yönetmelik çerçevesinde gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletme ve tesisler için çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesine esas değerlendirme yapılmaz. Ancak, yetkili idarenin talep etmesi halinde işletme ve tesisler için akustik rapor hazırlanması zorunludur.

onda sorun yokta bulundugum yere mi yoksa il müdürlüğüne mi bilemiyorum beton santrallerinden gürültü konulu çevre izni istenmez diye biliyorum fakat tesisin durumuna göre il müdürlüğü gürültü ölçümü ve haritası isteyebilir veya ben yanlış biliyorum

Müberra Hanım'ın paylaştığı yönetmelik maddesi doğrultusunda dilekçe ile İl Müdürlüğü' ne başvuruda bulunursanız, değerlendirmesini onların yapması daha doğru olur. Dilekçenizin ekinde tesisinizin hassas yerleşim alanlarına mesafesini gösterebilirsiniz.

@radres
"bulundugum yere mi yoksa il müdürlüğüne mi bilemiyorum" derken neyi kasteetiniz anlayamadım. Zeynep hanımın da dediği gibi dilekçenizi verirsiniz değerlendirmesini il çevre yapar. benim baktığım beton santrallerinin genelinin muafiyet yazısı var ancak konumu gereği akustik rapor hazırlanması istenilen tesislerde var. tesisinizin bulunduğu yere göre değişiklik gösterir durum.

Arkadaşlar beton santralinden kaynaklanan atık su için deşarj izni, ölçüm raporu veya muafiyet belgesi almak gerekir mi?

nerede olursa olsun her tesis için gürültü konulu çevre izni görüşü isteyip muafiyet yazısı almanız sizin yararınızadır.

Ekli dosyalar

• GÜRÜLTÜ GÖRÜŞ.docx
    12.1 KB · Görüntüleme: 54
Beton santralinden kaynaklanan atık su geri kullanımı oluyorsa, il müdürlüğü tekrar kullanıma uygun olup olmadığına dair rapor isteyebilir. Bu rapor genelde üniversiteler tarafından verilir. Atık suyu alıcı ortama deşarj ediyorsa çevre izni alması gerekir. Kanalizasyona deşarj ediyorsa kanal bağlantı izni almalı, bu durumda çevre izninden muaf olur.

müberra hanım öncelikle bulundugunuz çevrenin gürültü izni konusunda durumu değerlendirimniz. örneğin bilecik, düzce, gibi iller nüfüs yoğunluğu sebebiyle gürültü izni vermemektedir.
bilgilerinize...