• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Beton santralleri kapasite raporu ve çed

Levent Yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
ek 2 listesien göre, sanırım beton tesisleri şu kapsamda
2.14 :üretim kapasitesi 10m3/saat veya üzerinde olan çimento kullanarak beton veya yol malzemesi üreten tesisler , ........

bu hesaba göre 10 x 24 x 365 = 87600 m3/ yıl yapar. tabi 365 gün 24 saat çalışırsa hesap böylemi bilmiyorum.

elimde kapasite raporu 300000 m3/ yıl olan bir beton tesisi var çed kapsam dışı demiş .
nasıl olacak arkadaşlar.
birde sisteme giriş yapınca ek 2 yada ek1 listesinden birini seçmemiz gerekiyor tesis bunlara uymuyorsa ne seçecez.
kolay gelsin

Kapasite raporunda günlük saatlik üretimleri bir yılda tesisin kaç gün çalıştığının belirtilmiş olması gerekir. orda geçen saatlik üretime göre seçim yapabilirsiniz.

k1=70 m3/saat x 8 x 270 x 0.75 = 113.400 m3 /yıl
8 günlük çalışma saati
270 yıldaki çalışma günü 075 de m3 ve beton çevirme katsayısı

zaten 70 m3 / saat otomatik olarak 10 dan fazla

fakat çed ek listesinde

ç) 10.000 ton/yıl ve üzeri kapasiteli, son ürünü asbestli beton olan tesisler. acaba buna mı bakacaz
ama yine fazla bizim ki

Bizim yaptığımız beton santrallerinde 100 m3/saat altında kapasitesi olan beton santrallerine çed muafiyeti veriliyor. ancak çevre izinleri kapsamında ek-2 listesinden danışmanlık hizmeti veriliyor.
sizin tesisiniz 70m3 yani ÇED den muaf çevre izinlerinde 2.14 den GFB başvurusu yapmalısınız diye biliyorum. Ancak yinede çevre il müdürlüğüne başvurmakta fayda var diye düşünüyorum.