• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Beyan sistemi atik mi değil mi?

Hurşit

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AKYA PROJE ETÜT MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK L.T.D. Ş.T.İ.
Kapsam dışı Firmamın üretim işlemleri sonucunda yan ürün olarak kağıt tozu çıkıyor ve bunu da sıkıştırma yöntemi ile brikete çevirip satıyorlar. (ürün olarak) Alan firma geri dönüşüm firması, faturayı hurda kağıt diye kesiyor, her alımda kesilen makbuzlarda ise kağıt tozu yazmışlar. sorun; firmamın 2016 yılı için atık beyanında bulunurken bunu belirtecek miyim? belirtmeyecek isem alan geri dönüşüm firması bu aldıklarını atık beyanında belirtecek mi ? (geri dönüşüm işletmelerinde beyan kısımlarını bilmediğimden soruyorum.)

@Hurşit kapsam dışı firmamın demişsiniz onu anlamadım tam. Fakat ürün demek bir malzemeyi geri dönüştürdüğünüzde ürün olarak sisteme kaydetmeniz Laz'ım. Faaliyetiniz de bu durum mevcut mudur ?

firma kurumsal ve çevreye önem verdiği için kapsam dışı da olsa atık sisteminde kaydının olmasını ve atıklarını düzenli olarak her yıl beyan edilmesini istiyor. Geçici Depolama alanları var. firmanın mevcut üretimi değil aslında; üretim sonucunda kağıt tozu çıkıyor. Kağıt tozunu da atık olarak bertaraf etmek ya da lisanslı firmaya direk verip kurtulmak yerine değerlendirmek için (çevre ve maddi olarak) presleme yapıp briket haline getirip satıyorlar. satılan aslında ürün, atık değil. sorunum makbuz ve faturalardaki ismi briket yazılsa idi; ben beyan da yer vermeyecektim zaten. Ancak fatura da hurda kağıt, her kesilen makbuzda da kağıt tozu yazınca ikilemde kaldım açıkcası.

@Hurşit
Kardeşim merhaba, sana şu şekilde örnek vereyim. Granul üretimi ve plastik masa sandalye üretimi yapan firma düşün. Aldığı atıkları geri kazanarak granul imalati yapıyor ve enjeksiyondan geçirerek plastik masa sandalye üretimi yapıyor. Enjeksiyon yaparken plastik kırık atıkları oluştu ve firma bunu üretim sürecine dahil ederek tekrar kazandı yani ürün o zaman senin fatura ederken kdvli yapman lazım ürün mayetinde ve bunu yaparken sadece ürün çıkış işlemi yapman gerekir bence. Üretilen malzeme dediğin gibi atik değil.

abi diyorsun ki firma kdv den iskontodan kaçmayacak; ürün olarak satacak. faturayı incelediğimde kdv oranı 0 vergi muafiyet açıklaması da yazılmış zaten; bu durumda 2016 da yapılan tüm bu faturalar için atık sınıfına dahil edeceğim yani beyan sisteminde yer alacak doğru mudur? Bir de alan geri dönüşüm firması bu ürünü (faturada atık olarak geçen malzemeyi) beyan ediyor mu ? edecek mi?

@Hurşit
Kardeşim eğer atik olarak kesildiyse hurda kagit gibi geri dönüşüm firmasi ile görüş büyük ihtimalle onlar kdsye beyan yapacaktir. Bu durumda sende beyan yaparsin.