Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bildirim yapılmadan kapasite artış durumu?

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında Tuğba Gök tarafından paylaşıldı.

1. Tuğba Gök

Tuğba Gök CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba

Çed gerekli değildir kararı bulunan bir firma kapasitesini 50 bin sınırını aşmadan 1/3 oranında artırmışsa uygulanıcak cezai işlem ne şekilde olur?Önce 2 .kez çed gerekli değildir kararı alınıp bildirim yapılıp sonramı kapasite artışı yapılmalıydı.Bu durum gfb yi nasıl etkiler?

2. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Cevap: bildirim yapılmadan kapasite artış durumu?

ÇED VE GFB HER İKİSİ DE YENİLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

ayrıca ÇED aşağıdaki durumlarda yapılır;
    * Yeni bir faaliyete başlamaya karar verildiğinde,
    * Kapasite artışı planlandıgında artış yapılmadan önce,
    * Makine-ekipman yer değişimi ve eklenmesi - çıkarılması durumunda,
    * Proses eklenmesi - çıkarılması durumunda.

ÇED konusunda baglı bulundugunuz il müdürlüğü insiyatifine kalmış. ama sunu söyleyebilirim izmir olsaydı ceza yapptırım uygulardı ki, bu bir önceki ÇED alınırken verilmiş olan proje bedelinin %2'sidir. %2 bedel 13.500 TL altında çıkıyorsa standart asgari miktar 13.500 TL kesilir.

Kapasite raporunu değiştirme şansınız vrsa, eski kapasiteye dönüp ÇED Yönetmeliği kapsamında başvurunuz. Ayrıca hazırlanacak olan Proje tanıtım dosyası YETKİLİ ÇED FİRMALARI tarafından yapılması gerekmektedir. İzmir ve çevre illerinde iseniz, bu konuda yetkili firma olduğumuzu bildirmek isterim.

Saygılarımızla,

Sistem Çevre Dan. ve Müh. Ltd. Şti.
    0.232.445 68 30

3. Tuğba Gök

Tuğba Gök CMNet Üyesi

Peki teşekkür ederim.

4. Arzu Çelik

Arzu Çelik CMNet Üyesi

17 Temmuz 2008 PERŞEMBE Sayı : 26939
    ÇED YÖNETMELİĞİ
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Seçme, Eleme Kriterleri Uygulama Yöntemi
    MADDE 15– (1) Bu Yönetmeliğin;
    a) EK-II listesinde yer alan projeler,
    b) Bu Yönetmelik kapsamında ya da kapsamı dışında bulunan projelere ilişkin kapasite artırımı ve/veya genişletilmesi halinde, kapasite artış toplamı bu Yönetmeliğin EK-II’sindeki eşik değer veya üzerindeki projeler,
    seçme eleme kriterlerine tabidir.

Bildirim yapılmadan kapasite artış durumu? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Okyanus sıcaklığında şaşırtan artış!

Okyanus suyu küresel ortalama sıcaklığı, ölçümlerin başlatıldığı 1880 yılından sonraki en yüksek düzeyine çıktı. Okyanus suyu ortalama sıcaklığı Temmuz ayında 17 santigrat derece oldu. Bir önceki rekor sıcaklık 1998 yılında belirlenmişti. Victoria Üniversitesinden Andrew Weaver, deniz suyu sıcaklıklarındaki bu büyük farklılıkların, karadaki ortalama sıcaklık yükselmesinden daha kötü bir...
  2. Arıtma çamurlarının durumu

Arkadaşlar benim merak ettiğim şu endüstriyel bir tesisten çıkan çamurun analizini yaptırdıktan sonra hangi kategoride olduğuna göre benim bu çamuru işletme içerisinde muhafaza etmemi sağlayan kriterlere hangi yönetmelik,taslak v.b. bakmalıyım.? Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde bu konuda özellikle depolamayla ilgili birşey bulamadım. Yani ben şunu öğrenmek istiyorum filtre pressten...
  3. Gürültü Cezalarında Artış Oranı Yüzde 7.7

Gürültü Cezalarında Artış Oranı Yüzde 7.7 Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin 2011/1 Sayılı Tebliği, 25 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bir sonraki yıl uygulanacak ceza tutarlarını içeren tebliğ ile 2011 yılı için, yeniden değerleme oranı olan yüzde 7.7 oranında artış yapılmıştır. Bazı basın organlarında...
  4. Sera Gazı Salımında Rekor Artış..

ABD Enerji Bakanlığı, küresel karbondioksit salımının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Enerji Bakanlığı Karbondioksit Bilgi ve Analiz Merkezi yetkilileri, 2010 yılında dünyanın havaya bir önceki yıla oranla yüzde 6'lık bir artışla 512 milyon ton daha fazla karbondioksit saldığını belirtti. Karbon salımındaki artışın yarısından fazlasından Çin, ABD ve...
  5. Taş ocaklarında patlayıcı madde artış raporu hazırlama.

Patlatma değerlendirme raporu hakkında bilgisi olan ya da daha önce bu projeyi hazırlayan var mı arkadaşlar? Elimdeki taş ocaklarına hazırlamam gerekiyor il çevreden istenildi . bu proje bakanlık onaylı oluyor. Bilgisi olan yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum Hesap işleri var rapor şablonu ekli dosyadadır. yardımlarınızı bekliyorum