• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bilgisayar atıkları, atık toner ve kartuş tehlikeli atık kodları yardım

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Tehlikeli atık kontrol yön. inceledim bilgisayar atıkları ve atık toner , kartuşların atık kodlarını belirleyemedim Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?

Merhaba Tehlikeli Atıkların kont Yön ile Atık Yön Genel Esas. Yön baktım fakat bu atıkların kodunu bulamadım :(

Ekli dosyalar

• Atik_Yonetimi_Yonetmeligi-2017.docx
    181.1 KB · Görüntüleme: 22
Atık kodlarında Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği geçerli değildir. Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik geçerlidir, bahsettiğiniz atığın kodu:

08 03 17 Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

(Bilgisayar Atıkları İçin Buraya Bakın)
CRT Geri Dönüşümü
Monitör ve televizyonlar, içerdikleri kurşun gibi ağır metallarden dolayı Basel sözleşmesinde tehlikeli e-atıklar kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle monitör ve televizyonların demontajı sonucu elde edilen CRT(Katot Işın Tüpleri)'lerin geri dönüşümü, özel donanım ve uzmanlık isteyen bir işlemdir. Exitcom, CRT geri dönüşümü faaliyetlerini, Ar-Ge çalışmaları sonucunda en son teknoloji ile kurulan yeni tesislerinde gerçekleştirmektedir. Bu tesislerle birlikte Exitcom, monitör geri dönüşüm oranını da %50'den %95'e çıkarmayı planlamaktadır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Atık Tonerler İçinde Arkadaş Vermiş Üstte Tehlikeli At.... K. Yönetmeliği Eklerinden Kodunu

CRT geri dönüşüm sonucu çıkan atıklar; cam, arka cam, metal gibi aksamlar ne şekilde ve hangi kodda bertaraf edilmeli:;?

Merhaba, konu ile ilgili olarak, yalnızca bir yazıcısı olan ofislerde kullanılan sıradan bir yazıcının tonerinin veya kartuşunun tehlikeli mi yoksa tehlikesiz mi olduğuna nasıl karar verebiliriz? Kartuşlar da bu toner tanımının içerisinde mi değerlendiriliyor?

08 03 17* Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri M

08 03 18 08 03 18 dışındaki atık baskı tonerleri

08 03

Baskı Mürekkeplerinin İmalat, Formülasyon, Tedarik ve Kullanımından (İFTK) Kaynaklanan Atıklar

08 03 07

Mürekkep içeren sulu çamurlar

08 03 08

Mürekkep içeren sulu sıvı atıklar

08 03 12*

Tehlikeli maddeler içeren mürekkep atıkları

08 03 13

08 03 12 dışındaki mürekkep atıkları

08 03 14*

Tehlikeli maddeler içeren mürekkep çamurları

08 03 15

08 05 14 dışındaki mürekkep çamurları

08 03 16*

Atık aşındırma solüsyonları

08 03 17*

Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

08 03 18

08 03 17 dışındaki atık baskı tonerleri

Merhaba, kartuş ve tonerler için bazı firmalar geri kazanım kampanyaları yapmış durumda. Şirkette kullandığımız kartuş ve tonerleri 2 yıldır geri kazanım için üretici firmaya gönderiyorum. Üretici firma yada distributorle görüşmeniz faydalı olur.. İyi çalışmalar..

@Yusuf Dulda
onu da uatf ve taşıma lisansı olan araçlarla gönderebileceğimi söylemişlerdi bana....

Uatf düzenlemedim ve ISO14001 denetiminde de sormadılar. 50 kg altında atıklar olarak oluşuyor bizde.. daha doğrusu çok biriktirmeden gönderiyorum. 50 kg altındaki atıklarda lisanslı taşıma aracı zorunluluğu aranmıyor. Kapalı kutuda kargo ile gönderiyorum.. Üretici firmalar kargo şirketi de dahil olmak üzere gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar.

@Yusuf Dulda

Yusuf Bey, söyledikleriniz doğru ancak kargo fişini mutlaka dosyanızda saklayın. Ayrıca atık üreticisi bertarafa kadar atığından sorumlu olacağından firmanın geri kazanıma göndermesi durumundaki hazırladığı UATF fotokopisini istemeniz yarar sağlar. Sizin göndermiş olduğunuz firmanın geri kazanım lisansı yok ise zaten UATF dolduramazsınız. Küçük bir hatırlatma :)

İyi çalışmalar dilerim.

@Yusuf Dulda

yani ben şimdi .. firmasının yazıcısını kullanıyorum. bu firma ile görüşsem gelip atık tonerlerimi alırlar mı yada ben göndersem kabul ediyorlar mı ? bendede aşağı yukarı 20-25 kg kadar var.

@Abdulkerim Doğam
Aynen öyle atık toner ve kartuşlarınızı bazı markaların geri dönüşüm programı dahilinde gönderebilirsiniz. Bende ulusal atık tasıma formu doldurarak parca parca yaklaşık 150 kilo atık toner ve kartus gönderdim.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
linkinden ulaşabilirsiniz.

@Berrak Ören

peki ben bu atıkları size önümüzdeki hafta göndersem bunun bildirimini 2015 te mi yapacağım 2014 yılı için ? yoksa 2013 yılı için mi yapacağım. uatf de tarih 2014 olduğundan dolayı ?