Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayar atıkları, atık toner ve kartuş tehlikeli atık kodları yardım

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

1. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Tehlikeli atık kontrol yön. inceledim bilgisayar atıkları ve atık toner , kartuşların atık kodlarını belirleyemedim Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı?

2. erman

erman CMNet Üyesi

Atık kodları için "Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik" in Ek 4'üne bakabilirsiniz...

3. mevlut_d

mevlut_d CMNet Üyesi

08 03 17* Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

4. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Merhaba Tehlikeli Atıkların kont Yön ile Atık Yön Genel Esas. Yön baktım fakat bu atıkların kodunu bulamadım :(

5. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Atık kodlarında Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği geçerli değildir. Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik geçerlidir, bahsettiğiniz atığın kodu:

08 03 17 Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

6. Recep Harmandar

Recep Harmandar CMNet Üyesi

(Bilgisayar Atıkları İçin Buraya Bakın)
    CRT Geri Dönüşümü
    Monitör ve televizyonlar, içerdikleri kurşun gibi ağır metallarden dolayı Basel sözleşmesinde tehlikeli e-atıklar kapsamında değerlendirilmektedir. Bu nedenle monitör ve televizyonların demontajı sonucu elde edilen CRT(Katot Işın Tüpleri)'lerin geri dönüşümü, özel donanım ve uzmanlık isteyen bir işlemdir. Exitcom, CRT geri dönüşümü faaliyetlerini, Ar-Ge çalışmaları sonucunda en son teknoloji ile kurulan yeni tesislerinde gerçekleştirmektedir. Bu tesislerle birlikte Exitcom, monitör geri dönüşüm oranını da %50'den %95'e çıkarmayı planlamaktadır.

http://www.exitcom.com.tr/hizmetlerimiz/crt-geri-donusumu.html

Atık Tonerler İçinde Arkadaş Vermiş Üstte Tehlikeli At.... K. Yönetmeliği Eklerinden Kodunu

7. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar çok saolun :)

8. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

CRT geri dönüşüm sonucu çıkan atıklar; cam, arka cam, metal gibi aksamlar ne şekilde ve hangi kodda bertaraf edilmeli:;?

9. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Merhaba, konu ile ilgili olarak, yalnızca bir yazıcısı olan ofislerde kullanılan sıradan bir yazıcının tonerinin veya kartuşunun tehlikeli mi yoksa tehlikesiz mi olduğuna nasıl karar verebiliriz? Kartuşlar da bu toner tanımının içerisinde mi değerlendiriliyor?

08 03 17* Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri M

08 03 18 08 03 18 dışındaki atık baskı tonerleri

10. Olcay Çetin

Olcay Çetin CMNet Üyesi

Bildiğim kadarıyla kartuşlar 16 02 13
    Tonerler ise 08 03 17

Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
  11. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

08 03

Baskı Mürekkeplerinin İmalat, Formülasyon, Tedarik ve Kullanımından (İFTK) Kaynaklanan Atıklar

08 03 07

Mürekkep içeren sulu çamurlar

08 03 08

Mürekkep içeren sulu sıvı atıklar

08 03 12*

Tehlikeli maddeler içeren mürekkep atıkları

08 03 13

08 03 12 dışındaki mürekkep atıkları

08 03 14*

Tehlikeli maddeler içeren mürekkep çamurları

08 03 15

08 05 14 dışındaki mürekkep çamurları

08 03 16*

Atık aşındırma solüsyonları

08 03 17*

Tehlikeli maddeler içeren atık baskı tonerleri

08 03 18

08 03 17 dışındaki atık baskı tonerleri

12. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Merhaba, kartuş ve tonerler için bazı firmalar geri kazanım kampanyaları yapmış durumda. Şirkette kullandığımız kartuş ve tonerleri 2 yıldır geri kazanım için üretici firmaya gönderiyorum. Üretici firma yada distributorle görüşmeniz faydalı olur.. İyi çalışmalar..

13. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

onu da uatf ve taşıma lisansı olan araçlarla gönderebileceğimi söylemişlerdi bana....

14. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Uatf düzenlemedim ve ISO14001 denetiminde de sormadılar. 50 kg altında atıklar olarak oluşuyor bizde.. daha doğrusu çok biriktirmeden gönderiyorum. 50 kg altındaki atıklarda lisanslı taşıma aracı zorunluluğu aranmıyor. Kapalı kutuda kargo ile gönderiyorum.. Üretici firmalar kargo şirketi de dahil olmak üzere gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar.

Olcay Çetin ve Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
  15. Olcay Çetin

Olcay Çetin CMNet Üyesi

Yusuf Bey, söyledikleriniz doğru ancak kargo fişini mutlaka dosyanızda saklayın. Ayrıca atık üreticisi bertarafa kadar atığından sorumlu olacağından firmanın geri kazanıma göndermesi durumundaki hazırladığı UATF fotokopisini istemeniz yarar sağlar. Sizin göndermiş olduğunuz firmanın geri kazanım lisansı yok ise zaten UATF dolduramazsınız. Küçük bir hatırlatma :)

İyi çalışmalar dilerim.

Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
  16. Abdulkerim Doğam

Abdulkerim Doğam CMNet Üyesi

yani ben şimdi .. firmasının yazıcısını kullanıyorum. bu firma ile görüşsem gelip atık tonerlerimi alırlar mı yada ben göndersem kabul ediyorlar mı ? bendede aşağı yukarı 20-25 kg kadar var.

17. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Aynen öyle atık toner ve kartuşlarınızı bazı markaların geri dönüşüm programı dahilinde gönderebilirsiniz. Bende ulusal atık tasıma formu doldurarak parca parca yaklaşık 150 kilo atık toner ve kartus gönderdim.
    https://h30248.www3.hp.com/recycle/ereturns/welcome-hpe.asp?__cc=tr&__la=tr linkinden ulaşabilirsiniz.

18. Abdulkerim Doğam

bende en fazla 20-30 kg kadar bir atık var çok fazla yok öyle. uatf ye gerek var mı ?

19. Berrak Ören

Berrak Ören CMNet Üyesi

1 kg bile olsa tehlikeli atık ise uatf doldurmalısınız

Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
  20. Abdulkerim Doğam

peki ben bu atıkları size önümüzdeki hafta göndersem bunun bildirimini 2015 te mi yapacağım 2014 yılı için ? yoksa 2013 yılı için mi yapacağım. uatf de tarih 2014 olduğundan dolayı ?

Bilgisayar atıkları, atık toner ve kartuş tehlikeli atık kodları yardım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
  2. Tehlikeli Atık Bertarafında Lisans almış firmaların atık kodları HK.

İyi Günler. Tehlikeli Atık Bertarafı kapsamında izin lisans almış firmaları ve atık kodlarını daha önceden http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html adresinden Tehlikeli Atık Geri Kazanım / Bertaraf Tesisleri kısımında bakabiliyorduk,fakat şu anda kullanıcı adı şifre istiyor.Geçici faaliyet belgesi veya Çevre izni almış firmalar kısımında ilgili atık kodları...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Tehlikeli atık geçici depolama mali sorumluluk sigortası (yardım)

Arkadaşlar mali sorumluluk sigortası yaptıranımız varmı aramızda varsa sigorta bedelinin neye göre belirlendiği hakkında bilgi verebilirmi teşekkürler.
  5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim