Bir atıksu arıtma tesisinde kimler çalışır

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Canan Çırakoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Canan Çırakoğlu

Canan Çırakoğlu

AAT 'sinde çalışan veya çalışması gereken personelle ilgili bir sunum hazırlamaya çalışıyorum.Bununla ilgili bir yönetmelik var mı? Yada Olması gereken nedir sizce ? Öneriniz var mı? Bu personeller nasıl seçilir , nasıl eğitilir, çalışma kuralları nelerdir,başlarında kim durur , gibi konular mesela

2. orhannbjk

orhannbjk

1 çevre mühendisi, 1 laborant,1 makina teknikeri, 1 elektrik teknikeri bunlara ilaveten laboratuvara ve teknikerlere yardım edecek kapasiteye sahip elemanlar olmalıdır.Tesisin kapasitesine göre eleman ihtiyacı değişecektir.Eğitim olarak sizin tesisisnze yakın özelliklre sahip bir AAT de staj gibi çalıştırılabilirler.Sorumlu Çevre Mühendisidir.

3. seyaher

seyaher

tabiiiki eğer imkan varsa bunların arıtma tesisi operatörlüğü eğitimi almış olması.

4. Ali Osman Yayla

Ali Osman Yayla Misafir

Atıksu arıtma tesisinde yönetici elemanların çevre mühendisi olması ve su kirlenmesi ve su tasfiyesi alanlarında tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması gerekir.Diğer elemanlar düzgün yazı yazabilmeli, fiziksel ve biyolojik işlermlerden anlayabilmeli, gemel kimya bilmeli, basit matematiksel işlemlerden anlayabilmeli, kendisinin ve iş arkadaşının emniyetini düşünebilmeli, devamlı yaptığı işlerde aynı hassasiyeti gösterebilmelidir.Bütün elemanlar tesisi meydana getiren herbir ünitenin fonksiyonunu bilmeli ve birbiri ile ilişkilerini kavramalı, çeşitli orgnik ve katı madde yüklemelerinin tesise etkisini öğrenmelidir.Tesis büyüklüğüne göre personel sayısı değişir ama her vardiyaya bir Çevre mühendisi en güzeli olur.Elektirik Teknikeri/teknisyeni, makina teknikeri/teknisyeni ve işçiler olarak ayırabiliriz.Yedek parça için bir ardiye olması ve kayıt edilmesi önemlidir.Çalışma kartları hazırlanmalı, işin önceliği personel ve zaman kavramları gözden geçirilmelidir.

5. Sinan Yıldız

Sinan Yıldız

İstediğiniz bilgileri HİKMET TOPRAK hocanın AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN İŞLETİLMESİ kitabında bulabirsiniz...

6. Canan Çırakoğlu

Canan Çırakoğlu

teşekkür ederim yorumlarınız için,, sunumumu bitirdim sayılır.

Sayfayı Paylaş