• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bir atıksu arıtma tesisinde kimler çalışır

Canan Çırakoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
YEŞİL DOĞA MÜHENDİSLİK
AAT 'sinde çalışan veya çalışması gereken personelle ilgili bir sunum hazırlamaya çalışıyorum.Bununla ilgili bir yönetmelik var mı? Yada Olması gereken nedir sizce ? Öneriniz var mı? Bu personeller nasıl seçilir , nasıl eğitilir, çalışma kuralları nelerdir,başlarında kim durur , gibi konular mesela

1 çevre mühendisi, 1 laborant,1 makina teknikeri, 1 elektrik teknikeri bunlara ilaveten laboratuvara ve teknikerlere yardım edecek kapasiteye sahip elemanlar olmalıdır.Tesisin kapasitesine göre eleman ihtiyacı değişecektir.Eğitim olarak sizin tesisisnze yakın özelliklre sahip bir AAT de staj gibi çalıştırılabilirler.Sorumlu Çevre Mühendisidir.

Atıksu arıtma tesisinde yönetici elemanların çevre mühendisi olması ve su kirlenmesi ve su tasfiyesi alanlarında tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması gerekir.Diğer elemanlar düzgün yazı yazabilmeli, fiziksel ve biyolojik işlermlerden anlayabilmeli, gemel kimya bilmeli, basit matematiksel işlemlerden anlayabilmeli, kendisinin ve iş arkadaşının emniyetini düşünebilmeli, devamlı yaptığı işlerde aynı hassasiyeti gösterebilmelidir.Bütün elemanlar tesisi meydana getiren herbir ünitenin fonksiyonunu bilmeli ve birbiri ile ilişkilerini kavramalı, çeşitli orgnik ve katı madde yüklemelerinin tesise etkisini öğrenmelidir.Tesis büyüklüğüne göre personel sayısı değişir ama her vardiyaya bir Çevre mühendisi en güzeli olur.Elektirik Teknikeri/teknisyeni, makina teknikeri/teknisyeni ve işçiler olarak ayırabiliriz.Yedek parça için bir ardiye olması ve kayıt edilmesi önemlidir.Çalışma kartları hazırlanmalı, işin önceliği personel ve zaman kavramları gözden geçirilmelidir.