Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir baraj için kaç , kamyon - delici - kırıcı - arazöz ve yükleyici gerekir?

Konu, 'Gürültü Kirliliği ve Kontrolü' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ARKADAŞLAR bir baraj için kaç damperli kamyon ,kırıcı, delici , yükleyici gerekir ??? yardım edebilecek arkadaşlar lütfen bilginiz varsa paylaşır mısınız ????

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Tabi hemen söyleyelim.

5 kamyon 5 delici 5 yükleyici 5 de kırıcı 5 el arabası 5 kazma 5 kürek 20 şoför 5 çalışan lazım :D

hiç komik değil dalga geçmeyeyim.... :acpsnr: neyse... :krsn:

Öncelikle şunların cevabını soruda belirtmeniz gerekir:

Barajı yapmak mı yoksa yıkmak mı istiyorsunuz ?

Baraj için kaç m3 lük beton kullanılacak yahut kullanılmış?

Baraj için kaç ton demir harcanacak yahut harcanmış ?

Uzunluğu, genişliği ne kadar ? Kaç Mega Newton basınca dayanacak ? Su seviyesinin ne olması isteniyor yahut istenmiş ?

Arkadaşlar sorunuzu cevaplayacak kimseleri de düşünerek lütfen ayrıntılı bir şekilde konuyu anlatın... :okyrm:

Diyelim ki baraj yapacaksınız. Kaç m3 hafriyat çıkarmanız gerek ? Zemin kayalık mı yoksa toprak mı? Barajı bitirene kadar suyun baypass edileceği kanal uzunluğu ne kadar olacak kaç m3 hafriyatta orası için çıkartılacak? Akarsuyun debisi kaç m3/sn? Barajın temeli kaç metre derinde olacak ve temel için çelik kazık ne kadar çakılacak ? 1 m3 c25-c30 kalite beton fiyatı ankara ve civarında 80-90 tl civarı. Kaç bin m3 betona ihtiyacınız var? Mobil beton santrali kurmanız gerekecek... Aynı şekilde demir ihtiyacı ne kadar? Kaç çalışanınız olacak? Kaç vardiya çalışacaksınız? Ben saydığınız araç gerecin her birinden 1 adet kullanarak ömrümü bu işe verip yavaş yavaş yıkadabilirim yapadabilirim. :hihi:

Proje teslimi için verilen süre ne kadar ?

Bir de bu bilgileri verseniz bile bu konuda daha önce hesap kitap yapmamış kimseler size cevap veremezler. Çünkü bu çok çetrefilli bir konu.

3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

baraj kapasitesi ve işin süresi kafidir. Projeyi sıfırdan olusturabilirsiniz tabi araziyide hayal etmek koşuluyla. Ama arkadaşlara katılıyorum burdan cevaplanabilecek bir konu değil. Ayrıca kamyon, kırıcı, delici vs... bir baraj yapmak için de yeterli değildir. Yeterli olsaydı 10 tane barajım olurdu :)

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Herhangi bir baraj örneği üzerinden cevap vermeniz kafi gelirdi...Neyse ,
    baraj özellikleri
    *138 m yükseklik,
    *11.000 hm3 göl hacmi ,
    *526.82 km göl alanı ,
    *44 milyon m3 toplam gövde hacmi ,
    *11 milyar m3 rezervuar hacmi.
    ELİMDEKİ BİLGİLER BUNLAR Talha Bey ..80 bin kişiye iş sağlayabilecek bir baraj yapımı...
    kamyon ,kırıcı, delici 'vs' diyeyim de yanlış anlayıp da herkes baraj yapmasın ;)

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İhaleyi aldıysan taşeron olarak bana ver gerisine karışma :)

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

vermezdim galiba :) çed dersi için, baraj projesi

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Tüh bende bir an zengin olacam sandım :)

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

olursun daha gençsin :) hadi ama bilgin varsa bekliyorum

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şunu bir inceleyin Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santrali Proje Tanıtım Dosyası 15 mb cik...

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Yok artık gercekten buna hemen cevap vermemizi beklemiyorsun değil mi? İnsanlar yıllarca uğrasıyor bu degerleri cıkarmak için. Daha gencim o kadar mesleki tecrubem yok :)

11. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

teşekkürler Talha Bey..
    En azından bir fikir yürütmek fena olmazdı :)

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

''damperli kamyon ,kırıcı, delici , yükleyici, vs... Bunlara ''makina parkı'' denir. Senin istediğin şekilde rakamlar vermek gercekten mümkün değil. Şantiye kurulduktan sonra bile hasaplanamaz bunlar . Ancak makina parkının milyondolar olarak bütçesine ulaşabilirsin oda birebir emsal olması gerekir.

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bu da aynı projeye ait ÇED Raporu 32 Mb cik... 178. sayfadan itibaren senin aradığın cevaplar hesaplamalara göre verilmiş.

Servin Uludağ hadi sana kolay gelsin :krsn:

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

BU arada projenin makina parkı bedeli 55 milyon dolar sadece kazılar ve nakliye

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Teşekkür ederim Talha Bey .Hızır gibi yetiştiniz , diyebilirim.
    Demir bey hoca istiyor bulun da bulun , gürültünüzüde hesaplayın diyor , boynumuz kıldan ince :)

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Helal olsun o hocaya ne diyeyim son bir soru projenin ismini verdimi? Yoksa sadece değerlermi?

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Hocalar öyle...

Sanıyorlar ki bu öğrenciler koca bir dönem boyunca sadece kendi verdikleri dersleri alıyorlar...

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

KATILIYORUM .Ki Bizim hocamız bize siz mevzuat amelesi olacaksınız dİyen biri... hattA bir ara çoban olacakken bu sıralarda ne işiniz var, bile dedi. SAOĞOLSUN ÇEVRE MÜHENDİSİ OLMAMIZI CANI GÖNÜLDEN İSTİYOR !
    mardin ılısu projesi olarak verdi

19. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Evet değerler ılısu barajına ait http://www2.dsi.gov.tr/ana.htm bu sayfada ılısu barajına ait bütün dosyalar mevcut iyi çalışmalar dilerim

20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Buralara çok baktık yalnız istediğimiz bilgilere ulaşamadık ama yine bakarım ... İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bir baraj için kaç , kamyon - delici - kırıcı - arazöz ve yükleyici gerekir? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Başarı İçin Bazen Sağır Olmak Gerekir

Başarı İçin Bazen Sağır Olmak Gerekir Yolun kenarında ufak bir dükkânda hamburger satan yaşlı adamın kulakları çok zor duyuyor, radyo dinleyemiyordu. Gazeteyi ise gözleri bozuk olduğu için okumakta zorlanıyor, çoğu zaman okumadan kaldırıyordu. Yaşlı adam ufak dükkânının önünde yoldan geçenlere “Bir hamburger alır mıydınız bayım?”, “Bir hamburger alır mıydınız bayan?” diyerek...
  2. NetPRO - Profesyonel Yol/Kanal/Baraj Tasarım Uygulaması

NETPRO 6.0, Profesyonel Yol/Kanal/Baraj Tasarım Uygulaması Tanım Arazi çalışmaları, karayolları, otoyollar, orman yolları, kent geçişleri, demiryolları, havaalanları, limanlar, barajlar, kaplama ve yol yenilenmesi, tüneller ve alt geçitler, açık madencilik, yerleşim alanları planlaması ve hafriyat gibi tüm hacim projelerinin hazırlanmasını kolaylaştıran modüldür. TCK...
  3. Bu da baraj göçü

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde yaşayanlar, bölgedeki 4 barajın su havzalarını kuruttuğunu ve tüm tarımsal üretimi yok ettiğini söylüyorlar. Yöredeki köylüler evlerini terk ediyorlar... Tabiat harikası Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 barajın su havzalarını kuruttuğu ve tüm tarımsal üretimi yok ettiği öne sürülürken, yöredeki köylülerin...
  4. Emülsiyon kırıcı kullanımı

Merhaba arkadaslar salç slop sintine karışımı arıtımı yapılan bir tesiste çalışıyorum seperatörlerle yağı susuzlaştırabiliyoruz fakat emülsiyon halde olan yağ tesiste sıkıntı yaratıyor bunun içinse emulsiyon kırıcı bir kimyasal kullanıyoruz. Kimyasal harika çalışıyor fakat tek bir sorun ortaya çıkıyor bu da koi değerinin normal arıttığımız atık sulardan neredeyse 20 kat fazla olması. Bilgisi...
  5. Köpük kırıcı

Günlük debisi yaklaşık 50m3 olan endüstiriyel atık su arıtma tesisi için köpük kırıcı ihtiyacım var. Tavsiye edebileceğiniz markalar varsa çok iyi olur. Tabi ekonomik olmasıda önemli. Şimdiden teşekkürler.