Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Birleşik denetim

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Erkan Karakaya tarafından paylaşıldı.

1. Erkan Karakaya

Erkan Karakaya CMNet Üyesi

Çevre Denetim yönetmeliğince denetim sırasında istenen evraklar hakkında veya denetlenen arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi teşekkür ederim iyi çalışmalar

2. Mutlu Güner

Mutlu Güner CMNet Üyesi

Merhaba, birleşik denetimde müdürlük, denetimi yapacağı tarihi bildirdiği yazı ekinde genel olarak istediği evraklara ilişkin listeyide gönderiyor bildiğim kadarıyla. Yani bizde öyle oldu. İstedikleri belgeleri sıralamaya çalışayım; ÇED, kalite ve çevre yönetim sistemi sertifikaları, acil durum planı, kapasite raporları, yapı kullanım izin belgeleri,atıksu analiz raporları,çevre izni(emisyon deşarj vb.), atık beyan formları, tehlikeli atık yönetim planı(3 yıllık),ambalaj atıkları piyasaya süren belgelendirme sözleşmeleri,malzeme güvenlik bilgi formları,tıbbi atık alındı belgeleri ve sözleşmesi vb....

zuhall bunu beğendi.
  3. Selçuk Baysal

Selçuk Baysal CMNet Üyesi

Birleşik denetim olacağı zaman haber veriliyor ve istenecek belgeler önceden isteniyor.

4. Emel.Şimşek

Emel.Şimşek CMNet Üyesi

Melih Coşar bunu beğendi.
  5. Erkan Karakaya

Denetim güzel geçti arkadaşlar, iyi çalışmalar herkese

6. Erman Şenyürek

Erman Şenyürek CMNet Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,

Birleşik Denetimde yetkilerin istediği dosyalar orjinal mi olmalı yoksa orjinal dosyaların fotokobileri olabilir mi?

7. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

fotokopi olur tabiki. asıl belgeyi çok önemli durumlarda istenir. belki UATF'lerde.. ben denetimlerimde asıl belgeyi isteyen denetiçi arkadaşlarla karşılaşmadım...
    tabi emisyon raporu, atıksu analiz raporu gibi ölçüm-analiz raporlarının bir asıl kopyası tesiste olmalıdır...

8. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Katılıyorum birkaç belgenin aslını görmek istiyorlar çoğu zaman da görülen belgelerin bir fotokopisini alıyorlar ;)

9. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Sormak istediğim 2 soru var:

Acil Durum Plânı tesiste yoksa Çevre Görevlileri olarak kendiniz mi hazırlıyorsunuz ?

Kalite ve Çevre Yönetim Sistemleri denmiş. Bunlar "varsa" şeklinde tercihe bağlı mı yoksa bir zorunluluk söz konusu mu ? Bildiğim kadarıyla bunları zamanla zorunlu hâle getirecek çeşitli bakanlıklar artık ancak henüz bir zorunluluk yok.

10. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

İlk sorunuz için bir cevabım yok, benim geçirdiğim denetimde acil durum planı sorulmadı sanırım ya da ben hatırlayamıyorum.

Kalite ve çevre yönetim sistemleri tabi ki zorunlu değil, eğer varsa sunacaksınız.

11. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Aslında acil durum müdahale planlarını İş Güvenliği uzmanı hazırlar diye biliyorum ben.

12. zuhall

zuhall CMNet Üyesi

Acil durum eylem planını iş güvenliği konusunda çalışan uzman bir kuruluşun hazırlaması daha doğru galiba. ama bu konuda herhangi bir rehber veya tebliğ yok bildiğim kadarıyla.

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bence burada bahsi geçen acil eylem planı oluşabilecek muhtemel çevre kazaları anlamına geliyor. Örneğin atık dökülmesi vb gibi konularda alınması gereken acil eylemleri içeren bir plan. Bunu sanırım çevre mühendisinin hazırlaması daha makul olur. İş güvenliği acil eylem planı iş kazalarını içeren çok farklı bir konu.

14. landwarior

landwarior CMNet Üyesi

15. Ece İyidirli Öner

Ece İyidirli Öner CMNet Üyesi

Hiç evsel atıksu arıtma tesisi olarak birleşik denetim geçiren oldumu? Bizim arıtma çamurumuz ÇOK ve TOK değerlerinden dolayı tehlikeli atık sınıfına giriyor. Kendi alanımızda depolama bölümüzde şu an çamuru depoluyoruz. (kurutma ve yakma tesisi yapacağız) ancak sigorta falan yaptırmadık (yaptırmamız gerekmiyor diye düşünüyorum) ama evsel atıksu arıtma tesisinde çalışan arkadaşlar bu konuda neler yaptığınızı yazarsanız sevinirim.

Atıksu Arıtma Tesisinde Kokuya Sebep Olan Emisyonların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında koku ölçümü yaptıran varmıdır? Ve bu ölçümün yapılması zorunlumudur?

16. Erkan Karakaya

tesislerde depolanan atıklarla ilgili olarak 1 ton'u geçiyorsa aylık mali sorumluluk sigortası yaptıracaksanız, atık miktarıda çok ise geçiçi depolama izni almalısınız il müdürlüğünden

17. Ece İyidirli Öner

Ece İyidirli Öner CMNet Üyesi

ama kamu kurumlarında sigorta yaptırmak çok güç. araçlara bile kasko yaptırılamıyor

18. Erkan Karakaya

Yönetmelik bunu soyler dile getireceksiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 05.07.2008 tarihinde yayınlanan 26927 sayılı “Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik” tehlikeli atık; üreten, depolayan, taşıyan, geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunan şirketlere “Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortası” yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yönetmeliğin 12. Maddesine göre bu tarz firmalar faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara ve çevreye verebilecekleri zararlara karşı ilgili yönetmelikle belirlenen esaslara göre bu sigortayı yaptırmaya zorunlu olup bu zorunluluğa uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin verilmez. Bilindiği üzere, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 13 üncü maddesinde “…tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, geçici ve ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması ve bertarafı faaliyetlerinde bulunanlar, bu Kanun ile getirilen yükümlülükler açısından müteselsilen sorumludurlar. Kanunda yer alan faaliyetlere ilişkin sigorta asgari teminatlar uygulama esasları Hazine Müsteşarlığınca tamamlanarak Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimat 09.05.2010 tarihli ve 27576 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup, 11 Mayıs 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

19. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

Bazı il çevrelerin sitelerinde denetim yapılacak işletmelerin listesi yayınlanıyor.

20. örneğin Trabzon

Birleşik denetim konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Birleşik çevre denetimi

yaklaşık bir hafta sonra tesisimizde birleşik çevre denetimi olacaktır. bu denetim hakkında bilgisi olan var mı? nelere dikkat ediliyor_?
  2. birleşik denetim cezası

arkadaşlar merhaba, firmamızda nisan ayında yapılan birleşik denetleme sonucu firmanın çevre görevlisi olmamasından ötürü idari para cezası kesilmişti. tebligat elimize yeni geçti tahsil edilmesi gereken cezanın ödemesi nasıl olacaktır? birde bu konuda ilgili mal müdürlüğü diyor burda belirtilmek istenen mal müdürlüğü bölge kaymakamlığı mı yoksa valilik midir? teşekkür ederim
  3. Entegre (birleşik) denetimlerde istenen belgeler şunlardir

Merhaba arkadaşlar, Bilgi Ek'tedir. Danışmanlığını yaptığımız firmalardan birine İl Çevre Müd. den gelen yazıdan alıntıdır.
  4. Denetim

iyi günler. Danısmanlık yaptıgımız bır fırma ıcın,Bakanlıktan CED kapsam dısı gorusu geldı,pekı bu halde denetım ıcın sorumlu olan mudurluk hangısı olur?yıne ced ızın ve denetım mudurlugu mu yoksa cevre yonetım mudurlugu mu ?
  5. Denetim

arkadaşlar herkese kolay gelsin elime bir yazı ulaştıı bakanlık ve il çevre müdürlüğpü birleşik denetimle firmaları gezecekmiş bilginiz olsun birde gerekli evrakları istiyorlarmış haberiniz olsun.