• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Birleşik denetim

Erkan Karakaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MARE ÇEVRE
Çevre Denetim yönetmeliğince denetim sırasında istenen evraklar hakkında veya denetlenen arkadaşlar varsa bilgi verebilirler mi teşekkür ederim iyi çalışmalar

Merhaba değerli meslektaşlarım. uzun zamandır birleşik denetim geçiren bir firmamız olmadı bu sene ilk denetimimiz bir organize sanayi bölgesi müdürlüğü. dosyamız genel olarak hazır ama arıtma tesisi 1 yıldır faaliyette ve bazı işlemleri anca halletmiş durumda. bizim açımızdan dosya içeriğinde aylık tutanaklar hazır yönetmelik değiştiğinden beri ayda 2 kez gidiliyor. iç tetkik raporu,eğitim tutanağı ve ekleri, geçici faaliyet belgesi(izin başvuru aşamasında), analiz sonuçları, atık çamur bertarafı için sözleşme ve firma lisansı, tehlikeli atık beyan raporu(beyanı 0 yaptık çünkü firma ile yeni anlaşıldı) ve diğer tesis belgeleri dosyamızda mevcut. dikkat etmem gereken başka bir durum var mıdır? organize sanayi bölgesi birleşik denetimi geçiren arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

Yasemin Hanım çok doğru söylediniz birleşik denetimde en çok takıldıkları noktalar bunlar hatta:) Ayşegül hanım beyan raporlarına çok ayrıntılı bakılmıyor dosyada bulundurmanız çok önemli değil ama siz genede bulundurun. il müdürlüğü tutumuna göre dosyada eksiksiz olması her zaman daha iyi izlenim yaratır.

Önemli olan sizlere sorulanlara yanıtsız kalmamak ve eksiklik varsa onunla ilgili herhangi bir işlemin süreçte olması. denetim görevlisinin vasfı çok önemli 4 - 5 saat sürüyorsa bilen biri baştadır ve herşeye hazırlıklı olmak en mantıklısı bence.

Coşkun bey doğru söylüyor bizim bağlı bulunduğumuz il müdürlüğü de aynı şekilde işlem yapıyor.

ben birleşik denetimlerde eksiğin tutanağa yazılıp ,tamamlanması için süre vermiyolar ,tespit anında yasal ceza yazıyorlar ben öyle biliyorum...sonuçta planlı denetimmiş ya

sizin il çevre valla çerezmiş, bursa il çevre malesf:(((

Meltem hanım, cümle yanlış anlaşılmış benim demek istediğim bursa il çevre eksikliği anında tespit edip yasal uygulamaya geçiyor ben bunu kasdettim...

@ayşegül eren
Ayşegül hanım denetim tarihine kadar eksiklerinizi gidermeye çalışın. her firmanın eksiği olacak ve biz bu eksikliği elimizden geldiğince gidermeye çalışacağız. Hata elbette olacak ve o hataları tespit ederek doğruyu bulacağız. Siz elinizden gelenin en iyisini yapın. Denetime gelenlerde anlayışlı olacaklardır. Siz görevinizi yerine getirdikten sonra hiçbir problem olmaz.Şimdiden başarılar. Allah emeğinizi boşa çıkarmasın.

Kocaeli ve Sakarya il çevre yasal bir işlem başlatmıyor en kısa sürede tamamlayıp bildirin diyorlar. Denetim raporu kapanmıyor bu süreçte açık kkalıyor eksiklik tamamlanana kadar.

@Coşkun Demiral
Zaten Müdürlüğün uyarı yapması lazım bana göre. Kimisi direk ceza yazıyormuş. Bu işleyiş böyle olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27061
ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ

Süre verilmesi ve faaliyetin durdurulması
MADDE 31 –(1) Yapılan denetim sırasında, Kanunda belirtilen yasaklara uyulmadığının veya yükümlülüklerin yerine getirilmediğinin saptanması durumunda, idari para cezasının yanı sıra, yetkili makamca tesis veya faaliyetlere, yasaklara aykırı faaliyetin düzeltilmesi ve Kanunda belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için denetim ekibi tarafından;

a) Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için yürürlükteki mevzuatın hükümleri ve sınır değerleri değerlendirilerek bir yıla kadar,
b) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için yürürlükteki mevzuatın hükümleri ve sınır değerleri değerlendirilerek bir yıla kadar,
c) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin ikinci alt bendinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için üç aya kadar,
ç) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için lisans almış tesislere yürürlükteki mevzuatın hükümleri ve sınır değerleri değerlendirilerek bir yıla kadar,
d) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için bir aya kadar,
e) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için fabrika, şantiye ve eğlence yerlerine uygulanacak kontrol tedbirlerine bağlı olarak en fazla bir yıla kadar,
f) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinin dokuzuncu alt bendinde belirtilen yükümlülüğe uymayan işletmeye taşıdığı kirlilik yükü ve atık su debisine bağlı olarak iki aya kadar,
g) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (j) bendinin birinci alt bendinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için altı aya kadar,
ğ) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (m) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için altı aya kadar,
h) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (n) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için işletmelerin taşıdığı kirlilik yükü ve atık su debisine göre iki aya kadar,
ı) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (r) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için lisans almış işletmeler hakkında yürürlükteki mevzuat hükümleri ve sınır değerler değerlendirilerek bir yıla kadar,
i) Kanunun 20ncimaddesinin birinci fıkrasının (v) bendinde belirtilen yükümlülüğün yerine getirilmesi için;
1) Lisans almış geri kazanım/bertaraf tesislerine aksaklıklarını giderecekterminplanı için on iş gününe ve yatırımlarını tamamlamak için ise altı aya kadar,
2) Tehlikeli atık üreten tesislerde uygunsuzluk tespit edilirse, bu uygunsuzluğu gidermek üzere bir aya kadar, uygunsuzluğun giderilmesi için yatırım gerekmesi halindeterminplanı verilmesi için on iş gününe ve yatırımın tamamlanması için de altı aya kadar,
3) Kaza durumunda tehlikeli atıkların ve tehlikeli kimyasalların döküldüğü yerde kirliliğin ortadan kaldırılması için bir aya kadar,
süre verilebilir.

-----------------------------------------------
Yani diyor ki Denetim ekibi isterse doğrudan ceza uygular isterse bu kadar süre verebilir. Benzer şekilde izin lisans yönetmeliği 14(2)'de Çevre izin ve lisansı ile ilgili olarak "Uygunsuzluğun düzeltilmesi için, işletmeye yetkili merci tarafından en fazla bir yıla kadar süre verilebilir" hükmü bulunmaktadır.

Arkadaşlar ek bilgi, 2014 Ekim ayında bileşik çevre denetimi geçirmiştik. Herhangi bir uygunsuzlukta tespit edilmedi.

2015 Mart ayında habersiz denetime geldiler yine bileşik çevre denetimi kapsamında. 2014 yılında bileşik çevre denetimine gidilen her firmanın 2015 yılında habersiz denetim geçireceğini söylediler. Bilginize.

Bize biraz geç gelseler bari, haberin için teşekkürler simurgg :)

@ECK
Acil durum planı şirketin iş güvenlik uzmanlarının görevidir.