• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bitirme ödevi kanalizasyon projesi

Fatih YANIK

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Uludağ Üniversitesi
Yaptığım proje için excel tablosunda 'Y' sütunundaki Qd değerleri nasıl bulunuyor bu örnek proje üzerinden yardım edebilecek olan var mı? şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• örnek proje.png
    örnek proje.png
    91.5 KB · Görüntüleme: 211
Qd boru tam doluyken geçen debi demek, yani süreklilik denklemini düşünürsen.

Qd=V.A buradaki A borunun kesit alanıdır.
V=1/n.R^2/3.J^1/2 Burada da R ıslak alan/ ıslak çevre burada da alan olarak boru alanı, çevre olarak dairesel kesitin çevresini kullanacaksın.

Çıkan Q değeri Qd değeridir.

Merhabalar Öncelikle Fatih Bey verdiğiniz yanıt için biraz geçte olsa teşekkür ederim gerçekten çok yararı oldu ve bir şey daha sormak istiyorum mezuniyetim için zorunlu stajım ve tek bir dersim kaldı alt yapı sistemleri üzerine staj yapabileceğim yerler hakkında bilgilendirebilir misiniz? başvuru yapabileceğim yerler, danışmanlık şirketleri veya kamuda nereler olmalı Teşekkürler.

Bir köye kanalizasyon projesi yapacağım... Ancak köyün nüfusu çok küçük olduğu için özellikle başlangıç bacalarında debi değeri çok küçük çıkıyor (0,006 gibi) buda Q/Qd değerinin çok küçük çıkmasına neden oluyor (0,00007 gibi) ancak doluluk oranları tablosunda en küçük Q/Qd değeri 0,001 var olduğundan çıkan sonucumun h/D ve v/Vd değerlerini bulamıyorum... Yardımcı olursanız sevinirim...Şimdiden teşekkürler...