Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitki örtüsünü koruma talimati

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Dündar

  Erkan Dündar CMNet Üyesi

  BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ KORUMA TALİMATI
  1. AMAÇ ve KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu bitki örtüsünün zarar görmemesi için gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR : Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. İnşaat faaliyetlerinin gerektirdiği, kaldırılacak bitki örtüsünün dışındaki mevcut bitki örtüsü muhafaza edilir ve korunur.
  4.2. Herhangi bir sınırlama olmaksızın ezilme, iz bırakma, koparma ve köklerin, gövde veya dalların kırılması hasar terimi içinde yer alır. Hasar gören bitki örtüsü gecikmeden tamir veya tedavi edilir.
  4.3. Hasar görmüş herhangi bir ağaç veya çalı, uzaklaştırılır ve yenilenir.
  4.4. Ağaç ve çalıları yenileme aynı tür bitki veya kabul gören yerel diğer bir tür ile yapılır ve dikilmesi mümkün olan en büyük boyutta ve özgün çevrede sürekliliği sağlayacak şekilde gerçekleştirilir.
  4.5. Bitki örtüsünün temizlenmesi minimum seviyede tutulur ve kalan örtüye en az zarar verecek şekilde yapılır.
  4.6. İş sahaları sınırları bariyer, tel çit veya işaret bantları ile belirlenir.
  4.7. İş makineleri ve çalışanlar bu sınırların dışına çıkmazlar.
  4.8. Temizlenecek alan boyutları için inşaatın başlamasından önce sökülüp taşınmak için ayrılmış ağaçlar beyaz çarpı işareti ve referans numaraları ile açık bir şekilde işaretlenir.
  4.9. Çalışma alanındaki bütün bitkiler Çevre Danışmanı tarafından belirlenir. Bunlar yerli bitki örtüsünün, kütüklerin veya kalıntıların temizlenmesi ve yerli bitkilerin yeniden büyümeye başlamasından önce çalışma alanından taşınır.
  4.10. Temizlenen yerli bitkiler daha sonraki muhtemel bir rehabilitasyonda ya da erozyonu önlemede kullanılmak için depolanabilirler. Depolama Danışmanı ’nın gösterdiği alanda yer alır.
  4.11. Bitkilerin alanda gömülmesine ya da yakılmasına izin verilmez.
   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih Özcan bunu beğendi.
Bitki örtüsünü koruma talimati konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Toz kontrol talimatı

  Arkadaşlar ISO 14001 talimatlarını hazırlıyorum. Toz kontrol talimatı için yardımcı olabilir misiniz? Neler yazılabilir? Mobilya sektörü üzerine çalışıyorum.
 2. Yürürlükte Bitki koruma ürünleri kontrol yönetmeliği

  BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KONTROL YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 20.05.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27939 Amaç Bu Yönetmelik; ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin imalatı, ithalatı ve kullanımı arasındaki safhalarda ruhsata esas özelliklere sahip olup olmadıklarının kontrol edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
 3. Bitki örtüsünün tahrip edilmesi

  merhaba, hava kirlenmesiyle ilgili arastırma yapıyorum .Hava kirliliğiğinde bitki örtüsü ve doğanın tahrip edilmesi doğal olaylara örnek olarak verilmiş .Burada kafam karıştı doğal olay değil ki bu bizzat insanoğlu yapıyor bunu. yanlış mı düşünüyorum:)
 4. Atik kontrolü talimati

  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; şantiye çalışmalarından kaynaklanan atıkların çalışanlara, ziyaretçilere ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması, taşınması, geçici depolanması ve nihai bertaraf esaslarını açıklar. Bu talimat merkez ve şantiye çalışanlarını kapsar. 2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından ŞYSS, merkezde İdari Amir sorumludur. 3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:...
 5. Yeni bakanın talimatı

  Hafta başından beri izin lisans konusunda da olsun normal evrak olsun müdürlükten alamıyoruz. İkinci bir talimata kadar bişi imzalamayın talimatı gelmiş bakanlıktan. Diğer il müdürlüklerinde benzer durum var mı?