Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bitkisel atık yağ geri kazanım

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Kadir A. tarafından paylaşıldı.

1. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Arkadaşlar bitkisel atık yağ geri kazanımı için Rejenerasyon ve Rafinasyon işlemleri mi uygulanmalı bu tesisi kurmak için ne kadar maliyet gerekir ? bu işlemlerden sonra yağı nerelere satabiliriz hangi sektörlerde kullanılır.
    yardımcı olursanız sevinirim..

2. Rıfat Yıldırım

Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

Onu tam olarak bilmiyorum ama geçen bi konuşmada Türkiye'de faaliyet gösteren Ezici firmasının topladığı bitkisel atık yağları amerikaya sattığını duymuştum. Oldukça yüklü paralar kazandığı da konuşmanın devamındaydı :) ne kadar doğrudur bilemem ama.

3. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

doğrudur.. o konuyu bende duydum hocam.. bizde yeltensek mi diye düşündük te.. çıkamıyorum içinden.. kimsenin bi bilgisi yok.. nasıl bir tesis kurmak gerekir ? hangi prosesler olmalı ? nasıl bi işlem uygulanır ? pazar alanları nelerdir ? sağlam bi fizibilite lazım bana bu konuyla ilgili..

4. Rıfat Yıldırım

biz de bu konu hakkında beyin fırtınası yaptık ama araştırma yapmaya fırsatımız olmadı. araya diğer tesislerin işleri girdi. Bizim düşüncemiz ezici gibi her yerde değil de büyük yemekhaneler, oteller vb. yerlerden toplamak. ama araştırılması gerekir tabi

5. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

toplama işlemini geçtim hocam.. hadi o kısmı yaparız diyelim de.. tesis lazım ki toplama için koşturabilesin..başka tesislere toplayarak para kazanılmıyor..işin ceremesini biz çekiyoruz bertaraf ve kazanım tesisleri para kazanıyor..

6. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

hem üreticiden para alıyorlar hem taşıyıcıdan iskonto talep ediyorlar hemde atığı kullanıyor yada satıyorlar..

7. Rıfat Yıldırım

üreticiden para alımı yok diye biliyorum ben

Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği
    Genel ilkeler
    Madde 5 — Atık yağların yönetimine ilişkin ilkeler şunlardır:
    k) Kullanılmış kızartmalık yağ üreten lokanta, yemek fabrikaları, otel, motel, yemekhaneler, turistik tesisler ve tatil köyleri ile diğer benzeri tesisler, bu yağların toplanması için lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmakla yükümlüdürler. Bu yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya veya toplayıcılara teslim edilmesi esastır.

8. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

yok ben genel olarak söyledim.. bitkisel için demedim hocam..

9. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Rejenerasyon ve Rafinasyon işlemleri endüstriyel atık yağlarla ilgiliymiş.. bitkisel yağ için herangi bir işlem gerekmiyor mu geri kazanımı hangi yollarla gerçekleştiriliyor.. sabun ve çimento fabrikaları alıyor tamam da bunun için sabun ve çimento fabrikası mı açmak gerekiyor..? biyoelektrik üretimi de oluyormuş da nasıl olucak bu iş anlamadım ki yaa..

10. Ahmet Ardahanlılar

Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

Atik yağları biyodizele çeviren firma sayısı sanırsam Türkiyede 2 tane diğer bütün firmalar aracı, Üniversite kapmüsünde topladığımız atık yağları bir aracı firması alıyordu, oda istanbul firmasına satmakta idi.Bitkisel Atık yağın % 40 gibi bi oranı biyodizele dönüşmekte. Ama üzerine çalışılabilecek bir konu.

11. Ahmet Ardahanlılar

Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

Üreticiden para alma meselesi biraz zor olsa gerek, Türkiyede kimse al şu atığımıda sana para verim demez sanırım

12. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

Haklısın.. benim orada vurgu yapmak istediğim bertaraf ve geri kazanım tesislerinin bu işin kaymağını yediği..

13. Matafora Teknik

Matafora Teknik CMNet Üyesi

Merhaba, Ben Matafora Teknik Satış Müdürü Ömer, atık yağlar hakkında bazı yorumlarım olacak. Biz Almanyanın en büyük filtreleme firmasının Türkiye distribütörüyüz, endüstriyel tüm atık yağları filtreleme makinamızdan geçirerek tekrar kullanılır hale getiriyoruz. Böylelikle hem atık yağlardan kurtulmuş hem de yeni yağ maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve görüşme yapmak için www.mataforateknik.com sitemizi inceleyebilir bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dilerim, Saygılarımla

Bitkisel atık yağ geri kazanım konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık yönetimi dairesi başkanlığı lisanslı atık madeni yağ geri kazanım firmaları

foruma baktım ama daha önceden yüklenmiş mi bulamadım varsa silebilirsiniz zaten :)
  2. Katı Atık Geri Kazanım (Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti)

2004 2020 Yılları Arası Kuzey Londra Ortak Atık Stratejisi taslak özeti Barnet, Camden, Enfield, Hackney, Haringey, Islington, Kuzey Londra Atık I˙daresi, Waltham Forest Kuzey Londra’da Atıklar Konusunda Yeni Bir Düsünce Tarzı Biz, Kuzey Londra’daki sekiz yerel yönetim olarak atık konusunda yeni bir düsünce tarzı gelistirmek için ortak çalısmalar yürütmekteyiz... Atıklar neden...
  3. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?
  4. Tehlikesiz atık geri kazanım

Arkadaşlar gfb başvurusunda tehlikesiz atık geri kazanım atık kodları seçerken bir sınırlama var mı?İstediğimiz kadar seçebiliyor muyuz?.Seçtikten sonra atık beyanı yaparken eğer seçtiğimiz atıktan firmaya atık gelmemişse sorun olur mu?