Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bitkisel atık yağlar

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Proje Adı: Tarsus Suyunu Koruyor
  [​IMG]Kuruluş: Tarsus’u Kalkındırma, Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği
  Yer: Mersin/Tarsus
  Konu: Su (BerdanTHavzası)
  Ortaklar/Destek Verenler: Tarsus Belediyesi, Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği(Albiyobir), Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi, Tarsus ve Çevresi Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği(TAR-ÇEV-BİR), Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası

  "Hayata Artı" Gençlik Programı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Coca-Cola Hayata Artı Vakfı ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) ortaklığı ile yürütülen gençlik programında, gençler tarafından tasarlanan, toplumsal fayda hedefleri olan yenilikçi, yaratıcı, katılımcı, sürdürülebilir "çevre" projeler desteklendi. Gençlik gruplarına projelerini gerçekleştirmek üzere fon desteği sağlamanın yanı sıra proje tasarımı, yönetimi ve iletişim konularında kapasitelerini arttırmayı, böylece gençlerin çevresel sorunlara çözümler üreten projeler geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.
  Gençlik Programı 2011-2012 Dönemi ön başvuru sonuçlarına göre Tarsus’u Kalkındırma, Dayanışma ve Güzelleştirme Derneğinden Dila Aydın ve Erdem Akgül’ün hazırlamış olduğu “TARSUS SUYUNU KORUYOR” projesi ; Tarsus genelinde bir atık yağ toplama sisteminin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

  Atık yağ sorunu şehir yaşamında ortaya çıkan en büyük su kirlilik risklerinden birisi. Atık yağ bulaşan suyu arıtmak için büyük maliyetlere katlanmak gerekiyor. Bu önemli su sorununa odaklanan proje, atık yağların Berdan Çayı üzerinde yarattığı kirlilik sorununa çözüm üretebilmek için, atık yağların düzenli olarak toplanıp geri dönüşüm tesisine ulaşmasına sağlayacak bir geri dönüşüm mekanizması kurmayı amaçlıyor.

  Proje ile Tarsus genelinde yaratılacak farkındalık sayesinde, özellikle önemli atık yağ üreticisi olan işyerlerinin kullandıkları yağları lisanslı toplayıcılara teslim etmeleri hedefleniyor.

  Bu hedef doğrultusunda Tarsus'ta atık yağ toplama ve geri dönüştürme modelini kurmak üzere pilot uygulamalar yapılacak ve uygulama sonuçlarının tüm şehre yaygınlaşmasını sağlayacak etkinlikler düzenlenecek.

  Proje ekibi öncelikle Tarsus’daki işyerlerine, muhtarlara, sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine ve basın mensuplarına projelerini anlatacak tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapacaklar. Ardından belirlenen kurumlara atık yağların toplanması prosedürü ile ilgili ikna turlarına başlayacaklar. Bu çalışmayı, pilot alandaki hanelere yapılacak ziyaretler ve birebir bilgilendirme çalışmaları izleyecek. Tüm bu süreçte lisanslı atık yağ toplama tesisi ile işbirliği içerisinde çalışılacak....


  (ÇALIŞMALAR GELİŞMELER AKTARILACAKTIR)
   
  Yıldız öz bunu beğendi.
 2. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  başlığı düzeltemedim.BİTKİSEL ATIK YAĞLAR.
   
bitkisel atık yağlar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bitkisel Atık Yağlar

  Çalıştığım fabrikada 10-12 kişinin günlük yemek ihtiyacının karşılandığı bir mutfak var.Burada yemekler bir aşçı tarafından yapılmaktadır. Burada yıllık ortalama 10 kg bitkisel atık yağ çıkmaktadır. Bakanlık bizden bu atıkların lisanslı tesislere gönderilmesini ve lisanslı tesislerle sözleşme yapılmasını istiyor. Benim sorum yılda 10kg lık atık için firmalar sözleşme yapar mı? Bu atığı alıp...
 2. Bitkisel Atık Yağlar

  Merhaba Arkadaşlar, bitkisel atık yağ geri kazanımı yapan bi firma biyodizel üretmekte ve bu ürettiği biyodizelide farklı isimde satmakta, satışla ilgili yasal bi engel varmı, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
 3. 1 ton ve üzeri Bitkisel Atık Yağlar Hk.

  Arkadaşlar danışmanı olduğum bir tesiste 1 ton ve üzerinde 20 01 26* tehlikeli sınıfında yer alan bitkisel atık yağlar oluşmaktadır. TAKY hükümlerine göre valilikten geçici depolama izni alınması gerekmekte mi?
 4. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

  Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
 5. Bitkisel atık yağlar

  herkese kolay gelsin tat için aylık değerlendirme tutanağı dolduruyordum da bitkisel atık yağlar konusunda takıldım biraz şöyleki yemekler tesis içinde yapılıyor ama hiç bitkisel yağ artmıyor ben bunu nasıl belirteyim veya herhangi bir yere ile sözleşme yapsam fakat hiç yağ göndermesem olur mu