• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyodizel üretiminden kaynaklanan atıksular

folge

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
abc
Arkadaşlar merhaba,

Biyodizel üretim tesislerinde oluşan atıksular ile ilgili bilgi arayışındayım. Bu tesislerden oluşan atıksuların özellikleri nasıldır ve kirlilik karakterizasyonu (koi,boi, v.b) ile bilgi edinebileceğim bir web site, makale, tez, yazı, kitap, analiz sonucu, lab deneyleri, herhangi bir literatür var mıdır?

Bizim tesisimizde de biyodizel tesisi var ve atıksuyunda ağır metal parametreleri ağırlıkta. Su kirliliği kontrolü yönetmeliği tablo 20.8 e tabii. işletme olarak da sabunsu madde çok geliyor ve arıtması çok güç. Fakat görüntü ve koku olarak kötü duran bir atıksu değil. Bu tür biyodizel tesislerinin atıksuları yoğun AKM ve yüksek KOİ içeriyor. Ben çok araştırdım fakat bulamadım. Normalde tesisimiz bitkisel yağ fabrikası. Biyodizel yapımı petrol fiyatları durduğu için şu an için arıtmada sıkıntı yaşamıyoruz.