Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyoenerjik yöntem problemleri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında hdyticli tarafından paylaşıldı.

1. hdyticli

hdyticli CMNet Üyesi

1) Debisi1000 m3/gün olan atık suda NH4-N konsantrasyonu 22 mg/L'dir. Nitrifikasyon ile NO3-'a dönüştürülen NH4+ ortamda elektron verici (Rd) ve hücre sentezinde kullanılan N kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu reaksiyon için gereken oksijen miktarını bulunuz. Hücre sentezi sonucu oluşan biyokütle miktarını hesaplayınız. Nitrifikasyon sonunda NH4+-N konsantrayonunu hesaplayınız.

Bu problemde fs değerini 0,1 alınız. Elektron verici madde NH4+, elektron alıcı madde oksijen, sentezlenen hücrenin kompozisyonu C5H7O2N şeklindedir.

2) Endüsriyel atık suyun organikkompozisyonu C8H17O3N olarak formülüze edilmiştir. Debisi 150 m3/gün olan organik madde konsantrasyonu 23,000 mg/L olan atık suyun KOİ yükünü hesaplayınız.

Sonra bu atık suyun anaerobik ortamda biyobozunması sonucunda oluşan metan gazı miktarını hesaplayınız. fs=0,08 alınmalıdır.

Anaerobik bozunmada e veren madde organik madde (C8H17O3N), e alan CO2, NH4+ azot kaynağı olarak kullanılmaktadır. Basınç 1 atm, sıcaklık 35 derecedir.

2. hdyticli

hdyticli CMNet Üyesi

bu soruları yapabilecek bir Allahın kulu yok mu arkadaşlar??

3. mahmut soylu

mahmut soylu CMNet Üyesi

Endüsriyel atık suyun organikkompozisyonu C8H17O3N olarak formülüze edilmiştir. Debisi 150 m3/gün olan organik madde konsantrasyonu 23,000 mg/L olan atık suyun KOİ yükünü hesaplayınız.

Sonra bu atık suyun anaerobik ortamda biyobozunması sonucunda oluşan metan gazı miktarını hesaplayınız. fs=0,08 alınmalıdır.

Anaerobik bozunmada e veren madde organik madde (C8H17O3N), e alan CO2, NH4+ azot kaynağı olarak kullanılmaktadır. Basınç 1 atm, sıcaklık 35 derecedir.

Bu sorunun cevabı bana da lazım.. Siz birşeye ulaşabildiz mi?

4. hdyticli

hdyticli CMNet Üyesi

Kardeşim bunun erkan şahinkaya biyoteknoloji ders notları arasında çözümünü bulmuştuk.Ders notlarını internette aratarak bulabilirsin.

5. mahmut soylu

mahmut soylu CMNet Üyesi

Kardeşim senin cevabını görmedim. az önce ulaştım ben de. Senin de işine yarasın diye yazmak için girdim sağol.. :)

Biyoenerjik yöntem problemleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamurda işletme problemleri

aktif çamurda işletme problemleri (sunum)
  2. Anaerobik Arıtma İşletim Problemleri

Bir ödevim için anaerobik arıtmada yaşanılan işletim problemlerini hazırlamam lazım. Fakat direkt olarak bulamadım. Aklıma gelenler koku,pH ayarlanmasının güçlüğü gibi işletim problemler.Dahası için tecrübelerinize ihtiyacım var. Teşekkürler
  3. Anaerobik işletme problemleri ve çözüm önerileri

Okulda bu konuyla ilgili sunum yapacağım.Bu konuyla ilgili paylaşımlarınız olmuş.Fakat ben eğer bu işletmeyle ilgili çalışan biri varsa daha somut örnek istiyorum.Yani sunumumda işletmenin ismini vererek karşılaşılan problemleri ve sonrasında ne gibi çözümlerde bulunulduğunu öğrenmek istiyorum.Sizde bilirsiniz ki sunumu biraz daha somutlaştırınca daha dikkat çekici oluyor.Bununla ilgili görsel...
  4. Risk Değerlendirmesinde Fuzzy Logic & Hibrid Yöntem

Bulanık mantığa giriş ve belirsizliklerin hesaplanması için faydalı bir makale olabilir.
  5. Aktif Çamur tesislerinde işletme problemleri

Aktif çamur tesislerinde meydana gelebilecek işletim problemleri ile ilgili bir sunum
  6. Süt endüstrisi atıksuları işletme problemleri

arkadaşlar süt endüstrisi atıksularının,arıtma tesislerinde yarattığı işletme problemleri nelerdir. yardımcı olurmusunuz? teşekkur ederim.
  7. Çevre mühendisliği giriş dersi problemleri

Problemler hakkında ufak bilgi verebilir misiniz? Bana çok karışık geliyor. Formülleri verin yinede yerine koyup yapamayacak konumdayım..
  8. Evsel aat'de sistemden atılamayan çamur ve problemleri

Öncelikle merhaba, Çalışmış olduğum uzun havalandırmalı dairesel tip, biyolojik/mekanik arıtma tesisin maksimum debisi 1860 m3/gün'dür. Giriş ph 7.5 civarlarında. Dekantör ve çamur susuzlaştırma birimlerinin devreye henüz alınmaması sebebiyle bazı sıkıntıları yaşıyorum. Bunların devreye alınması minimum 3-3.5'ayı bulabilir. Sorunlar ise şöyle; Imhoff'a göre havalandırma havuzumda % 43-45...
  9. Gravimetrik yöntem ile pm tayini

Gravimetrik yöntem ile havadaki partikül maddenin nasıl tayin yöntemi nasıl yapılıyor. Araştırma yapmaktayım. Yardımınıza ihtiyacım var.
  10. Arıtma tesisi problemleri

Merhaba arkadaslar Tekstil firmasinda isletmekte oldugum aritme tesisinde ciddi problemler yasiyorum. parametreler hep yuksek degerde geliyor. Kisaca bilgi vermek gerekirse evsel ve kimyasal atiksu girisi olan bi tesis. Kimyasal atiksu icin notralizasyon unitesi var.phsi dengelendikten sonra on dengelemede evsel ve kimyasal atiksu karisiyor ve havalandirliyor. sonra havalandirma havuzu ve...