Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyogaz çıktısı likit gübre...

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında s_zen tarafından paylaşıldı.

1. s_zen

s_zen CMNet Üyesi

Merhabalar,
    Biyogaz tesislerinde bilindiği gibi organik maddelerin fermantasyonu sonucu gaz oluşuyor ve gaz motorları ve atık ısı kazanları sayesinde bu gaz elektrik,buhar ve sıcak suya dönüşüyor. Aynı zamanda sistemde bulunan seperatör ve dekantör sayesinde katı gübre elde ediliyor. Fakat bu işlem sonrasında katı gübrenin yanında birde sıvı(likit) gübre oluşuyor. Bu sıvı gübreyi en sağlıklı şekilde nasıl bertaraf edebiliriz? Tarımda kullanıldığını duydum bu konuda bilgisi olan var mıdır ?

Kdr_E bunu beğendi.
  2. Fatma Gül Es

Fatma Gül Es Genel Yönetici

Merhabalar @s_zen Hanım,

Biz o bahsettiğiniz sıvı kısmı da gübre olarak değerlendiriyoruz. Hatta şu aralar bu sıvı gübrenin Tarım Bakanlığı'ndan alınacak olan üretim izin işlemleri ile uğraşıyoruz. Bertaraf etmek hem daha sıkıntılı hem de daha maliyetli olur zannedersem; çünkü çok fazla atık çıkıyor. Kaldı ki organik açıdan çok zengin bir ürün ortaya çıkıyor. Tabii takdir edersiniz ki bu üretimi sağlamak için de birtakım yatırımlar yapmak gerekiyor.

Burak Kasap ve s_zen bunu beğendi.
  3. s_zen

s_zen CMNet Üyesi

@Fatma Gül Es Hanım öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim :) , dediğiniz doğru organik içeriği çok zengin arıtımı maliyetli zaten içindeki karbonda gaz oluşum esnasında giderildiği için herhangi bir sıkıntı olmadan tarımda kullanılır diye düşünüyorum ama bu likit gübreyi gelen bir çok kişi atık su olarak nitelendiriyor maalesef tarımda kullanıldığında sonuçlar nasıl gözlemleniyor katı gübreye kıyasla bir bilginiz var mı?

4. Yiğit Coşaner

Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

Merhaba,

Balıkesir Gönen'de bulunan bir biyogaz işletmesinde bu atıklardan yapay petrol üretimi gerçekleştiriliyor. Tam konuya vakıf olmamakla birlikte o tesis ile iletişime geçebilirsiniz.

Gönen Enerji olması lazım şirketin ismi

s_zen bunu beğendi.
  5. Nevzat Karadeniz

Nevzat Karadeniz CMNet Üyesi

Gönen henüz petrol üretimine başlayamadı sanırım ama sıvı gübre üretimini duyduk, fuarlarda da tanıtıldığını hatırlar gibiyim. Gübre kullanımı olarak da sanırım oldukça zengin içeriğe sahip

s_zen bunu beğendi.
  6. Fatma Gül Es

Fatma Gül Es Genel Yönetici

Yiğit Bey,

Bahsettiğiniz yapay petrol üretimi tesisimiz henüz üretime başlamadı, o, sıvı gübre üretiminden daha farklı bir proses.

Nevzat Bey,

Evet, doğrudur; fuarlarda tanıtımımıza başladık. Üretim iznimiz için gerekli her şeyi yaptık, o kadar ki ödemeyi bile yaptık, üretim iznimizi bekliyoruz şu anda.

7. s_zen

s_zen CMNet Üyesi

bilgileriniz için teşekkür ederim Balıkesir Gönen'i duymuştum daha detaylı araştırayım..

8. Ahmet Doğan

Ahmet Doğan CMNet Üyesi

kurutma olayı küçük kapasiteli büyogazlarda pek olmuyor malesef. tesiste üretilen enerji o denli bir buhar gücüne yeterli gelmiyor. (Daha doğrusu ürettiğin enerjiyi ona harcarsan zaten maliyetini çıkarması zor olan bu tesislerde zarar ediyorsun sadece) örneğin 1 MW lık bir tesiste bu kurutma yapılmaz.

Bu sıvı gübre, gübre olarak satılabilir ancak kışın mesela kim gübre alır ? yazın öyle bir satış yapmalısınız ki kışın depolananlar bile satılsın ya da yurt dışına satış şeklinde düşünülebilir. Sonuçta amaç atıktan kurtulmak ucuzdan ucuzdan gönder gitsin :)