Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyogaz işbaşında

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde, ahıra kurulan sistemle hayvan gübresinden biyogaz üretimi yapılmaya başlandı.
  Güncelleme: 18:11 TSİ 11 Kasım. 2010 Perşembe
  Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Hulusi Dede ve Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Özdemir tarafından Kayacık Topçu köyünde Salih Özdemir'e ait 10 hayvanlık ahırda, hayvan gübresinden biyogaz elde edilmesine yönelik hazırlanan proje kapsamında sistem kuruldu.

  4 bin lira bütçe ile Nisan ayında yapımına başlanan sistemde yapılan denemelerde üretilen gazın sürekli yanışı gerçekleşti. Depolama kapasitesi 5 metreküp olan sistem kesintisiz olarak bir evin günlük ocak ihtiyacını karşılayacak.

  Prof. Dr. Özdemir, yaptığı açıklamada, projenin kaymakamlığın desteği ile yürütüldüğünü anlatarak, ''Tesiste üretilen biyogaz bir evin günlük ocak yakıt ihtiyacını karşılıyor. Yeterli görüldüğü taktirde ısınma amaçlı da kullanılabilecek. Elde edilen gaz, doğalgazın kullanıldığı her alette kullanılabilecek. Şu an elde edilen gaz ocakta bir gün yetiyor'' dedi.

  Kış aylarında gaz oranının soğuk nedeniyle düşüş gösterdiğini belirten Özdemir, ''Bunun için farklı tedbirler alacağız. İzolasyon yapılacak. Tesiste bir yıl boyunca gözlem yapacağız. Projede bir sıkıntı yok. Proje bir yıl işletildikten sonra optimum koşullar belirlenecek ve işletme el kitapçığı hazırlanacak'' diye konuştu.

  Özdemir, bölgede hayvancılığın ağırlıklı geçim kaynağı olduğunu kaydederek, biyogaz tesislerinin yapılması konusunda pek çok girişim olduğunu ancak tesisin işletme bilgisi konusunda yetersizlikler bulunduğunu ifade etti.

  Kaynarca Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise yapılan tesisin tasarruf için önemine dikkati çekerek, projenin hedefinin bölgedeki ailelerin ısınma ve enerji ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu dile getirdi.

  Tesisin yapımında kredi desteği sağlanması amacıyla görüşme yaptıklarını belirten Emiroğlu, projenin yayılması için girişimlerini sürdüreceklerini kaydetti.
   
Biyogaz işbaşında konusuna benzer içeriklerimiz
 1. biyogaz oluşum aşamaları

  Biyogaz dersi için hazırladığım sunumdur. hidroliz, asidifikasyon,metan fazını içerir. sınırlayıcı özellikleri ve çalışmalar yer almaktadır.
 2. Biyogaz içerisindeki kirleticilerin arıtılması

  Atık su arıtma tesislerinde, arıtma işlemleri sonucunda oluşan arıtma çamurlarının anaerobik yöntemlerle stabilizasyonu; atık bünyesindeki organik madde içeriği ve patojen mikroorganizma konsantrasyonunun azaltılması amacıyla günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.[1] Biyogaz içerisinde enerji potansiyeli olan metanın enerji seyreltici olan diğer gazlar bulunmaktadır. CO2, H2S ve H2O...
 3. Eko-karavan işbaşında

  Güneş, rüzgar, hidrojen pilleri... Hepsi Eko-karavanda... NTV Güncelleme: 16:08 TSİ 12 Ocak. 2012 Perşembe Güneş yoksa rüzgar, rüzgar da yoksa hidrojen pilleri devreye giriyor... Tüm bu özellikler küçük bir evi andıran karavanda biraraya getirildi.. Adı Eko-karavan... Doğaya hiçbir zararı yok... Tamamen temiz enerjiyle çalışıyor... Enerji verimliliği haftası çerçevesinde, Çevre ve Enerji...
 4. Biyogaz

  Arkadaşlar aramızda biyogaz tesisinde çalışan çevre mühendisi arkadaşımız var mı?
 5. Msw biyogaz tesisi

  Merhaba arkadaşlar, 2015 yılından sonra düzenli depolama alanlarına organik atık kabulü yapılmasının önüne geçilmeye başlanacak diye biliyorum. Zaten çoğu şehir entegre sisteme geçiş yapmaya başladı. Böyle tesislerde organik atıkların değerlendirilebilmesi için yakma çok gereksiz ve pahalı gözüktü gözüme. Elde sadece biyogaz ve aerobik kompostlama kalıyor. Özellikle biyogaz sistemleri...