Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının Fenton

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının Fenton Oksidasyonu ile ileri arıtımı

  Ali Fuat AYDIN*, Hasan Zuhuri SARIKAYA
  İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

  Bu çalışmanın amacı, laboratuvar ölçekli havasız çamur yataklı reaktör (HÇYR) + havalı ardışık kesikli reaktör (AKR) sistemlerinde iki kademeli biyolojik olarak arıtılmış, yüksek KOİ (~700 mg/l), TKN, koyu renk ve biyolojik olarak parçalanamayan organik kirleticilere sahip Afyon Alkaloidleri Endüstrisi (AAE) atıksuları için uygun ve uygulanabilir bir ileri arıtma alternatifi olarak Fenton oksidasyonunun etkisinin araştırılmasıdır.
  Optimum pH, H2O2 dozu, Fe2+/H2O2 molar oranı ve reaksiyon süresinin belirlenmesi için kesikli deneyler yapılmış ve KOİ için %90, renkte ise %95 giderme verimi elde edilmiştir. Optimum oksidasyon ve koagülasyonun gerçekleşmesi için gereken H2O2/FeSO4 oranı pH=4'te 200mg/l /600mg/l olarak bulunmuştur.
  Fenton oksidasyonu prosesi çıkış suları KOİ ve renk açısından alıcı ortama deşarj standartlarını sağlamaktadır.

  Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
   
Biyolojik proseslerle arıtılmış afyon alkaloidleri endüstrisi atıksularının Fenton konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tekstil endüstrisi atıksularının elektrokoagülasyon ile arıtılması

  ÖZET: Bu çalışmada, bir tekstil atıksuyunun elektrokoagülasyon (EC) ile arıtılmasının sonuçları ortaya konmuştur. Demir ve alüminyum elektrotlar, monopolar paralel, monopolar seri ve bipolar seri bağlantı şekli ile kullanılmıştır. Arıtma verimliliğinin ölçülmesinde KOİ ve türbidite giderimleri dikkate alınmıştır. KOİ gideriminde, her iki elektrot materyalinde asidik ortam daha uygun olup;...
 2. kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı

  meraba arkadaşlar bitirme tezim için kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı ve membran prosesler ile geri kazanımı hakkında kaynak olan varsa paylaşabilirmi?
 3. Kağıt endüstrisi atıksularının arıtımı ve tekrar kullanımı

  meraba arkadaşlar bitirme tezim için kağıt endüstrisi atıksularının arıtımmı ve membran prosesler ile geri kazanımı hakkında bilgi veya kaynağı olan varsa paylaşabilir mi?
 4. kağıt endüstrisi atıksularının membran proseslerle arıtımı

  merhaba arkadaşlar, elinde kağıt endüstrisi atıksularının membran proseslerle arıtımı ile ilgili kaynak olan varsa paylaşabilir mi?
 5. Tekstil endüstrisi atıksularının özellikleri ve arıtılması

  Tekstil endüstrisi kategorisi tabii ve fabrikasyon elyafları kullanarak kumaş ve diğer tekstil ürünleri üreten tesisleri kapsar. Fabrikasyon elyafları üretimi ve giyim sanayi bu kategori dışındadır. Tekstil endüstrisi tabii ve fabrikasyon ipliklerinin hazırlanması, dokuma, örme veya başka yöntemlerle kumaş, triko, halı gibi tekstil ürünleri haline getirilmesi, iplik ve kumaşlara boya baskı,...