Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biz Çevre Mühendisleri için öğrenilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir ?

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında Hamza Ay tarafından paylaşıldı.

1. Hamza Ay

Hamza Ay CMNet Üyesi

Çevre Mühendislerinin meslek hayatlarında yada henüz üniversitede olan çevre mühendisi adayı olan arkadaşlarımızın kendilerini daha iyi geliştirmeleri için öğrenilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir ? Kendimizi bu alanda ne şekilde ve nasıl daha iyi geliştirebiliriz ?

2. tinofchak

tinofchak CMNet Üyesi

office, autocad,nedcad ve türevleri çoğu yerde işine yarar ama çok değişik talepler oluyo bazen

3. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

4. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

solitaire de olabilir

5. Hakan Güngördü

Hakan Güngördü CMNet Üyesi

çizim için autocad, netcad (çed için kesinlikle gerekli).
    photoshop veya daha basit bir program olan photofiltre
    pdh creator, google earth ,J-trans....
    boş vakit geçirmek için nss 3 ;)

6. Sertaç Kelebek

Sertaç Kelebek CMNet Üyesi

- Word, Excell(İleri seviye olursa fark yaratırsın), Powerpoint, Visio, Outlook, Publisher,
    - Photo Edit programlarından herhangibiri,
    - Çizim programları Autocad, Sketch up, Solid,
    - Temel Bilgisayar yazılım ve donanımı,

Son olarak,
    Bütün bu sıraladıklarımı görsel sunum ve raporlamalarda iyi bir şekilde uygulamaya alabilirsen kısa zamanda çok yol alırsın. Tecrübe ile sabittir.:)

Kolay gelsin...

Can Avşar bunu beğendi.
  7. Özdemir Ufuk

Özdemir Ufuk CMNet Üyesi

İyi bir çevre mühendisi kesinlikle GPS-X yazılımını kullanabilmeli.

8. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

bilgisayar programlarını evet öğrenmen gerekir ilk aşamada ama daha önemli olan mevzuat yönetmelikler prosedürler.Bu konuda ne kadar cok deneyim ve bilgi sahibi olursan okadar sana kar katacaktır.Çünkü mezun olan yada mezun olmus bir çok kişi bilgisayar programlarına az cok üni.den dolayı eli yatkın ama mevzuat olsun yönetmelikler olsun hakim insan sayısı cok az.programdan cok meleki seminer ve yönetmeliklere önem vermeni tavsiye ediyorum.

9. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

istatistiki verilerin yorumlanması için SPSS yararlı oluyor. Bu ihtiyaca göre gerekebilir belki.

10. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

11. Kadir Ünal

Kadir Ünal CMNet Üyesi

gps-x hakkında detaylı bilgi bulabilirmiyiz. Kulanımı anlatan, çalışma prensibi gibi?

12. Göksel Kurtuluş

:) SPSS de bir program, alt limit üst limitler belirleyerek grafikler çıkartabiliyorsunuz.

Örneğin yapılan analizlerin yasal limitlerini girerek limit aşımları kolayca takip edilebilir.

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

konu dışı olacak biraz ama spss'te kullandığınız başlıca fonksiyonlar neler? bir de sektöre özel fonksiyonlar var mı? misal gıda analizlerinde sınıflandırmada kolaylık sağlayan ya da belli başlı doğa olaylarının verilerini (depremlerin yöresel dağılımı, zaman göre yağış şiddeti vs) kolayca filtreleme sağlayan alt fonksiyonlar (utility, facility diyecem türkçesini bilmiyorum) var mı? bunların çevre analizleri için benzerleri var mı? yani programda ön tanımlı, çevre denetimine özel fonksiyonlar var mı?
    varsa bunlar programda standart mı, opsiyonel mi? premium hesap satın almak icap eder mi?
    eğer çok temel fonksiyonlar dahi size yeter ise, bu spss'in ilkel muadili denebilecek, pspp adlı bir özgür yazılım program var, bunu kullanmak daha iyi olur mu?
    ciddi merak ediyorum, bi vakıf üniversitesini fakülte birincisi bitiren bi arkadaşım var, zamanında bu spss'in lite denebilecek bi klonunu yazmıştı, anladığım kadarıyla kolay bu tür istatistik yazılımlarını geliştirmek, şu durumda alternatifi bol iken yine de spss öğrenmek bir mecburiyet midir, değilse artısı ne? çok soru sordum, bu mesajımı sonuna kadar okuyan herkese ayrıca teşekkür ederim.

14. Göksel Kurtuluş

Açıkçası SPSS te çok acemiyim iş yerinde birkaç veri takibi yaparken öğrenmeye başladım. Sorduğun sorulara cevap verecek nitelikte bilgi sahibi değilim. :kötü:
    Benim yaptığım ve bahsettiğim çok temel ve basit şeyler, bu düzeyde yapılacak işlemler için bahsettiğin diğer program yeterli olabilir.

15. dythrambos

dythrambos CMNet Üyesi

SPSS, programa verdiğiniz verilerle istatistik yöntemlere göre (lineer regresyon, korelasyon vb.) analiz yapmakta.. İstatistik yöntemin seçimi ve yorumlanması uğraşınıza bağlı.. Öğrenmek için epey uğraşmanız, araştırmanız, incelemeniz veya dersini almalısınız.. Tüm parametreleri sabit ve değişken olarak değiştirebilir, yorumlayabilirsiniz; ancak, tanımlı veri filtrelemesi görmedim program dahilinde..

16. Burak Kasap

Burak Kasap CMNet Üyesi

Spss , solid , office ve saha mühendisliği yapıcam diyorsan da netcad öğren birde nivelman yapmayı ve totalstation grubu cihazların çalışma prensibi çok işine yarayacaktır emin ol ;)

17. Özdemir Ufuk

Özdemir Ufuk CMNet Üyesi

Açıkcası bu programa ulaşmak oldukça zor çünkü program oldukça pahalı ve genellikle kurumlar alıp kullanır. Atatürk Üni de vardı ama artık ders olarak verilmeyecek.

18. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Biz Çevre Mühendisleri için öğrenilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir ? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre İzni ve Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusu İçin Gereken Ortak Belgeler

1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı. 2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında; 2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak; -Yapı kullanma izin belgesi -İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden...
  2. Bilgisayar programları

Çevre mühendisliğinde kullanılan hangi konu üzerine olursa olsun hesapları kolaylaştıracak bilgisayar programlarının isimlerini öğrenmek istiyorum. Teşekkürler...
  3. Baca gazı emisyon ölçümü için parametreler nelerdir yardım!

sektörel bazda baca gazı emisyonu ölçümü için hangi ölçüm parametreleri gerekli? mesela tekstil sektörü için so2, co2, nox ve pm vb...
  4. Mezun olmadan önce almamız gereken sertifikalar ve öğrenmemiz gereken programlar nelerdir?

Merhaba arkadaşlar , Geçengün yeni mezun olmuş bir arkadaşımla görüştüm ve bana çevre danışmanı olarak işe başladığını söyledi bende yeni mezun biri olarak bu konularda bilgisi olup olmadığını sordum ve bana cevabı araştırarak öğreniyorum demesi oldu benımde aklıma bu soru geldi.Mezun olmadan önce kendimizi nasıl hazır bir şekilde iş hayatına hazırlayabiliriz bunun için neler yapabiliriz??...
  5. Türkiye çevre mühendisleri ve aktif çevre mühendisleri ortak basın bildirisi

Değerli Meslektaşlarımız, Odamız seçimleri için çıktığımız yolda desteklerinizi bekliyoruz.. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Seçimine Katılacağımız Yönetim Kurulu Listemiz: ASİL 1- Erhan ER 2- Ramazan GÜRLEYEN 3- Rahşan ULUS 4- Mustafa PEKÇETİN 5- Serhan MADEN 6- Mustafa GÜLÇEK 7- Ersin KARAHASANOĞLU YEDEK 1- Ufuk IŞIK 2- Yusuf ÇAKILKAYA 3- Sadettin ŞAHİN 4- Mustafa YANMIŞ 5- Fatih...