• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biz Çevre Mühendisleri için öğrenilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir ?

Hamza Ay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enva Mühendislik
Çevre Mühendislerinin meslek hayatlarında yada henüz üniversitede olan çevre mühendisi adayı olan arkadaşlarımızın kendilerini daha iyi geliştirmeleri için öğrenilmesi gereken bilgisayar programları nelerdir ? Kendimizi bu alanda ne şekilde ve nasıl daha iyi geliştirebiliriz ?

çizim için autocad, netcad (çed için kesinlikle gerekli).
photoshop veya daha basit bir program olan photofiltre
pdh creator, google earth ,J-trans....
boş vakit geçirmek için nss 3 ;)

- Word, Excell(İleri seviye olursa fark yaratırsın), Powerpoint, Visio, Outlook, Publisher,
- Photo Edit programlarından herhangibiri,
- Çizim programları Autocad, Sketch up, Solid,
- Temel Bilgisayar yazılım ve donanımı,

Son olarak,
Bütün bu sıraladıklarımı görsel sunum ve raporlamalarda iyi bir şekilde uygulamaya alabilirsen kısa zamanda çok yol alırsın. Tecrübe ile sabittir.:)

Kolay gelsin...

bilgisayar programlarını evet öğrenmen gerekir ilk aşamada ama daha önemli olan mevzuat yönetmelikler prosedürler.Bu konuda ne kadar cok deneyim ve bilgi sahibi olursan okadar sana kar katacaktır.Çünkü mezun olan yada mezun olmus bir çok kişi bilgisayar programlarına az cok üni.den dolayı eli yatkın ama mevzuat olsun yönetmelikler olsun hakim insan sayısı cok az.programdan cok meleki seminer ve yönetmeliklere önem vermeni tavsiye ediyorum.

@bll_2081
:) SPSS de bir program, alt limit üst limitler belirleyerek grafikler çıkartabiliyorsunuz.

Örneğin yapılan analizlerin yasal limitlerini girerek limit aşımları kolayca takip edilebilir.

@Göksel Kurtuluş

konu dışı olacak biraz ama spss'te kullandığınız başlıca fonksiyonlar neler? bir de sektöre özel fonksiyonlar var mı? misal gıda analizlerinde sınıflandırmada kolaylık sağlayan ya da belli başlı doğa olaylarının verilerini (depremlerin yöresel dağılımı, zaman göre yağış şiddeti vs) kolayca filtreleme sağlayan alt fonksiyonlar (utility, facility diyecem türkçesini bilmiyorum) var mı? bunların çevre analizleri için benzerleri var mı? yani programda ön tanımlı, çevre denetimine özel fonksiyonlar var mı?
varsa bunlar programda standart mı, opsiyonel mi? premium hesap satın almak icap eder mi?
eğer çok temel fonksiyonlar dahi size yeter ise, bu spss'in ilkel muadili denebilecek, pspp adlı bir özgür yazılım program var, bunu kullanmak daha iyi olur mu?
ciddi merak ediyorum, bi vakıf üniversitesini fakülte birincisi bitiren bi arkadaşım var, zamanında bu spss'in lite denebilecek bi klonunu yazmıştı, anladığım kadarıyla kolay bu tür istatistik yazılımlarını geliştirmek, şu durumda alternatifi bol iken yine de spss öğrenmek bir mecburiyet midir, değilse artısı ne? çok soru sordum, bu mesajımı sonuna kadar okuyan herkese ayrıca teşekkür ederim.

Açıkçası SPSS te çok acemiyim iş yerinde birkaç veri takibi yaparken öğrenmeye başladım. Sorduğun sorulara cevap verecek nitelikte bilgi sahibi değilim. :kötü:
Benim yaptığım ve bahsettiğim çok temel ve basit şeyler, bu düzeyde yapılacak işlemler için bahsettiğin diğer program yeterli olabilir.

SPSS, programa verdiğiniz verilerle istatistik yöntemlere göre (lineer regresyon, korelasyon vb.) analiz yapmakta.. İstatistik yöntemin seçimi ve yorumlanması uğraşınıza bağlı.. Öğrenmek için epey uğraşmanız, araştırmanız, incelemeniz veya dersini almalısınız.. Tüm parametreleri sabit ve değişken olarak değiştirebilir, yorumlayabilirsiniz; ancak, tanımlı veri filtrelemesi görmedim program dahilinde..

Spss , solid , office ve saha mühendisliği yapıcam diyorsan da netcad öğren birde nivelman yapmayı ve totalstation grubu cihazların çalışma prensibi çok işine yarayacaktır emin ol ;)

@Kadir ÜNAL

Açıkcası bu programa ulaşmak oldukça zor çünkü program oldukça pahalı ve genellikle kurumlar alıp kullanır. Atatürk Üni de vardı ama artık ders olarak verilmeyecek.