Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu da yeşil anayasa önerisi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Güngördü

  Hakan Güngördü CMNet Üyesi

  Ekolojik Anayasa Girişimi, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda sunum yaptı.

  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bilim insanı, hukukçu, aktivist ve siyasetçiler tarafından oluşturulan Ekolojik Anayasa Girişimi, yeni Anayasa’da olmasını talep ettiği maddeleri bugün TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sundu.
  Ekolojik Anayasa Girişimi temsilcileri komisyona sundukları önerilerde temel olarak anayasanın, doğaya hükmetmeye çalışan insanı değil, Doğa’yı hak öznesi olarak tanıması gerektiğini ifade etti.
  Ekolojik Anayasa Girişimi Çağrıcılarından, Yeşiller Partisi Üyesi Mahmut Boynudelik, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Üyesi Oya Ayman, Çevre Avukatı Mehmet Horuş ve CHP Milletvekili Melda Onur’dan oluşan heyet, önerdikleri anayasa metninde, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Doğa ’nın ve onun bir parçası olan insanın haklarına dayanan, demokratik, laik, ekolojik ve sosyal bir hukuk devletidir” ibaresinin yer almasını talep ettiler.
  Sunulan Ekolojik Anayasa dünyayı gelecek kuşaklardan emanet aldığımız bilinciyle, doğayla uyum içinde yaşamanın esas alındığı; su, hava, gen, tohum gibi doğal unsurlar için doğal kaynak değil doğal varlık nitelendirmesinin benimsendiği, doğada olası zararlara yol açabilecek faaliyetlerde ihtiyatlılık ilkesinin benimsendiği, kamu yararında doğal dengelerin gözetildiği, yabani ve evcil hayvan haklarının güvence altına alındığı, sağlıklı su ve gıdaya ulaşım hakkının benimsendiği hukuksal düzenlemeler öneriyor.
  Ekolojik Anayasa Girişimi Anayasa’da yer alan ve sağlıklı bir çevrede yaşamanın en doğal yaşam hakkı olduğuna ilişkin 56. maddenin önemine dikkat çekerek bu maddenin “Sağlıklı bir çevrede ve Doğa’da yaşamak bütün canlıların hakkıdır. Devlet ve vatandaşlar gelecek kuşaklar adına doğal varlıkların emanetçisidir. Doğayı korumak devletin ve vatandaşların görevidir” şeklinde geliştirilmesini ve ‘sürdürülebilir kalkınma’ ifadesinin, kalkınmayı öne çıkardığı ve doğayı feda ettiği gerekçesiyle yeni anayasada bulunmaması gerektiğini vurguladı.
  Ekolojik Anayasa Girişimi üyelerini dinleyen komisyon üyeleri de 56. maddenin gerisinde kalmanın söz konusu olamayacağını belirterek emanetçilik kavramının önemine dikkat çektiler.
  Komisyon üyeleri ayrıca yeni anayasanın “TC’nin demokratik, laik, sosyal ve ekolojik bir hukuk devleti” tabirini taşımasına sıcak bakabileceklerini ancak ekolojik kelimesinin daha anlaşılır ve Türkçe bir karşılığının bulunmasının uygun olabileceğini belirttiler.

  Kaynak:
  HTML:
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25311074/
   
 2. Yağmur Cengiz

  Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

  Çevremiz açısından bakarsak İnşallah böyle bir şey olmaz, çünkü o maddede Türkiye Cumhuriyeti' nin demokratik bir hukuk devleti olduğu da yazıyor. Hukuku ve demokrasiyi kaybettik, mazallah çevremizden de olmayalım....
   
  Derya Efe bunu beğendi.
Bu da yeşil anayasa önerisi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Staj önerisi???

  herkese merhabalar.çevre mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim 3. ve 4. sınıf sonlarında staj yapacağız. sektörün içinde olan sizler nerede staj yapmamı önerirsiniz?? öğrencilik yıllarını düşündüğünüzde şurada staj yapsam süper olurdu dediğiniz bir işletme varmı ?? şehir önemli değil. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 2. Arıtma Önerisi

  [FONT=Arial Black]Arkadaşlar sezonluk çalışan (2/12ay) bir salça fabrikasının desarj standartlarını sağlamak amacıyla bir arıtma yöntemi arıyoruz. Fabrikanın hali hazırda iyi çalışan bir fiziksel arıtma tesisi bulunuyor. Çıkış COD'si 512mg/lt ph= 6.7.Firmanın günlük debisi 4000m3/gün. Firmanın biyolojik arıtma tesisi kurma gibi bir durumu finansal açılarından imkansız.Zaten yılda 2 ay...
 3. Dekantör önerisi.

  Dekantör kullanan arkadaşlar, kullandığınız markaları ve iyi-kötü yönlerini yazarak tavsiyede bulunabilirmisiniz. Dekantör seçerken nelere dikkat etmemiz lazım.
 4. Yeni anayasa'da çevre hakkı maddesinde uzlaşma sağlandı

  Anayasa Komisyonu, "Çevre hakkı" başlığında da uzlaştı. Buna göre, herkes çevre hakkına sahip olacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, komisyon danışmanlarının iki haftalık çalışmasının ardından, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda, danışmanların üzerinde anlaştığı 8 madde ele alındı. Komisyon üyelerinin uzlaşmasıyla bu 8 madde de yeni pakete eklendi....