Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bu Gölün Suyu Nereden Geliyor?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  gol.jpg Kahramanmaraş'ın sahip olduğu doğal güzellikler arasında bulunan Yeşilgöz Gölü’nü besleyen su kaynaklarının bulunması için araştırma çalışmaları yürütülüyor.
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sualtı Topluluğu ve Anadolu Speleloji Grubu üyeleri tarafından yürütülen çalışma, gölün Keş Dağı'ndaki düdenler ve yer altındaki mağaralar aracılığıyla göle ulaşan sularla beslendiği görüşü doğrultusunda yapılıyor.
  Anadolu Speleloji Grubu üyesi Ali Yamaç, yaptığı açıklamada, 2009 yılındaki keşif gezisi ve mağara dalışlarıyla başlayan çalışmalarını bu yıl da sürdüreceklerini belirterek, gölü besleyen su kaynaklarına ilişkin öngörülerini kanıtlamaları halinde Yeşilgöz Gölünün çok daha fazla ilgi göreceğini, turist çekim merkezi olacağını vurguladı.
  Ali Yamaç, şöyle konuştu:
  "Keş Dağı'nda, Yeşilgöz Gölünün 3-4 kilometre uzağında ve göl seviyesinden 600-700 metre daha yüksek bir yerde bir düden var. Düdeni izleyerek bir mağaraya ulaştık. Mağaranın iki duvarı arasında aşağıya doğru uzanan dik ve çok büyük bir delikle karşılaştık. Burası ile göl arasında su yolu olduğuna inanıyoruz. Ancak, Keş Dağı'ndaki düdenin Yeşilgöz Gölü'ne ulaşması için yerin 800 metre altında ve 4 kilometre uzunlukta bir yolun katedilmesi gerekiyor. Eğer böyle bir mağara, yeraltı ırmağı varsa yörenin cazibesi daha da artar. Burası Türkiye'nin en önemli mağaralarından bir olur."
  Ali Yamaç, göl ve düdenin bulunduğu yörede bu yıl da çalışmalar yapacaklarını ifade ederek, "Çalışmalarımıza 15 Temmuz'da başlayacağız ve 15 gün sürdüreceğiz. Çalışmamız sırasında düdenden yer altına doğru yol olmaya devam edeceğiz. Çalışmalarımızı hızlı bir biçimde sürdürebilmek için de mağaralarda kamp yapacağız" diye konuştu.
  Kahramanmaraş'a 60 kilometre uzaklıktaki Tekir Beldesi’nin sınırları içerisinde yer alan Yeşilgöz Gölü, küçük olmasına karşın turkuaz mavisi görünümüyle izleyenleri büyülüyor. Doğal akvaryumu andıran Yeşilgöz Gölü'nün çevresi yaz aylarında piknikçilerin akınına uğruyor. Göle doğaya düşkün kimi vatandaşlar kışın da ilgi gösteriyor.


  Yeşil Bilgi Platformu

  gol.jpg
   
Bu Gölün Suyu Nereden Geliyor? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

  Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
 2. ne anlama geliyor?

  Arkadaşlar bu değerler ne anlama geliyor ve nasıl ölçülüyor bilgisi olan var mı? Yönetmelikleri okuyoruz ama bazı bilgileri bilmeden geçiyoruz. K ≤ 1,0 x 10-9 m/sn; kalınlık ≥ 5 m veya eşdeğeri, K ≤ 1,0 x 10-9 m/sn; kalınlık ≥ 1 m veya eşdeğeri, K ≤ 1,0 x 10-7 m/sn; kalınlık ≥ 1 m veya eşdeğeri. şimdiden teşekkürler.
 3. Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğince lisans alan firmalara nereden ulaşabilirim?

  Merhaba Arkadaşlar, Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğince lisans alan firmaların listesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanlığı sitesinden ulaşmaya çalıştığımda sadece toplama ayırma belgesi alan firma kayıtlarından oluşan bir dosyaya erişebiliyorum. Geçici Faaliyet Belgesi alan firmaları site açmıyor...Ulaşabilen veya yönlendirebilecek olan var mıdır?...
 4. İç tetkikçi sertifikası nereden alınır?

  9001 için İç tetkikçi sertifikasını almak istiyorum ancak hangi kuruluştan bunu almam doğru olur bilemedim. İSG belgesi için onaylı kuruluşlara başvurmak gerekiyor ancak bu İç denetçi belgesi içinde sınırlamalar varmı acaba?? belki bu konuda yoğun bilgisi olan arkadaşlar için saçma bir soru olabilir ama çok fazla firma var ve bu konuda tecrübesiz biri olarak kafam karıştı?
 5. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

  merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...