• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Büyük end. kazaların kontrolü hakk. yönet. güvenlik raporu tebliği taslağı

Aziz K.

Kayıtlı Kullanıcı
Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında hazırlanan "Güvenlik Raporu Tebliği Taslağı" yayınlandı. Yüksek seviyeli kuruluşlar için zor bir süreç başlıyor. Hadi bakalım hayırlısı :)

Ekli dosyalar

• guvenlik_raporu_teblig_taslak.doc
    209 KB · Görüntüleme: 56
Peki kötü haberi de verelim o zaman :( 2016 yılından sonra SEVESO III direktifi uygulamaya alınacak. Bildirimler yenilenecek ve bildirim yapılacak bakanlık portalının arka planındaki formüller da değişeceği için SEVESO III direktifi ile çok büyük olasılıkla alt seviyeli kuruluşlar üst seviyeli kuruluşa dönüşecek ve muaf olan kuruluşlar da alt seviye olacaklar. Mevcut yönetmelikte geçen mümkün olan en yüksek önlem seviyesi 1x10-4'den 1x10-6 'ya düşürülecek ve tüm sanayi kuruluşları proses emniyeti hususunda çok ciddi yatırımlar yapmak mecburiyetinde kalacaklar. Ayrıca SEVESO III direktifi kuruluşun kendisi ve çevresindeki yerleşim bölgeleri ile ilgili keskin ifadeler içereceği için büyük olasılıkla yerleşim alanı içinde kalan tesislerin yerleşim dışına taşınması da gündeme gelecek. Avrupa'da büyük tesislerin ülkelerini bırakıp neden Çin'e yatırım yaptıklarını (sadece işçilik ucuz olduğu için değil) da bu mevzuatlar sayesinde net biçimde öğrenmiş oluyoruz.

GÜVENLİK RAPORU TEBLİĞİ YAYINLANDI

Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında hazırlanması gerekli "Güvenlik Raporu" ile ilgili Tebliğ 24 Ocak 2015 tarihinde resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yıl sonuna çok az kaldı. Çalışmaya devam ;)

Ekli dosyalar

• Güvenlik Raporu.zip
    1.4 MB · Görüntüleme: 55
  • Güvenlik Raporu tebliği ve ekler.zip
    1.4 MB · Görüntüleme: 40
Üst seviyeli olan kuruluşta çalışan arkadaşlar güvenlik raporu çalışmaları nasıl gidiyor? Raporu kendi imkanlarınızla mı hazırlayacaksınız yoksa bir firmaya mı ihale edeceksiniz?

@Aziz K. merhaba 2016 yılından sonra seveso III direktifine göre bildirimleri yeniden mi yapacağız faaliyette herhangi bir değişiklik olmasa bile? seveso III direktifi yayınlandı mı peki?
teşekkür ederim.

@shalic selamlar. SEVESO ekranını kullanıyorsanız 2 şubatta ekranın BEKRA sistemine aktarıldığını söylemekle söze başlamak isterim. İlgili duyuruya ekteki linkten erişebilirsiniz. Öncelikle buradaki bilgileri ivedilikle güncellemelisiniz. Bunun haricinde yeniden bildirim yapılması konusu Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması yönetmeliğinde net biçimde ifade edilmektedir. Bundan sonra bildirimleri bu yönetmelik hükümlerine göre güncellemeniz gerekiyor. SEVESO III'e geçiş ise hemen olmayacak. Önce SEVESO II'ye göre hazırladığımız Güvenlik raporlarının kabul edilmesi gerekiyor. Bakanlık Sanayi kuruluşlarının durumuna göre karar verecektir. Sanırım en az bir kaç yıl daha SEVESO II ile ile devam edeceğiz gibi görünüyor.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

merhaba tekrar @Aziz K. evet yönetmelikte güncelleme bilgileri açık verilmiş, ben aslında şunun için sormuştum bekra sistemine geçildiği için eski bildirimlerin güncellenmesi gibi bir ley söz konusu mu acaba? ben bekra sistemine girdim firma bilgileri karşıma çıktı onları güncelledim zaten sistem de daha ileri gitmesi, sayfa hata verdi.:)

Ben ilk defa kullandım bu sistemi. Sisteme giriş yapıp firma bilgilerini güncellediğinizde sistem firmayı 1. sınıf 2. snıf yada 3. sınıf olarak kategorilendiriyor faaliyet alanına göre, ardından bildirim yapabiliyorsunuz. Sayfaya bildirim yaptıktan sonra bir daha giremedim ben de

teşekkürler cevaplarınız için, ben de şimdi ilk defa açıldı bekra sistemi eski yaptığım bildirimler görünüyor, aynı bildirimleri tekrar mı yapmalıyım. hiç bir değişiklik yok hatta kullandığımız benzin vs de azalma dahi var.

@shalic, eski bildirimlerin sistem üzerinde görünmeye devam edecek. elindeki miktarlara göre yeni bir bildirim yapmanı istiyorlar. (eksilen/artan maddelerini güncelleyerek; herhangi bir değişiklik yoksa da aynı miktarları girerek yeni bir bildirim yapmalısın.)

çok teşekkür ederim. aynılarını tekrarlayacağım şimdi.

bekra sistemi hesaplamayı ve kuruluş sınıflandırmasına işletmeci beyanına bırakıyor öyle mi? bu hesaplamaları sizler yaptınız mı arkadaşlar?

@L.Nergiz merhaba tekrar girebildiniz mi sisteme?

@shalic, eğer tüm maddelerini sisteme doğru şekilde girdi isen (EC ve CAS numaraları, tehlike ve risk kodları) sistem arka planda bunların hesaplamasını yapıyor. "Yeni Bildirim" linkine girdiğinde "Bildirim İçeriği" sekmesinin yanında "Adlandırılmış Tehlikeli Maddeler" ve "Adlandırılmamış Madde ve Karışımlar" miktarları olarak bu sekmeleri görebilirsin. Buradaki madde miktarların Bölüm-1 ve Bölüm-2'deki Sütun-3 sınırlarını geçmiş ise zaten işletmen üst seviyeli demektir. Hesaplama yapmana gerek yok. Yok altında ise evet teker teker hesaplama yapman gerekecek. Çünkü bildirimi kaydet ve gönder dediğin zaman, hesaplamayı kendim yaptım, doğru yaptım şeklinde kutucukları doldurup o şekilde gönderebiliyorsun.

evet aynen dediğiniz gibi sınır değerlerin çok çok altındayız, o yüzden kendim hesaplamam gerekecek çok ilginç. eski bildirimime kapsam dışı demesi bir şey ifade etmiyor bu durumda . bir hesaplamaya çalışayım. çok sağ olun yardımlarınız için.

@Kenan Atalar, yeni madde eklerken, sistem o maddenin EC No, Cas No, Türkçe İsim, ingilizce İsim, Sınıflandırma ve Risk Kodlarını istiyor.
F, T, Xi ve Xn sembollerini Sınıflandırma bölümünde seçiyorsun. R1, R2 gibi kodları da Risk Kodları alanında işaretliyorsun.

işaretlemeleri yaptım sadece hesap yaparken nasıl bir yol izleneceğini tam oturtamadım. hesap yaparken R kodları mı yoksa Xn tarzı kodlar üzerindenmi gidilecek. Bir çok R kodunu barındıran müstahzar maddeler var