• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Büyükbaş hayvan çiftliği hakkında

Hasan ARIKAN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Natura Çevre Müh. ve Dan. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti.
Merhaba arkadaşlar. Bir konuda tıkandım ve görüşlerinizi bekliyorum. Bir büyükbaş hayvan çiftliğinin çevre izni muafiyet yazısını alacağım ve karşılaştığım sorun şu;

hayvanların gübreleri sıyırma yöntemiyle gübre çukuruna alınıyor, burada seperatör ile sıkılarak katı ve sıvı kısmı ayrılıyor. Katı kısmı tarlalarda gübre olarak kullanılabiliyor fakat sıvı kısmı için il çevreden gelen yetkili İl Gıda Tarım Hayv. Müdürlüğünden sıvı gübrenin tarlalarda kullanılabileceğine dair yazı istiyor. İl Tarım Müd.ne gittiğimde böyle bir yazıyla ilk defa karşılaştığını gübrenin kullanımı için izin gerekmediğini söylüyor. Çevre Müd.' den yetkili illa ki kullanılabilir diye yazı getirin yoksa reddederim diyor.

Çiftlik sahibi TKDK dan para alacağı için acilen belgeyi çıkarmak zorunda, yoksa parasını alamayacak. İzleyeceğim yol hakkında görüşlerinizi bekliyorum

İl Gıda Tarım Hayv. Müdürlüğü'nden böyle bir yazı olmadığına dair yazı almanı öneririm. Onu il çevreye sunarsın.

Gıda Tar. Hayv. Müdürlüğünün söylediğine göre mevzuatta gübrelerin kullanımıyla ilgili birşey olmadığı için mevzuata dayandırmadan birşey yazamam. Hadi ben yazsam da müdürüm imzalamaz diyor

tamam işte mevzuata böyle bir kullanımla ilgili herhangi bir bilgi olmadığım tarafımızdan böyle bir yazı verilmemektedir gibisinden bir yazı versin

sonuçta tarım il müdürlüğünün bir mevzuatı olmasa bile çevre ve şehircilik bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelikler var bu konuda atıkların toprakta kullanılması ile ilgili izin alınması vb mevzuata uyulması gerektiği gibi bu yönetmeliklere her kurumun ayak uydurması bu yönetmelikleri kabul etmesi zorunludur bence siz bu yönetmelikle tarım il müd gidip böyle bir yasal durum sözkonusu sizce sakıncası yoktur belki bu gübrenin ama sonuçta bu gübre doğal atık sınıfında ve analizlerinin yapılması toprağın eğimi ph dengesi verimi toprağın cinsi gibi bir çok etmenler var toprakta kullanımını denetlemek için tarım il müd bu yönetmeliğe atıfta bulunarak yazısını yazacak bence en doğrusu bu şekilde.

ben aldım yani sıvı gübrenin belli oranlarda seyreltilerek kullanılabileceğine dair yazı veriliyor. hangi il tarım gıda müdürlüğü orası ?

Uşak Gıda Tarım. Bana örneğini gönderebilir misiniz? Burada ısrarla yazamayız diyorlar, örnek teşkil eder en azından