• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cam yünü atıkları

Yusuf Dulda

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, işletmemizde izolasyon amaçlı olarak makinelerde kullanılan cam yünü, bakım esnasında değiştirilmekte ve bu nedenle atık oluşmaktadır. Cam yünü atıklarını nasıl değerlendirmemiz gerekiyor. Daha önce bununla ilgili çalışma yapan oldu mu? Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar, ürünün msds'ini verebilirsen daha net bilgi verilebilir ama genel olarak çevreye olumsuz bir etkisi bulunmamakta ve çöp olarak değerlendirilmektedir. Geri dönüşüm konusunda herhangi bir bilgim yok. Atık kodu aşağıdadır.
17 06 04
17 06 01 ve 17 06 03 dışındaki yalıtım malzemeleri

Bizde de taş yünü denen malzemenin atıkları çıkıyor. İzocama ait bir malzeme. MSDS raporu da var elimde. Yalnız atık kodunu Avrupa atık kataloğuna göre 10 11 03 olarak yazmışlar yani cam elyaf atıkları.tehlikesiz bir ürün olduğu yazılmış. Bertarafı hakkında karşılıklı fikir paylaşımımız olsun istedim. Bu atıklardan çıkarmaya başladık çünkü...İyi çalışmalar herkese....

Ekli dosyalar

• msds-tasyunu_turkce.pdf
    87.1 KB · Görüntüleme: 284
@Ahu Nur Şahin
İşletmesinde buhar kullanların neredeyse hepsinde olan bir atık çeşidi. MSDS'te verilen atık kodu, üretim atıkları ve/veya depolama sonrası kullanılmamış cam yünleri için gerçerli diye düşünebilirsiniz. Zaten siz bu ürünü izole için kullanıyorsanız en doğru atık kodu 170604 olmalıdır diye düşünüyorum.

Başarılı çalışmalar

Şimdi baktım kodun açılımına. Bana da 17 06 04 mantıklı geldi Sedat Bey...
Peki bertaraf konularında neler düşünüyorsunuz?

@Sedat Güven
yani geri dönüşümü mü oluyor,çöpe mi gidiyor,yoksa yakılıyormu gömülüyormu,yani deneyimleriniz yada duyumlarınız varsa bizimle paylaşın diye sordum. Hatta herkese sordum bir yerde :)

@Yıldız Doğan
tehlikesiz atık toplama-ayırma belgesine sahip firmalar alabilir mi acaba?Samsunda vardı öyle bir firma.Bir bilgiye ulaşırsanız benimle de haberleşin lütfen. Ben de araştırıyorum,ben de size döneceğim Yıldız Hanım...

Arkadaşlar analiz yapılsa cam yünü izole malzemesi olarak kullanıldığında tehlikeli atık olarak çıkıyor genelde. LD50 değeri yüksek.

Bir kaç firma var ama malum buradan yazmam etik olmaz.

Çok pardon 170603 göndermeniz daha uygundur. kodu yanlış yazmışım. 170604 kodu ile gönderebilmeniz için ilk önce analiz yaptırmanız gerekmektedir. En doğrusu bu

@Tamer Çankaya
Ürünün satış adı taş yünü olduğundan şüphelerim var benim ama MSDS raporunda böyle yazıyor.Biz 10 11 03 ten işlem yaparız sonra bir aksilik çıkar nolur nolmaz diye paylaşmak fikir almak istedim ben...