Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çamur çökelme sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında orhannbjk tarafından paylaşıldı.

1. orhannbjk

orhannbjk CMNet Üyesi

Arkadaşlar işletmede son çökeltim havuzunda dipten ufak ufak hava kabarcıkları gelmekte ve havuzun yüzeyi kahverengi köpükle kaplandı.bazı bölümlerde k 30 cm çapında kümelenmede de mevcut. çamur atımını fazlalaştırdım.bu sefer belt çok çalışmaya başladı ve polimerden dolayı havuz yine aynen devam ediyo.Bu problem 15 gündür devam ediyor.tesiste laboratuvar mevcut değil sadece ph a ve imhoff deneyine bakıyorum.ph 7,60.Bu tesisi nasıl düzeltebilirim.
    Not: Polimer miktarını nasıl belirlerim???

2. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

3. orhannbjk

orhannbjk CMNet Üyesi

Aeratörler sürekli çalışıyor fakat O2 seviyesini yükseltemiyorum.Hiç geri devir yapmadan sürekli çamur atımı gerçekleştirdim değişen bir şey olmadı.Su miktarım 8500m3/gün.

4. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Çamur bekleme süresini azaltmayı denediniz mi?
    Hava kabarcıkları H2S'den dolayı olabilir.

5. superjax

superjax CMNet Üyesi

Belt prese giren sudan 50 ml numune alıyorsun.
    1000de 1 lik poli çözeltisi oluşturuyorsun.
    50 ml numuneye karıştırarak ekliyorsun ta ki yumakları görene kadar. Yumaklar oluşmaya başladığı an poli sarfiyatına bakıyorsun.O senin 50 ml atıksu için poli sarfiyatın oluyor.

Fatma Sena ve Melis Kara bunu beğendi.
  6. superjax

superjax CMNet Üyesi

bana da SÇ de ki sorun uzun alıkonma süresi gibi geldi.

Melis Kara bunu beğendi.
  7. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Orhan Bey, sürekli geri devir yapmanız lazım. Geri deviri kapatarak denitrifikasyona sebep oluyorsunuz. Bu çıkan ufak hava baloncuklarıda azot gazıdır.
    Oksijen değerinizide gözden geçirmeniz gerekli.

8. superjax

superjax CMNet Üyesi

o zaman bu durumu açıklığa kavuşturmak için şöyle diyebilir miyiz.Geri devirsiz ve sürekli çamur çekimi yapılan sistemde nitrifikasyon aşırı O2 tüketimine sebep olur.

9. Bayram Yolcu

Bayram Yolcu CMNet Üyesi

linkte ki paylaşımlar ve getirilen yorumlar oldukça iyi idi fakat sonuç ne oldu bunu ögrenemedim . çözüm bulundumu bulun du ise sorun ve uygulanan işlemler ne idi açıkçası son sınıf ögrencisi olarak bunu oldukça merak ettim . resmen romanı yarıda kestiler.

10. orhannbjk

orhannbjk CMNet Üyesi

Arkadaşlar geri deviri arttırdım bu durumdada havalandırma havuzunda köpük oluşumu arttı .Dipten gelen hava kabarcıkları azalmaya başladı fakat havalandırmadan gelen köpük etkin olmaya başladı.yağmur yağıp tesis yükü %50 artınca havuzlar aynen devam ediyor.Zate havuzların bu halde gelmesi yağmur sonucunda oldu.Bu yağışlarla zor işletirim ben bu tesisi....

11. Bayram Yolcu

Bayram Yolcu CMNet Üyesi

cevap için teşekkürler

12. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Birçok sebep olabilir. Görmeden cevap vermek farklı yönlendirebilir sizi

Geri devri sıfır yapmayın. Karışık sıvıdaki MLSS'i kontrolde tutmalısınız...
    Çamur şişmesi anlıyorum 30 cm kümelenmeleri,
    Çamur floklarınız küçük olabilir, ipliksi bakteriler baskın durumda olabilir. Bunlara bakmak lazım.
    Ayrıca Azot fosfor yeterli geliyor mu bunlara bakmak lazım.
    SVI nedir?.....
    Daha bir çok neden....
    Yağmur suyu fazlalığından şüpheleniyorsanız besin ilave etmenizi tavsiye ederim.
    Havalandırmadaki karışık sudan elektron mikroskobu ile durum analizi yaptırmanızı tavsiye ederim.

Allah Kolaylık versin...

Melis Kara bunu beğendi.
Çamur çökelme sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
  2. çökelme

çökelme tipleri ve su ve atıksularda çökelme ile ilgili bilgisi olan var mı ödev hazırlamam lazım
  3. Uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde ölü bakteri sorunu

2000 m3/gün debili uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde tekstil atıksuyu arıtımı yapmakta olduğumuz tesisimizde havalandırma havuzu yüzeyinde ölü bakteri birikiyor,normalde havalandırma havuzunda 3000-3500 mg/l olan AKM kons. şu anda 1500-2000 mg/l arasında ve bu değerden yukarı çıkmıyor,bugünkü sonuçlar; AKM 1980mg/l,ÇÇH 300,SVI 152, nedeni hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı...
  4. Çbs sorunu

merhabalar; Danışmanlık firması olarak hizmet veriyoruz. ÇBS'de sorunumuz var. İl müdürlüğünün ÇBS'de kayıtlı değiliz. Ancak ''yeni kayıt'' deyip bizi eklediklerinde firma bilgilerimiz çıkıyor. o yüzden bizi silip tekrar kayıt da yapamıyorlar;zira kayıtlıyız. ama memur ÇBS'yi açıyor bizim firma yine yok. sorun nedir anlamadılar. bakanlık da telefonları açmıyor. biz kendimiz ÇBSye giriyoruz....
  5. Nötralizasyon sorunu

Merhaba, ph'ı 11 olan ve 100 m3 dengeleme havuzunda ph'ı 7'ye düşürülmesi gerek bir atıksuyum var. 1- Nötralizasyon için % 50'lik H2SO4 kullanılacak d= 1,4 g/ml 2- Seçilen karıştırıcının özellikleri, Nötralizasyon hesabında ve karıştırıcı özelliklerinde yardımcı olursanız sevinirim.