• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çamur çökelmeme sorunu

gülçe tıraş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekşi inşaat
Merhabalar.Havalandirma havuzundan ve geri devirden aldigim numulerle imhoff analizi yaptim.baslangicta çökme cok hizli gerceklesiyor fakat bi süre sonra çamur koparak yüzeyde birleşiyor.saglikli bir çokme gerçekleşmiyor.bu sorunu gidermem için ne yapmam gerekli.şimdiden teşekkürler

@gülçe yılmaz arıtma tesisinde çok kısa bi süre çalışmıştım orda da çökelme de çamur çökelmemişti ve şişmişti belli bi süre girişi kapattılar sizde bi deneyin isterseniz :)

Evsel Atıksu olduğunu tahmin ediyorum son çökeltim havuz yüzeyinizde her hangi bir çamur kütlesi görüyorsanız bu bir problemdir bunda müdahale etmek gerekir ancak imhoff ta 30 dk dan sonra çökelen çamurun ilerleyen dakikalarda yüzye çıkması oluşan azot gazındandır buda sistemde sağlıklı denitrifikasyon yapılamadığını gösterir...( ama dediğim gibi eğer son çökeltimde çamur yüzüyorsa sıkıntı oluşturur yoksa olabilir çümkü imhoffun içinde çözünmüş oksijen zamanla biter bakteriler ölür anoksik ortam oluşur tabanda oluşan azot gazı ve ölen bakteriler yukarı çıkar )
Bir başka nedende septik çamurdandır bunu anlamak için .....imhoffta çamur yüzeydeyken karıştırın eğer çamur çökerse azot gazından kaynaklıdır..eğer çökmezse septik çamur vardır..

Nitrifikasyonun tam verimde gerçekleşmesi için çamur atım hızını azaltın oksijen değerini arttırın...

denitrifikasyonun cokeltme havuzunda devam ettigini düşündüm gozlemledim fakat herhangi bir gazi cikisina rastalamadim.ipliksi bakterinin artmis olabileceğini düşündüm fakat mikroskobum olmadigi için sadece bir tahmin yürüttüm.cokeltme havuzu dagitim yapisina baktitigimda toz bulutu seklinde bir cikis olduğunu farkettim.işin aksi tarafi tesisime temiz su girisi var ve sadece %5 oraninda camurum var yani atabilecegim fazla bi camurum yok.imfoffdaki yarim saatlik cokelme sonunda karistirma yaptigimda çamur cokmeyip yüzeye cikti

@ismael havalandirma havuzu oksijen değerim 3mg/l.anoksik bolgelerde ise oksijenim 2.80mg/l.anoksik bölge oksijenim yüksek mi sizce bu yüzden denitrifikasyon gerceklesmiyormu

@ismael havalandirma havuzu oksijen değerim 3mg/l.anoksik bolgelerde ise oksijenim 2.80mg/l.anoksik bölge oksijenim yüksek mi sizce bu yüzden denitrifikasyon gerceklesmiyormu

izzet Öztürk hocanın atık su arıtma esasları ile atık su arıtma tesisleri teknik usüller tebliğinden yardım alabilirsiniz

@gülçe yılmaz evet anoksik bölge oksijeniniz çok yüksek.. ancak sizden azot gidermeniz isteniyor mu? Eğer çıkış azot değeri istenmiyorsa çok bi sorun olmaz.. anladığım kadarıyla son çökeltimde de bi sıkıntı yok yüzeye çamur çıkmıyor.. Çamur geri devrini arttırın bu şekil çalışsın .. çamur yoğunluğu artsın arttıktan sonra oksijeni 2 mg/l lere indirin . anoksik bölgede oksijen azalır .. ancak çamur az demişsiniz öncelikle bunu arttırmanız gerekir geri deviri artırıp oksijeni sabit tutun.. sonra gözlemleyin.. İyi Çalışmalar..