Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çamurun çökmeme sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında wert2223 tarafından paylaşıldı.

1. wert2223

wert2223 Misafir

herkese kolay gelsin arkadaşlar ben çevre mühendisi değilim sizin kadar bu olaya vakıf değilim sizlere sorum süt endüstrisinde bulunan arıtmada fecl3 ve kireç kullanıyoruz ph da 8 civarında ancak sorun şuki oluşan çamur çökmüyo yavaş karıştırma havuzunda şişeye aldığuımız örnek de dahil çökmüyor direkt su üstüne toplanıyor dinlenmede ise altta bulunması gereken çamur 2 karış kalınlığında suyun üzerinde bu neden çökmüyo olabilir çamur fazlalığından desem çamurun altı berrak su var ki zaten

2. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

merhaba. fecl3 katıp hızlı karıştırın sonra kireç veya kostik katıp hızlı karıştırın ph 8 de dengelensin polimer ilavesi yapıp tekrar hızlı karıştırın. birde böyle deneyin isterseniz. iyi çalışmalar

3. M. Taner KASARCI

M. Taner KASARCI CMNet Üyesi

Merhabalar, FeCl3 ve kireç ilavesinden sonra Anyonikl Polimer ilavesi yaptığınızı düşünüyorum. Ancak polimer ayarını biraz fazla kaçırırsanız mutlaka çamur havalanıp suyun üzerinde yüzecektir. İlave ettiğiniz polimer miktarını kademeli olarak düşürün. Çamurun yüzmediği ve iyi çıkış değerleri sağladığınız optimum polimer miktarını bulmalısınız. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Fatma Sena ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  4. Murat Kubilay

Murat Kubilay CMNet Üyesi

1. Kullandığınız kimyasalları kontrol edin. Bozulmalar olabilir. Hazırlamalarda yanlışlıklar olabilir.
    2. Kimyasal giden hat da borularda veya pompa giriş çıkışlarında tıkanmalar olabilir . Bilhassa demir 3 klorürde yapışma tarzı polielektrolitte de tıkanma tarzı sıkıntılar olabilir. Borulara hava vererek ya da radikal olarak asit ile açın. Radikal bir yöntem belki ama tertemiz olurlar bir daha sıkıntı yaşamassınız. Eğer borularda tıkanma varsa gittiğini sandığınız kimyasal sisteme gitmiyor olabilir.
    3. Polielektrolit hazırlanmasında % de oranınızı kontrol edin yanlış hazırlıyor olabilirsiniz. Sorununuz polielektrolitten gibi gözüküyor.
    4. Yavaş karıştırma tankından aldığınız numunenin rengini kontrol edin eğer demir 3 klorür fazla ise burda kendini gösterecektir. Fazla ise azaltarak rengin berrak olmasını sağlayın.

Tüm bunlar işe yaramıyorsa:
    • Tankları dalgıç pompa ile boşaltın tekrar sisteme atık su alarak herzamanki arıtma işleminizi yapın.

Ayrıca ben burdaki sorunun polielektrolit eksikliğinden olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki işlemleri uyguladığınızda poli miktarını kademeli arttırın.

Tüm bunlar işe yaramıyorsa bana sistemin fotoğraflarını maillden gönderin işleyişini anlatın size daha kesin yanıt verebileyim.

İyi çalışmalar.

Fatma Sena bunu beğendi.
  5. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

biz önceden poliyi %1 oranında kullanıyorduk bu sırada filtrepres basıncı 1500 de çamuru iyi sayılabilecek katılıkta çıkarıyordu, daha sonra bazen ph set değerleriyle oynadık, bazen filtrepresin basıncını artırdık, bazen de çökeltimde bekleme süresini artırdık ama en sonunda deneye yanıla polinin yetersiz olduğuna karar verdik ve şimdi poliyi %5 oranında kulllanıyoruz, filtrepresimizdeki basınç ise 50 ve gayet de güzel çamur çıkıyor. kısacası arada bir literatürün dışına çıkmak iyi olabiliyor.

6. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

poliyi arttırdınız su ve çamur gayet güzel çıkıyor peki KOI baktınız mı?

7. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Belkı bu yardımcı olcak seyler vardı

Ekli Dosyalar:

8. Merve Özkan

Merve Özkan CMNet Üyesi

evet zaten çamur tam olarak çökmeye başladıktan sonra çıkış suyum iyice duru çıkmaya başladı ve önceden 130-140 olan koi artık 90-98 çıkıyor. ama tabi daha da iyileştirebilir miyiz bakıcaz hala denemelere devam. (koi=100 olmalı. bizimkisi ise sınırda) asit,baz, yavaş karıştırma ve çıkış sularımın 2 saatte bir ph kontrollerini yapıyorum
    asit=1,8-2,4 ; baz=6,9-7,3 ; yavaş karıştırma=7,2-7,5 ; çıkış= 7,3-7,6

9. Cansu KUZEY

Cansu KUZEY CMNet Üyesi

Sistemde N2 gazı çıkışı olabilir ya da filament bakteri oluşmuştur.

Gökhan Ş. bunu beğendi.
  10. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

süt endüstrisi atıksuyunda hangi kirleticiler var? kireç ve fecl3 sadece ph arttırmak için mi kullanıyorsunuz?

11. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Baz ilavesiyle ph:8,00-8,50 arasına 8,5'a yakın çıkarmayı deneyin daha iyi bir sonuç gelecektir.

12. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

Sürekli sistem uzun havalandırmalı Evsel atık su arıtma tesisinde havalandırma havuzundan alınan numune 30 dk süre sonunda ekte görüldüğü gibi çöküyor 1 saat sonrada tamamen çöküyor. Kısacası yavaş çökme oluyor konu hakkında bilgisi olan varmı dır resimler de sol taraftaki numuneler geri devir hattından alınan numunedir

image.jpg

image.jpg

13. serdaralkan

serdaralkan CMNet Üyesi

1 saatte tamamen çöküyorsa normal gibi geldi bana ama bu konuyla yakın ilgilenen arkadaşlar daha iyi bilirler. Şöyle bir bilgi hatırlıyorum ilk 15 dk da yüzde ? 30 dakikada yüzde ? 1 saatte yüzde ? çökmesi gerekmektedir diye hatırlayan varsa bizi aydınlatırsa seviniriz :)

Çamurun çökmeme sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deneyimsizlik sorunu.

Selam arkadaşlar ben 2007 sakarya üniversitesi çevre mühendisliği bölümü mezunuyum.bu zamana kadar görüşmeye gittiğim her işvern her i.k. Yetkilisi deneyimsizsiniz üzgünüp deyip kapıları kapatıyorlar.işe alınmayarak nasıl deneyimli hale gelebilirim gerçekten merak ediyorum.görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...
  2. Çamurun sınıflandırılması

merhaba arkadaşlar; çamurun sınıflandırılmasına göre nasıl bir geri kazanım bertaraf yöntemi seçilebilir? yani birnci sınıf nasıl iknci sınıf nasıl bertaraf edilir? Şimdiden teşekkürler
  3. Çbs sorunu

merhabalar; Danışmanlık firması olarak hizmet veriyoruz. ÇBS'de sorunumuz var. İl müdürlüğünün ÇBS'de kayıtlı değiliz. Ancak ''yeni kayıt'' deyip bizi eklediklerinde firma bilgilerimiz çıkıyor. o yüzden bizi silip tekrar kayıt da yapamıyorlar;zira kayıtlıyız. ama memur ÇBS'yi açıyor bizim firma yine yok. sorun nedir anlamadılar. bakanlık da telefonları açmıyor. biz kendimiz ÇBSye giriyoruz....
  4. Yol süpürmesi yapan araçlarda biriken çamurun bertarafı

Arkadaşlar yol süpürme araçlarında süpürme sonucunda biriken çamurun bertaraf edilmesiyle ilgili bilgi sahibi olan var mı? şimdiden teşekkürler..
  5. Fakültatif stabilizasyon havuzunda çamurun temizlenmesi

40000 nüfuslu belediyemizin atıksu arıtma tesisi fakültatif stabilizasyon havuzundan ibaret ve gelen atıksu sadece evsel nitelikte. Havuzdaki biriken yaşlı çamuru temizlemek, kurutmak ve gübre olarak kullanmak istiyorum. Bunun içinde çıkan çamuru arazimizin alanı yeterli olduğu için kurutma yatağı kurup burada kurutmayı düşünüyorum. Sorularım; 1) Havuzdaki çamuru temizlerken almam gereken isg...