• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Casio fx 82 es hesap makinesi

Duygu Dilek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Merhaba arkadaşlar, x ve ye ekseni kesen noktaları biliyorum bunlar yardımıyla grafiğin eğimini nasıl bulabilirim?

Bende Casio Fx 82 MS var sanırım ve sadece makine kullanarak eğimi bulmamı isteseler yapacağım şey şu olurdu;

(Not: x eksenini kesen nokta (2,0) y'yi kesen nokta (0,3) olsun.)

Regresyon analizinden doğrusal regresyonu seçerim. 2'yi tuşlarım sonra "," (virgül) ü tuşlarım ve 0'ı tuşlarım. Hesap makinesinin ortalarında sağa yakın yerde M+ tuşu var ona basarım ve kaydederim. Sonra başka hiçbirşeye basmadan 0'ı tuşlarım sonra "," (virgül) ü tuşlarım ve 3'ü tuşlarım. Sonra yine hesap makinesinin ortalarında sağa yakın yerde M+ tuşu var ona basarım ve kaydederim. Sonra SHIFT tuşuna basar sanırım 2 tuşuna atanmış olan VAR (varyasyon) sekmesine girerim. a ve b katsayılarını ayrı ayrı okurum. FX 82'de lineer regresyon y=bx+a şeklindedir. b benim için eğimdir. Sonra da hata yaptım mı bir yerde diye yine varyasyon menüsünden "r" ye bakarım. r=1 ise yanlış bir data girmemişim demektir. b=eğim değerini alırım.

ms de ölye olduğunu bende biliyorum fakat benim sorduğum es ve es de değerleri , ile girmeyip tabloya yaziyosun. tablodan sonra eğim ve eksenleri kesim noktasını bulamiyorum.

@duygudilek

Eh ne diyeyim yardımcı olamadım kusura bakmayın. Buyrun size açıklaması.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Sayfa açılınca CTRL+F yapın ve "CASIO" yazarak ENTER'a basın. Sizi örnek 4' e götürecek. İlgili örneği okuyun. Eğer İngilizce bilmiyorsanız söyleyin çevireyim. (Şimdi gece geç olduğu ve uzun olduğu için çevirmeye uğraşmadan direkt linki veriyorum.)

Kolay gelsin.

@Alejandro

Eğer İngilizce bilmiyorsanız;

(Not: x eksenini kesen nokta (2,0) y'yi kesen nokta (0,3) olsun.)

MODE'a basın. STAT'ı seçin. Gelen ekrandan BX+A şeklinde gözüken lineer regresyonu seçin. x ve y kolonlarından oluşan bir ekran ile karşılaşacaksınız. x kolonunun ilk satırına "2" ikinci satırına "0" yazın. y kolonunun ilk satırına "0" ikinci satırına "3" yazın. (Her sayıyı girdikten sonra "=" tuşuna basmalısınız.) Tüm değerleri girince AC butonuna basın. Ekran temizlenecek ama değerleriniz kayıtlı kalacak. SHIFT ve "1" e basın. "7-REGRESYON" seçeneğini seçin. (7'ye basın.)" Sonra "2" ye basın. Eğimi buldnuz.

Bu yazdığım işlemin sizin bildiğiniz FX-82 MS kullanımı ile de hemen hemen hiç bir farkı olmadığını da belirteyim.