Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Casio fx 82 es hesap makinesi

Konu, 'Çevre Mühendisliği Dersleri' kısmında Duygu Dilek tarafından paylaşıldı.

1. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar, x ve ye ekseni kesen noktaları biliyorum bunlar yardımıyla grafiğin eğimini nasıl bulabilirim?

2. Alejandro

Alejandro CMNet Üyesi

Bende Casio Fx 82 MS var sanırım ve sadece makine kullanarak eğimi bulmamı isteseler yapacağım şey şu olurdu;

(Not: x eksenini kesen nokta (2,0) y'yi kesen nokta (0,3) olsun.)

Regresyon analizinden doğrusal regresyonu seçerim. 2'yi tuşlarım sonra "," (virgül) ü tuşlarım ve 0'ı tuşlarım. Hesap makinesinin ortalarında sağa yakın yerde M+ tuşu var ona basarım ve kaydederim. Sonra başka hiçbirşeye basmadan 0'ı tuşlarım sonra "," (virgül) ü tuşlarım ve 3'ü tuşlarım. Sonra yine hesap makinesinin ortalarında sağa yakın yerde M+ tuşu var ona basarım ve kaydederim. Sonra SHIFT tuşuna basar sanırım 2 tuşuna atanmış olan VAR (varyasyon) sekmesine girerim. a ve b katsayılarını ayrı ayrı okurum. FX 82'de lineer regresyon y=bx+a şeklindedir. b benim için eğimdir. Sonra da hata yaptım mı bir yerde diye yine varyasyon menüsünden "r" ye bakarım. r=1 ise yanlış bir data girmemişim demektir. b=eğim değerini alırım.

3. Alejandro

Alejandro CMNet Üyesi

Not: Regresyon menüsüne sanırım MODE tuşundan ulaşılıyordu. Belirtmeyi unutmuşum.

4. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

ms de ölye olduğunu bende biliyorum fakat benim sorduğum es ve es de değerleri , ile girmeyip tabloya yaziyosun. tablodan sonra eğim ve eksenleri kesim noktasını bulamiyorum.

5. Alejandro

Alejandro CMNet Üyesi

Eh ne diyeyim yardımcı olamadım kusura bakmayın. Buyrun size açıklaması.

http://m.everythingmaths.co.za/grade-12/11-statistics/11-statistics-04.cnxmlplus

Sayfa açılınca CTRL+F yapın ve "CASIO" yazarak ENTER'a basın. Sizi örnek 4' e götürecek. İlgili örneği okuyun. Eğer İngilizce bilmiyorsanız söyleyin çevireyim. (Şimdi gece geç olduğu ve uzun olduğu için çevirmeye uğraşmadan direkt linki veriyorum.)

Kolay gelsin.

6. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim ne kusuru estafurallah .

7. Alejandro

Alejandro CMNet Üyesi

Eğer İngilizce bilmiyorsanız;

(Not: x eksenini kesen nokta (2,0) y'yi kesen nokta (0,3) olsun.)

MODE'a basın. STAT'ı seçin. Gelen ekrandan BX+A şeklinde gözüken lineer regresyonu seçin. x ve y kolonlarından oluşan bir ekran ile karşılaşacaksınız. x kolonunun ilk satırına "2" ikinci satırına "0" yazın. y kolonunun ilk satırına "0" ikinci satırına "3" yazın. (Her sayıyı girdikten sonra "=" tuşuna basmalısınız.) Tüm değerleri girince AC butonuna basın. Ekran temizlenecek ama değerleriniz kayıtlı kalacak. SHIFT ve "1" e basın. "7-REGRESYON" seçeneğini seçin. (7'ye basın.)" Sonra "2" ye basın. Eğimi buldnuz.

Bu yazdığım işlemin sizin bildiğiniz FX-82 MS kullanımı ile de hemen hemen hiç bir farkı olmadığını da belirteyim.

8. Duygu Dilek

Duygu Dilek CMNet Üyesi

yolladığınız link yrdımıyla buldum teşekkürler :)

9. frag_man

frag_man CMNet Üyesi

Hesap makinesini geçtim analitik geometriyi azıcık karıştırarak çözülebilecek bir soru sanki bu değil mi?

Casio fx 82 es hesap makinesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hesap Atölyesi 2003

Harita kordinat dönüşümleri yapabileceğiniz küçük ama gerçekten faydalı bir program. Programa ekten ulaşabilirsiniz.
  2. Casio FX-9860 Hesap Makinası

Casio FX-9860 Hesap Makinasının bilgisayar programı oldukça başarılı bir yazılım. Herkesin arşivinde bulunmasını tavsiye ederim.. Programa ekten ulaşabilirsiniz.
  3. Varil yıkama makinesi

arkadaşlar biz metal hurda işi yapan ve lisans alma aşamasında olan bir firmayız. tesisimizde kullanacağımız varil yıkama makinesinin alımını yapıcaz ama bu işin imalatını yapan bir firma bulamıyorum. ayrıca sistem nasıl çalışır. proses nasıldır. bu konuda bilgisi olan, yardımcı olursa sevinirim.
  4. Casio fx-9960g hesap makinası

Casio FX-9960G Hesap Makinasının bilgisayar programı oldukça başarılı bir yazılım. Herkesin arşivinde bulunmasını tavsiye ederim.. Programa ekten ulaşabilirsiniz.