Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇED de değişiklik

Konu, 'ARŞİV' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

 1. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  ÇED gerekli değildir kararı alınan işletmenin kapasitesi 1/3 oranından az kapasite artışı yapılmışsa ama vaziyet planındaki yerleşimi değişmiş ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir mi? Eğer bildirim yapılacaksa bunu işletme mi yoksa ÇED i yapan firma mı yapar.
  Vaziyet planı değiştiği için rapor yeni plana göre revize mi edilir?
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Yapılan değişiklikleri bildiren bir yazı ile görüş alınması gerekiyor.
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  ÇED görüş yazısını firma olarak siz yapın. Yazacağınız dilekçenin ekine iş akım şeması ve proses özeti ile bir vaziyet planı ekleyin. Zaten kapasite artışınız kapsam dışı ise 15-20 güne dilekçenize olumlu cevap alırsınız.
   
 4. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Bu bildirimi işletme yapar ve Çevre Müdürlüğü'ne görüşünü sorar. ÇED Şube firmaya gelir ve önceki Proje Tanıtım Dosyası'na bakarak kapasite artışını ve diğer değişimleri inceler. Bu 1/3 konusu Çevre İzin/Lisans için geçerli olan bir şeydir ayrıca ÇED için değil.

  ÇED Şube özellikle ÇED Yönetmeliği'ndeki "ÇED Gereklidir" kapasitesine ulaşıp ulaşılmadığına bakar. İnceleme sonucuna göre dosya hazırlatılmasını isteyebilir bu durumda iş ÇED firmasına kalır.
   
  İbrahim Uysal ve Melih Coşar bunu beğendi.
 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Fecriati ; Ben de soruyu soran arkadaşım işletmede çalışan çevre mühendisidir diye yanıtlamıştım. Ancak senin yanıtın daha açıklayıcı :)
   
  Fecriati bunu beğendi.
 6. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar herkese.
   
 7. Hilal Birkan

  Hilal Birkan CMNet Üyesi

  Açıklayıcı cevaplarınız için ben de teşekkür ederim.

  Peki tesiste üretim gerçekleştiren bir ünitede tesis alanı içerisinde kalacak şekilde yer değişikliği yapılırsa bu durum ÇED yönetmeliği açısından nasıl değerlendirilir?