Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇED de değişiklik

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

ÇED gerekli değildir kararı alınan işletmenin kapasitesi 1/3 oranından az kapasite artışı yapılmışsa ama vaziyet planındaki yerleşimi değişmiş ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilir mi? Eğer bildirim yapılacaksa bunu işletme mi yoksa ÇED i yapan firma mı yapar.
    Vaziyet planı değiştiği için rapor yeni plana göre revize mi edilir?

2. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,

Yapılan değişiklikleri bildiren bir yazı ile görüş alınması gerekiyor.

3. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

ÇED görüş yazısını firma olarak siz yapın. Yazacağınız dilekçenin ekine iş akım şeması ve proses özeti ile bir vaziyet planı ekleyin. Zaten kapasite artışınız kapsam dışı ise 15-20 güne dilekçenize olumlu cevap alırsınız.

4. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Bu bildirimi işletme yapar ve Çevre Müdürlüğü'ne görüşünü sorar. ÇED Şube firmaya gelir ve önceki Proje Tanıtım Dosyası'na bakarak kapasite artışını ve diğer değişimleri inceler. Bu 1/3 konusu Çevre İzin/Lisans için geçerli olan bir şeydir ayrıca ÇED için değil.

ÇED Şube özellikle ÇED Yönetmeliği'ndeki "ÇED Gereklidir" kapasitesine ulaşıp ulaşılmadığına bakar. İnceleme sonucuna göre dosya hazırlatılmasını isteyebilir bu durumda iş ÇED firmasına kalır.

İbrahim Uysal ve Melih Coşar bunu beğendi.
  5. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Fecriati ; Ben de soruyu soran arkadaşım işletmede çalışan çevre mühendisidir diye yanıtlamıştım. Ancak senin yanıtın daha açıklayıcı :)

Fecriati bunu beğendi.
  6. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar herkese.

7. Hilal Birkan

Hilal Birkan CMNet Üyesi

Açıklayıcı cevaplarınız için ben de teşekkür ederim.

Peki tesiste üretim gerçekleştiren bir ünitede tesis alanı içerisinde kalacak şekilde yer değişikliği yapılırsa bu durum ÇED yönetmeliği açısından nasıl değerlendirilir?

ÇED de değişiklik konusuna benzer içeriklerimiz
  1. SKKY de Yapılan Değişiklik ile ilgili Yönetmelik Hakkında

Arkadaşlar selam, Belki de herkesi ilgilendirebilecek bir bilgi vermek istiyorum.24 Nisan 2011 tarihli resmi gazetede SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ilanı var.Herkesin bence bir kere bu değişikliği okuyup eğer çalıştığı sektörü içne alan Tablolar bu yönetmelikte belirtilmişse ona göre gerekli analizleri yaptırıp önlemini alması gerekmektedir.Renk...
  2. Skhkky değişiklik gıda endüstrilerinin emisyon durumu?

Merhaba, SKHKKY nde değişiklik oldu bildiğiniz gibi. Ve gıda firmaları hakkında "7. Gıda Endüstrisi, Tarım ve Hayvancılık” başlığı altındaki işletmeler, mezkûr Yönetmelik Ek-1 ve Ek-2 listelerinde başka bir grupta yer almıyorsa, söz konusu işletmeler için; çevre izni kapsamında emisyon ölçüm raporu hazırlanması ve işletmelerin hava emisyonu açısından değerlendirilmesi gerekmez"...
  3. Çevre kanunu değişiklik taslağı

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde “Çevre Kanun Değişiklik Taslağı” yayınlandı. Çevre Kanunu Değişiklik Taslağı'na aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. [COLOR=windowtext]http://www.csb.gov.tr/db/cygm/editordosya/CevreKanunTSLK(V_1_7)(1).docx