Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed ile ilgili

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında qrafiqer tarafından paylaşıldı.

1. qrafiqer

qrafiqer CMNet Üyesi

Çed raporuna imza atmak için gerekli şartlar nelerdir?
    (çevre müh., maden müh., jeoloji müh.,) bu mühendisler için çed'e imza atmaları için ön şart olarak neler yapmaları yada ne tür özelliklere sahip olmaları gerekmektedir? yeni mezun yada piyasada çalışmış ama hiç çed sürecinde bulunmamış biri çed sürecine katılmak istediğinde hangi adımları izlemeli?

ilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

2. FatihYılmaz

FatihYılmaz CMNet Üyesi

3. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

Çed yeterliliği olan bir firmada çalışıyor olmazı gerekli ve çed sürecinde de çalışlırsanbız çede imza atabilirsiniz, attığınız imza yanii çalışdığınız çed projesi sayısı kadar da ilerde konumunuz değişiri, Konu ile ilfgili Çed Yeterlilik Tebliği ektedir.

4. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Çed raporuna imza atabilrsiniz. Ama sadece çalışmalarda bulunmuş biri olarak. Bir nevi stajyer olarak. 5 büyük veya 15 küçük ÇED raporundan sonra çevre mühendisleri 5A, diğer mühendisler 5B yetkisi alırlar.

5. erman

erman CMNet Üyesi

Aradığınız soruların cevabını Çed Yönetmeliğinde değil Çed Yeterlik Belgesi tebliğinde bulabilirsiniz.

Linki veriyorum..
    Çed Yeterlilik Tebliği

Linki Düzeltiin verdiğiniz Tebliğ yürülükten kalkmıştır yenisi eklendi.

Sevgi ve Saygılarımla.
    Yasin ASLAN

6. Volkan Canlıer

Volkan Canlıer CMNet Üyesi

Tabii 3 yıl deneyim şartı da var sanırım 5-a olabilmek için

7. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

evet 3 yıl çevre mühendisi olarak sigortalı çalışmışlık şartı var.

8. qrafiqer

qrafiqer CMNet Üyesi

bu 3 yıl şartı çed raporu gerekli değildir (proje tanıtım dosyası) için de geçerli mi?

9. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Proje tanıtım ve ÇED için gerekli. Çed görüşü almak için yani kapsam dışı yazısı almak için şart değil.

10. elitok

elitok CMNet Üyesi

çed veya proje taıtım dosyası hazırlayan ve bu dosyalarda imzası olan bir çevre mühendisinin aylık çalışma sınırı varmı.. örneğin en fazla 5 tane hazırlar diye...

11. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

hayır böyle bir sınır yok. ÇED raporları projedir. her bir proje için farklı çalışma yapılır.
    pekçok firma günde bir ptd çıkarmaktadır. çed raporlarını da ortalama 1 haftada çıkartanlar var.

12. elitok

elitok CMNet Üyesi

Teşekkürler.

13. Sadık Güven

Sadık Güven CMNet Üyesi

Merhaba,

Ek-2 'ye tabi herhangi bir tesis;

1- "ÇED kapsam dışı" olabilir mi? Bunun örneği var mı?
    2- "ÇED gerekli değildir" kararı için muhakkak PTD hazırlayıp başvuru mu yapmak gerekir, yoksa il çevre ve şehircilik müdürlüğü'nden görüş dilekçesi ile gerekli değildir yazısı alınabilir mi?

14. Bulut Yılmaz

Bulut Yılmaz CMNet Üyesi

arkadaşlar kolay gelsin. Benim bir sorum olacak. poliüretan elek ve ürünleri imalatı yapan bir işletme çed kapsamında hangi madde de yer almaktadır. Teşekkürlerr.

Çed ile ilgili konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Su ile ilgili gerçekler

SU İLE İLGİLİ GERÇEKLER Doç. Dr. Nuri Haksever Şu anda kullanmakta/içmekte olduğunuz SU'ya ne kadar güvenebiliyorsunuz? - İçmekte olduğunuz en kaliteli kaynak suyunun bile 22 derecede güneş ışığı gördüğü anda BAKTERİ ürettiğini biliyor musunuz? - Musluklarınızdan akan suyun yiyeceklerinize/ çamaşırlarınıza/ vücudunuza temas ettiğini ama günlük yaşantımızda bu gerçeklerin farkında...
  2. Çevre Görevlisi ile ilgili

İnternette dolaşırken şöyle bir şey gördüm: http://www.cevregorevlisi.biz/cevregorevlisi/bilgiSayfa.php Bu işi hangi ara dershane modeli ile bağdaştırdılar onu anlamadım ? Eğitim kadrosunu da sadece ünvan olarak vermişler, isim yok. Bundan haberi olanlarımız var mı ?
  3. Kimliğinizle ilgili 5 zorluk

Kimliğinizle ilgili 5 zorluk Kimlik“Kendimiz olmanın” kişisel mutluluğun anahtarlarından biri olduğu genel olarak kabul edildi. Bu ayrıca işyerinde, evde ve kendi kişisel yaşamlarımızda etkili olmanın da sırrıdır. Bu yazıda, neden “kendiniz olmanın” her zamankinden daha zor olduğuyla ilgili beş neden sıraladım. Bu beş nedeni anlamak bize “Neden durumum bu kadar iyiyken, ben kendimi...
  4. tat tesisleri ile ilgili yardım

merhaba arkadaşalr! benim yardımınızı istediğim konular *yeni yönetmelikle başlayan ambalaj atığı aktarma merkezlerinde aranan özellikler? *lisans almak için artık belediyelerle sözleşme yapmaya gerek olmadığını biliyorum ön lisans alınmış firmalar içinde gecerlimidir? *lisanslı bir firma kendi illeri dışından da ambalaj atığı toplayabilirmi şimdiden ilgi ve alakanıza teşşekkür ederim
  5. KOİ deneyi ile ilgili

Laboratuvar dersinde yaptığımız KOİ deneyinde sonucu 326,4mg/L olarak bulduk bu değer evsel atıksu mu yoksa endüstriyel atıksu mu?