• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇED Kapsam dışı belgesi

Rıdvan Gödel

Kayıtlı Kullanıcı
ÇED Yönetmeliğinin Ek-II 1-a)........(proses kaynaklı atığı ve yan ürünü olmayan sadece karışım yapan tesisler bu kapsamın dışındadır.)

Maddesine göre kapsam dışında olan bir işletme için resmi kapsam dışı yazısı alabilmek için izlenmesi gereken yol nasıldır? Bu konuda yardımcı olursanız sevirim. Teşekkürler.

Sizin elinize böyle bir yazı gelmiş bize böyle bir yazı gelmedi ve biz yeni bir yer aldık ve onun çed kapsam dışı yazısı için dilekçe yazdım. Her ilde farklı olabiliyor.

acaba gaziantepte daha yenı yururluge gırecek olabilir. bende arastırma yapayım ama ben müaacat etmıstım ve gelip denetlemıslerdi ve dilekçe ile beraber il çevreye götürmüştüm.

Benimde bir maden ocağım var. Ocağın işletmeye alınama tarihi 1987, bununla ilgili çevre izni alınmış ve 2007 tarihli çed muafiyet yazısı var(GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin ilk yayım tarihi olan 7/2/1993 tarihinden önce üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projeler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışındadır.)

Şu an mevcut maden ocağında 1/3 oranında kapasite artısı yapacağımız için, Çevre izni yenilemesi gerekecek. Peki mevcut çed muaf yazısını sisteme yüklesek yetermi yoksa kapasite artışından dolayı Çed ile ilgili farklı bir uygulama gerekebilir mi.

@realastala

Kapasite arttırımı yapacağınız için ÇED muafiyetiniz de ortadan kalkabilir bence. Muafiyet yazılarının sonunda genelde "kapasite arttımı/proses değişikliği/ilave proses yapılması planlandığında ÇED Yönetmeliği kapsamında işlem yapılır" denilmektedir. Yine de bulunduğunuz il çevreye bir görüş sorabilirsiniz.

@realastala
ÇED yönetmeliği kapsamındada il müdürlüğünden görüş almanız gerekir. Eğer artış ile ÇED muafiyet sınırı geçer iseniz size PTD hazırlatabilirler.

@CMNet Okuru
@Emine Erdem

Çed Kapsam dışı yazısı üretim kapasitesi değilde.1993 tarihli muafiyetten alındığı için.Kapasite artışı Çed de sorun yaratırmı.Bu arada kapsam dışı yazısında kapasite arttırımı yada üretim miktarıyla ilgili bir ibare yok.

@realastala
ÇED yönetmeliği 1993 'te çıktı ondan öncesindeki firmalara zaten ÇED kapsam dışı veriliyor. Zaten ÇED yazılarının alt kısmında yazar kapasitede değişiklik olursa, işletmeci değişirse vs.. başvuru yapınız diye.

Kapasite artisi sonrasi yeni kapasite ek1 veya ek2 listesine girecekse kapasiteyi arttirmadan once basvurup ced veya ptd hazirlanmasi gerekir. Ama yeni kapasite ced sinirlarina girmiyorsa tekrardan muafiyet alinmasi gerektigini dusunmuyorum ( eger muafiyette kapasite belirtilmiyirsa). Ama muafiyette kapasite varsa ve yeni kapasite de listelere girmiyorsa yeniden gorus sormaniz gerekir.en sagliklisi her durumda Şu tarih ve yaziyla muaf tutulmustuk ancak bu kapasiteye cikmayi planliyoruz ced yonetmeligi kapsaminda degerlendirmenizi arz ederiz sekl de bir dilekce yazin. Onlar cevabi verir. Ama mutlaka kapasiteyi arttirmadan once yapin.

@Hatice Özbir
il müdürlüğünüze konuyu bir danışın derim.. mesela ben e-çed devreye girdikten sonra yaptığım çed kapsam dışı başvurularını yine eski düzen yaptım. çünkü il müdürlüğü siz eskisi gibi başvurularınızı yapın dedi, biz buradan e-çed e girişlerini yapıyoruz referans no size gelmeyecek dedi.. Müdürlüğünüze danışmakta fayda var diyorum..

17.07.2008 tarihli Çed Yönetmeliği Ek-2 listesinde Md.47: "Ek-1 de yer alan projeler kapsamında bulunmakla birlikte, yeni bir metod veya ürün denemek ve geliştirmek amacı ile hazırlanan ve iki yıldan uzun olmayan projeler" denilmekte.
Bu madde 30.06.2011 tarihinde yapılan yönetmelik değişikliği ile Ek-2 listesi 54. madde olarak karşımıza çıkıyor.
03.10.2013 tarihindeki yönetmelikte ise tamamen listeden çıkarılmış.
bu durumdaki bir tesis ya da projenin mevcut mevzuata göre durumunun çed açısından nasıl değerlendirilmesi gerekir?

eskiden alınmış muafiyet ile ilgili olarak muafiyet dosyasında kapasite ne olarak belirtilmiş. Genelde firmalar çed, muafiyet veya kapsam dışı alırken max kapasite ile izin alıyorlar. fakat kapasite raporunda düşük kapasite ile beyan edebiliyorlar sonradan kapasite arttırımı yapabiliyor.
Muafiyeti olan belgede alanda veya kapasitede artış varsa muafiyet dosyasına ulaşın orada beyan edilen kapasitede sıkıntı yoksa muafiyetiniz geçerli olabilecektir. Diğer türlü her şekilde çed kapsamında ptd yada çed hazırlatmanız gerekecektir.

Merhaba, son yayınlanan çed yönetmeliği ile birlikte danışmanlığını yaptığım iki diyaliz merkezi için çed kapsam dışı yazısı almak istiyorum. Yakın zamanda bu işlemi yapan birileri var mı? e-çed öncesi il müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurmak mı gerekiyor hala? Bir de bu dilekçeye herhangi bir ek belge koyuyor muyuz yoksa ekler e-çed üzerinden mi yükleniyorlar?

Teşekkürler,

@G.Şentürk

Gizem Hanım,

Kapsam dışı başvuruları e-ÇED üzerinden yapılmıyor. Dilekçe ile İl Çevre Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Eklere detaylı Proses Akış Şeması-Proses Özeti, Yerleşim Planı, Tapu, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası ve Taahhütname koyarak dilekçe ile elden başvuru yapabilirsiniz. Duruma göre tesise denetime gelirler ve yazınız çıkar.

İyi çalışmalar.

Eşik değeri olan tesisler için E-ÇED kullanılır. Yazılı olarak başvuru yapılır; sisteme evraklar ikinci adımda yüklenir.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

"Muafiyet Başvuru Takip" bölümünden İl Müdürlüğü tarafından verilen referans numarası ile belgeler yüklenir.

@G.Şentürk

Gizem Hanım,
Siz dilekçe ve ekleriyle birlikte başvurunuzu yapacaksınız. Tesisiniz yönetmelik eklerindeki herhangi bir maddeye giriyor ve sınırın altında kalıyor ise örneğin kaplama havuzları hacmi 10 m3 ve üzeri PTD hazırlanması gerekiyor ama sizin tesis 9 m3 ise kapsam dışı yazısı için E-ÇED den bakanlığın verdiği erişim koduyla başvuru yapıyorsunuz. Tabi buna denetime gelen memur karar veriyor. Eğer yönetmelikteki herhangi bir maddede gözükmüyorsa direk kapsam dışı yazısını alıyorsunuz.

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Hastaneler ve diyaliz merkezleri ÇED yönetmeliği kapsamından çıkarılmıştır diyor. Sanırım bir eşik değer durumu söz konusu değil. Dilekçeme diyaliz merkezi olduğumu ispat eden ekleri koyduğumda sanırım sorunu çözebilirim.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Projelere ilişkin kapsam dışı başvuruların değerlendirmesinde uygulamada birlikteliğin sağlanması; iş ve işlemlerin daha sağlıklı, etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi için 01/08/2014 tarihi itibari ile ÇED Yönetmeliği Muafiyetine ilişkin tüm başvuruların Çevrimiçi ÇED süreci yönetim sistemi (e-çed) üzerinden Valiliğiniz (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından değerlendirilir.

Çevre izni alınmış çedden gerekli değildir kararı almış bir maden, 50 hektarın üstünde alan artışı yapıp ÇED'e tabi olurken,aynı zamanda çevre izni ile ilgilide birşey yapmak gerekirmi.(Kapasitede artış yok sadece alan artışı var)? Teşekkürler