Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed kapsam dışı geçici 3. madde yorumu?

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında İrem Bengisu Erol tarafından paylaşıldı.

  1. İrem Bengisu Erol

    İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

    Arkadaşlar Merhaba,

    ÇED yönetmeliği geçici 3. Maddesi şöyle söylüyor.

    Kapsam dışı projeler
    GEÇİCİ MADDE 3 – (Değişik: 14/04/2011 – 27905/1. md.) (1) 7/2/1993 tarihli ve 21489 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinden önce;
    a) Üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projelere,
    b) Uygulama projeleri onaylanmış veya çevre mevzuatı ve ilgili diğer mevzuat uyarınca yetkili mercilerden izin, ruhsat veya onay ya da kamulaştırma kararı alınmış veya yatırım programına alınmış veya mevzi imar planları onaylanmış projelerden
    1) Bu Yönetmeliğin EK-I Listesinde yer alan projeler için 17/7/2015 tarihine,
    2) EK-II Listesinde yer alan projeler için 17/7/2013 tarihine kadar yatırımına başlanmış projelere,
    Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.

    Benim yorumlayamadığım şey; çalıştığım maden ocaklarından 2 tanesinin 2007 yılında alınmış Çed Kapsam Dışıdır yazıları mevcut. Yönetmelikteki tarihlerden sonra ocaklarım için çed kapsam dışı yazısı alamayacak mıyım? Nasıl bir yol izleyeceğim?
     
  2. S.Gönenç Çalıcı

    S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

    Ocaklarınızın 2007 yılında ve ya hangi yılda kurulduğunu gösterir belge ile kapsam dışı yazısını alabilirsiniz.
     
  3. İrem Bengisu Erol

    İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

    Teşekkürler evet güncel yzılar için başvurumu yaptım yazıları tekrra alacağım ama benşm anlamadığım yönetmelikte geçen bu tarihler neyi ifade ediyor yani neyi sınırlıyorlar?

    Ben 2017 yılında da aynı kapsam dışı yazısını alabilecek miyim yani?
     
  4. S.Gönenç Çalıcı

    S.Gönenç Çalıcı CMNet Üyesi

    Evet alabileceksiniz. Ancak 2018 yılında kurulacak olan maden ocağı kapsam dışı olmayacak ve siz de eğer o işletmenin danışmanlığını yapıyorsanız kapsam dışı yazısı alamayacaksınız.
     
    İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  5. İrem Bengisu Erol

    İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

  6. Samed Kağızman

    Samed Kağızman CMNet Üyesi

    Arkadaşlar merhaba,
    Ben bu geçici 3.maddeyi tam olarak anlayamadım.22/09/2008 tarihinde açılmış olan ocakta kapsam dısımıdır.? yardımcı olursanız sevinirim.
     
  7. Mehtap Işık

    Mehtap Işık CMNet Üyesi

    Merhaba Arkadaşlar

    geçici 3. madde kapsamında çed mufaiyeti alabilmeniz için faaliyetin(ocak/tesis) 7/2/1993 önce çalışmış olması lazım. eğer tesis yada ocağınıza geçici 3. madde kapsamında çed kapsam dışı (muafiyeti) aldıysanız sorun yok. Ancak diyelimki sizin 1993 önce çalışmış ama çed kapsam dışı yazısı almamış bi,r ocağınız var ve Geçici 3. madde kapsamında çed muafiyet yazısını almamışsınız. Çed kapsam dışısı yazısını ek -2 de yer alan lar için( ki 25 hektara kadar olan ocaklar ek-2 kapsamındadır)7/7 2013 tarihine kadar almazsanız PTD hazırlamanız gerekecektir.
     
  8. Fatih Közen

    Fatih Közen CMNet Üyesi

    bu maddeyi Mehtap Işık çok güzel açıklamış Samet Bey .. Bu bağlamda 2008 de açılmış olan ocağınızın ÇED Gerekli Değildir/ ÇED Olumlu kararı alınmadan faaliyete başlanıldığı için tespiti ile birlikte proje bedelinin %2 si tutarında ceza uygulanacaktır.
     
  9. Hakan Bedel

    Hakan Bedel CMNet Üyesi

    iyi de benim anlamadığğım yönetmeikteki madede;
    2) EK-II Listesinde yer alan projeler için 17/7/2013 tarihine kadar yatırımına başlanmış projelere,
    Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.
    diyor.CEZA ALMAMASI GEREKMEZ Mİ BUNA GÖRE?
     
  10. Hakan Bedel

    Hakan Bedel CMNet Üyesi

    YANİ 7/2/1993 - 17/7/2003 arasındaki firmalara uygulanmaz demek değil mi bu?
     
  11. Fatih Közen

    Fatih Közen CMNet Üyesi

    Hakan Bey Mehtap Işık hanımın yazısını okursanız orada 1993'ten önce çalışma için izin almış fakat 17/7/2013 tarihine kadar kapsam dışı yazısı almamış tesisler bu geçici maddeden yararlanarak 2013 tarihine kadar kapsam dışı yazısı alabilir.. fakat bu tarihten sonra ÇED için başvurmaları halinde ÇED 'e tabi olacaklardır.
     
    Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  12. Samed Kağızman

    Samed Kağızman CMNet Üyesi

    Mehtap Hanım değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim
     
  13. Samed Kağızman

    Samed Kağızman CMNet Üyesi

    Bende bunu aynen iletmiştim tesis yetkililerine, tesisi yeni aldım üzerime tam hakim değildim fakat zaten ocak için çed gerekli değildir kararı varmış sorun çözülmüş oldu yani. Çok teşekkürler Fatih Bey.
     
Çed kapsam dışı geçici 3. madde yorumu? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Geçici Madde-3:Kapsam Dışı Projeler

    [SIZE="2"]"17 Temmuz 2008 ve 26939 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan, "ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ'nin "Kapsam Dışı Projeler" başlıklı Geçici 3. Maddesi'nin yürütmesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na Çevre Mühendisleri Odasının yaptığı itiraz üzerine durduruldu." ÇMO'nun 27 Ocak 2011'de böyle bir açıklaması var. Benim öğrenmek...
  2. Çed kapsam dışı?

    yapı kimyasalları üreten bir firmayız çed konusunda kapsam dışı raporu alabilirmiyiz. başvurumuzu nasıl yapabiliriz.
  3. Çed kapsam dışı ?

    Ambalaj atığı geri dönüşüm tesisi çed yönetmeliği ek-1 ve ek-2 listesinde bulunmuyor bunun için çedle ilgili kapsam dışı yazısı almamız mı lazım ? kapsam dışı almak için proje tanıtım dosyası ile mi başvuru yapılıyor bilen var mı arkadaşlar ?
  4. Çed kapsam dışı

    Bir tesisimiz için ÇED Kapsam Dışı yazısı almam gerekiyor.. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir. yrdım edebilirmisiniz
  5. Çed kapsam dışı

    Arkadaşlar Merhaba; Paslanmaz boru imalatı yapan bir tesiste; uygulanan kaynak işlemi sonrası, kaynak yapılan bölgeye Pelox adı verilen kremimsi bir paslanmaz temizleyici jel sürüyorlar. Bu temizleme jelinin içinde az da olsa asitlik özelliği var. Sürülen bu jel kaynak yapılan o bölgenin tekrar paslanmazlık özelliği kazanmasını sağlıyor. Jel sürüldükten sonra o bölge önce sert süngerle...