Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed konusunda

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Levent Yavuz tarafından paylaşıldı.

1. Levent Yavuz

Levent Yavuz CMNet Üyesi

çed yönetmeliği ek2 de yeralan
    (Ek–1’de Yer Alan Alt Sınırlar Bu Listede Üst Sınır Olarak Alınır) ne anlama geliyor arkadaşlar

2. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

yani EK1 de bahsedilen kapasite sınırlamalarının alt sınırı EK2 hazırlamak zorundadır oluyor, mesela 400.000ton/yıl ve üzeri kırma eleme EK 1 iken 399.000ton/yıl EK2 hazırlamak durumunda oluyor, EK2' nin üst sınırı olmuş oluyor bir nebze.

benim düşüncem,, kolay gelsin
    Bu arada şu da benim uygulamada merak ettiğim bir konu, bu üretim miktarları sınırlar tamamen taahhütlere göre, denetleme mekanizması da faturalar mı yoksa kapasite raporunda geçen miktarlara göre mi yapılıyor.

3. Levent Yavuz

Levent Yavuz CMNet Üyesi

çed muafiyeti yazısında ekler kısmında kapasite raporu da isteniyor , kapasite raporuna göre sanırım.

yani ek 1 listesinde yer alanlar çed kapsamında ek2 listesinde yer alan kapsam dışındamı yer alıyor.

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

EK-1 listesindeki faaliyetler için yetkili firma tarafından ÇED raporu hazırlanıp bakanlıktan ÇED OLUMLU kararı alınır,
    EK-2 listesindeki faaliyetler için yetkili firma tarafından Proje Tanıtım Dosyası hazırlanıp il müdürlüğünde ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararı alınır,
    EK-1 ve EK-2 listesinin hiçbirine girmiyor ise, ÇED Kapsamdışı başvurusu faaliyet sahibi veya yetkili firma tarafından başvurularak ÇED KAPSAMDIŞI görüşü alınır.

Tuğçe Özcan bunu beğendi.
  5. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

sanayi veya ticaret odasından alınan kapasite raporuna göre değerlendirilmektedir, faaliyet sahibi çed görüşü almadan kapasite raporunu yeniler kapasite artırırsa cezai yaptırım uygulanmaktadır.

sdagtekin bunu beğendi.
  6. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

teşekkür ederim Tarık Bey, bir şey daha soracağım çed hazırlayan firmalar korunan alanları verilerini nereden alıyorlar, kendi veri tabanları mı var güncel yoksa, orman su işlerinden, vb yerlerden mi bilgi alıyorlar ya da copy paste mi:S

7. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

firmaya göre değişir, özel programları satın almıs olanlar da var, orman su işleri bakanlığının bunlarla ilgili http://geodata.ormansu.gov.tr/ diye google earth veritabanlı çalışan internet sitesi var. kitap vs. dokümanlardan yararlananlar var. ama copy-paste yapan firmalar da var.

8. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

ama bu konuda en iyi güncel kaynak. http://geodata.ormansu.gov.tr/ çünkü orman ve su işleri bakanlığı değişiklik oldukça sistem üzerine güncelleme yapmaktadır.

9. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

evet bu siteyi bende yeni keşfettim, ÇED ile çok uğraşmıyorum ama geliştirmek amacıyla buldum iş yerimdeki maden mühendisi arkadaşlar ile de paylaştım da güncel değil dediler onlarında kendi lisanslı programları var sanırım oradan anlıyorlar, siz ÇED ile ilgileniyor musunuz yoksa Çevre yönetim birimi olarak mı göreviniz,, inşallah meşgul etmiyorumdur,

teşekkür ederim

10. Ahmet Doğanay

Ahmet Doğanay CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar;
    Aynı adreste (aynı kat, aynı kapı numarası) farklı 2 işletme var. 2 işletme için farklı 2 ÇED görüşü alınabilir mi?
    Yani: Aynı kapı numarasına 2 ÇED verilir mi?

11. AKDENIZ

AKDENIZ CMNet Üyesi

Bilgim dahilinde verilir.Firmalar farklı çünkü ek-1 ve ek-2 den birin de yer alıyorsa sıkıntı olacağını düşünmüyorum. AKKUYU NGS olayı gibi bir olayla karşılaşmayında :) adres pek önemli olmaz :)

Ahmet Doğanay bunu beğendi.
Çed konusunda konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Staj konusu

Marmara Üniversitesi 2. sınıftayım ama staj konusu benim için tam bir muamma yardımcı olursanız sevinirim...Nerede yapabilirm? Neredeki staj daha yararlı olur??
  2. Ambalaj Atıkları Yönetimi Konusunda

Ben istanbul Yüceler Kağıtçılık ta yeni göreve başladım. Tecrübem olmadığından bu sektörde çalışan arkadaşların tecrübe ve birikimlerine ihtiyacım var. Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
  3. Modelleme konusunda yardım

Arkadaşlar ödevim : [FONT=Comic Sans MS]SU VE ATIKSU ARITIMINDA ÇÖKELME OLAYININ MODELLEMESİ Bu konuda dişe dokunur bi kaynak bulamadım, elinde buna ait döküman, belge vs. olan varsa paylaşabilir mi lütfen? [FONT=Comic Sans MS]
  4. Yağ giderme konusunda cpi seperatörü çözümü ..

Yağ Giderme Konusunda CPI Seperatörü Çözümü ..
  5. Ilk öğretım okullarında ambalaj atıgı konusunda.

İlkogretım okullarında ambalaj atıgı konusunda beledıye ıle ortak olarak gelıstırdıgımız yonetım planı dolayısyla sunum yapacagız. elınızde bununla alakalı gorsel agırlıklı sunum ogrneklerı varsa paylasabılırmısınz.