• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre bilgi sistemi

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar yeni başladığım bir fabrikanın çevre bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifresi alınmış. fakat hatırlamıyorlar nasıl öğrenebilirim.

Merhabalar;

Çevre Bilgi Sistemi kullanıcı adını/şifresini vs. bilmiyorsanız bulunduğunuz il müdürlüğünden rahatlıkla alabilirsiniz. Tabi ilgilenme zahmeti gösterirlerse :)

Bunun için farklı yollar mevcuttur:
1)İl Müdürlüğü Şifre yenileme ile firma ya da firmadan birine ait mail adresine kullanıcı adı ile birlikte yeni şifre gönderebilir. (5 sn sürmez...)
2)Manuel olarak geçici şifre oluşturulabilir (2dk sürmez...)

FİRMA KULLANICISI ŞİFRESİ HAKKINDA;
Arkadaşlar firma kullanıcısı şifresi her firmanın alması gereken bir şifre değildir. Zaten elinizdeki şifrelere dahi zor zahip çıkıyorsunuz(unutma, kaybetme vs anlamında) bir de bu şifre ile karışıklığı arttırmanın mantıklı hiçbir yanı yok. Firma kullanıcısı şifresi genel olarak, fazla sayıda tesisi olan, mükerrer tesit kayıt sayısı fazla olan vs firmalar için kullanılabilir bir uygulamadır. Bu şifre ile adeta bir sistem admin'i gibi hareket edersiniz; tesislerinizi silebilirsiniz, birleştirebilirsiniz, yeni tesis kaydedip kendiniz onaylayabilirsiniz vs vs. Bunlar "ÇEVRE BİLGİ SİSTEMİ" arayüzünde yazıyor zaten.

sistemde kayıtlı olan e-posta adresine şifremi unuttum. bölümünden gerekli alanlara doldurarak yapabilirsiniz.

arkadaşlar söz konusu danışmanlık firmasına 2 adet biri maden diğeri çevre mühendisi olmak üzere iki personel ekledim bir adet personelde çıkardım 9 gün içerisinde onay vermezlerse danışmanlık belgesi iptal olucak fakat eklediğim personellerin onaylama sayfaları gelmedi ne yapmalıyım... yardım edebilecek biri var mı?

Arkadaşlar merhaba bir şey soracağım,

Ben Çevre Görevlisi belgemi aldım, ancak hiç kullanmadım. Şimdi sisteme girmek istediğimde bilgilerimin hatalı olduğunu söylüyor. Ne yapabilirim ? Şifre gönder diyorum, ama kullanıcı adımı da hatalı gösteriyor. Mobil imza ile giriş yapamıyorum çünkü, hattım kapandı yine hiç kullanmadığım için. Yardımcı olabilir misiniz?

BİLGİLENDİRME;
Muhtemelen birçoğunuz öğrenmiştir diye düşünüyorum ama yine de açıklayayım:
TABS sistemi kullanıma açılmıştır. Beyanları; süre içerisinde yetiştirememe, hatalı beyan yapma vs gibi sebeplerle onaylanmayanlar için dilekçe ile başvurmaları halinde uzatma süresi verilerek ilgili beyanlarını yeniden yapabilecekler veya hatalı beyanlarını düzeltebilecekler.

Danışmanlık Firmaları/Çevre Görevlileri/Çevre Sorumluları
Süre içersinde yetiştirememe, eksik beyanda bulunma, hatalı beyanda bulunma vs. gibi nedenlerle 2012 tehlikeli atık beyanlarını yapamamış veya onaylanmamış olanlar var ise bulunduğunuz il müdürlüğüne; "...dolayı 2012 tehlikeli atık beyanımızı gerçekleştiremedik. Beyanımızı yeniden yapmak/güncellemek için tabs sisteminde uzatma süresi verilmesini talep ediyoruz..." vs. gibisinden bir dilekçe ile başvuruda bulunsunlar.

Arkadaşlar il çevre şehirciliğe gidip rica ederseniz istedikleri zaman size verebilirler. ki ben öyle aldım daha önce.

@Selçuk Küçük

Olay yüzde99 lisansınızın yürüdüğü tesis kaydına ait olan kullanıcı adı ile giriş yapmadığınızdan kaynaklanıyor.
Lisansınızın yürüdüğü tesis kaydınıza ait olan kullanıcı adına KÜTLE DENGE UYGULAMASInı tanımlatırsanız uygulamayı görebilir, kullanabilirsiniz.

Yeni tesis ekledim. Mail adresi istedi kullanıcı adı ve şifre göndermek için. Hala gelen mail yok. Yanlış bir şey mi yaptım diye düşünüp tekrar kayıt olayım dedim. Bu sicil numarasıyla kayıt yapılmıştır dedi. Ben şimdi nereyi arayıp sorayım ne yapayım bilemedim. Cumartesi yapmıştım kaydı. Daha ne kadar beklemeliyim acaba?

@hilaltuncer

Sistemde yeni tesis kaydı yapıp bu kayıt için kod ve şifre talebinde mi bulundunuz il müdürlüğünden?
Doğru mu anladım?

@hilaltuncer
Başvuru formundaki vermiş olduğunuz mail adresine, portal üzerinden otomatik olarak kod ve şifre gönderilmektedir. Çoğu mailler bu gelen maili gereksiz kutucuğuna atmakta veya spma olarak görmektedir. Bu sebeple mailleriniz tüm kısımlarınız kontrol ediniz. Bunun dışında mail gelmemiş olsa bile sizin tesisiniz için artık bir kullanıcı adı oluşturulmuş durumdadır. Bu vesileyle, il müdürlüğündeki yetkili, sistemden kullanıcı adınızı bulup "şifre yenileme" uygulaması ile vereceğiniz mail adresinize yeniden bir şifre tanımlayabilir ya da manuel olarak geçici şifre oluşturabilir. yani yöntem çok, çözüm kolay. Yeni bir tesis kaydı kesinlikle yapılmayacaktır.
Daha önceleri bu şekilde her sorun sonrası yeni kayıt yapılması ve il müdürlüklerinin de bu başvuruyu daha önce kaydı var mı yok mu diye incelemeden onaylaması neticesinde sayısızca mükerrer kayıt oluşmaktadır ve bunun sonucunu hep birlikte kötü bir şekilde çekmekteyiz. Sistem arızaları vs vs...

Ben il çevreyi aradığımda uygulamanın kapalı olduğunu bu nedenle uzatma süresi veremeyeceklerini söylediler