• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre bilgi sistemindeki kuruluş tarihi

Özgür Anaç

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhabalar, ÇBS de tesislerin kaydında belirttiğimiz kuruluş tarihinden kasıt acaba sizlerce nedir? Tesisin tam anlamı ile bulunduğu yere kurulduğu tarih mi, kapasite raporunda ki faaliyete başlama tarihi mi yoksa gerçekten fiili anlamda üretime başladığı tarih mi?

Şöyle örneklendireyim konuyu; örneğin bazı tesisler (asfalt plent) kurulması oldukça zaman alabilmektedir, çünkü o makineye ait bir çok yardımcı makine ve proses gereklidir..Bunların getirilmesi, montajı oldukça zaman almaktadır. Örneğin, kızgın yağ kazanı, bitüm tankları, yakıt yada enerjinin çekilmesi getirilmesi vs.. Bu arada ana makine (plent) geldiğin de kapasite raporuna başvuru yapılıp, heyet gelip ana makine orada olduğu için geldikleri tarih itibari ile raporunu tutup kapasite raporunu kısa süre de en geç 1 ay gibi süre sonrasında o tarihli olarak elimize geçiyor..

Bu arada tesis bırakın faaliyete geçmeyi, hala kurulma aşamasında..Şimdi buradan yola çıkarsak sizce tesisimizin ÇBS kaydında ki kuruluş tarihi hangisidir?

Derseniz ki kapasite raporundaki tarih değil, gerçekten ilk kurmaya başladığınız tarih kuruluş tarihi olmalıdır diye, o zaman ÇBS deki kuruluş tarihi farklı, kapasite raporundaki tarih farklı olacağından gerek GFB gerekse çevre izni sürecindeki durum ne olabilir?

3. durum da kapasite raporunda faaliyete başlama tarihi olarak belirtilen tarihte hala kurulum işlemleri gerçekleştirilip, nihai üretim olmadığını düşünürsek bu durum da kuruluş tarihi farklı, kapasite raporundaki tarih farklı, nihai üretim tarihi farklı olacağında GFB ve izin sürecindeki durum ne olur?

Teşekkür ederim..