• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre danışmanlık ücretleri

unsalll

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün toplu alım yapmış olan 4 Devlet Hastanesinin Çevre Danışmanlık ihalesinin sonucunda hastane başına 100 TL gibi bir ücretle alındığını görmüş bulunmaktayım. Bu iş gerçekten kötüye gidiyor. Bu rakamlara, bu hizmetin yapılamayacağı ortada.Bu konuda ne Bakanlığın bir yaptırımı var ne de ÇMO'nun bir etkisi. Burada gerçekten haksız bir rekabet var. Bir yanda bu işi gerçekten hakkıyla yapmaya çalışanlar, diğer yanda da sürümden kazanırım mantığı ile çalışanlar. Bakanlığın yapmış olduğu denetimlerde bu konuya zaten dikkat edilmiyor. Konunun öneminin farkındalar ancak herhangi bir yaptırımları söz konusu değil. Yani bu denetimlerinde bu konuda faydası olmuyor. Bu şekilde giderse Çevre Görevlisi denilen kavramda yok olacak..

Değerli meslektaşım hüseyin inan bana o çözüm bence hiç iyi bir çözüm değil. Bu bazı üst mertebe insanların ağızlarının suyunu inanılmaz derecede akıtır...

Volkan bey mesaj içeriğinizi sildim. Ucu açık tartışmalara neden olabilir ayrıca üslubu çokta uygun bulduğumu söyleyemem.

Daha uygun bir diller her türlü eleştirinizi yazabilirsiniz.

Zaman sakin olma zamanı artık. Sakin kafayla doğru adımlar atmak gerekiyor. Dediğim gibi konu başlığı altında herkes önerilerini sunsun mutabık kaldığımız maddeleri gereken yerlere göndereyim.

@Fatih Özcan
Fatih Bey, biraz fazla temel olacak ama bence öncelikle ilköğretim müfredatından başlayarak iş etiği dersi verilmeli. Ülkemizde her sektörün bu konuda bilgilenmeye ve eğitime ihtiyacı var. Bu ücretlerin neden bu kadar düşük olmaması gerektiğinin mantığını anlamayan kişilere ne ceza yöntemi uygulanırsa uygulansın mutlaka bir açık bulunacaktır. Kişilerin kendi otokontrolü nün gelişmesi gerekmekte diye düşünüyorum.
Bunun yanında tabi ki belirli sistemlerde mutlaka olmalıdır. İş etiği gelişmiş toplumlardaki kurulmuş sistemler daha verimli ve daha az yükle çalışırlar.

meslek odalarında havuz oluşturulması uygun olabilir mi acaba..taban ücret belirlenip sözleşme de belirlenen tutar firma yada şahıs tarafından oda havuzuna yatırılır oda da bu parayı sorumlu üyenin hesabına aktarır..şeffaf olur en azından.misal lpg sorumlu müdür arkadaşlar sözleşmede min. asgari ücret görünmesine ragmen 50-100 gibi rakamlara sorumlu müdürlük yapıyor..sözleşmedeki tutar oda hesabına yatacak demek işi çözebilir belki..hatta isterse oda bu işten gelir bile elde edebilir..

bence bunlar uygulanabilecek sistemler değil. sonuçta serbest piyasa denilen bir şey var. bakanlık 600tl dese kdv sini kesip 250tl şirkete geri verirler. bunun önüne geçilemez. ama 100 tl ye firma alanlar doğal seleksiyona uğrayacaklardır. sadece biraz zaman. piyasada arz talep bir kesişsin de fiyat kendiliğinden oturur.
Ayrıca ÇMO nun siyasetle uğraştığı konusuna katılıyorum.

bence 100 tl normal adam ofisi yeni açmış 2000 teklif etse iş kaçacak onunda başka alternatifi yok.

ha ne yapsın işsiz mi gezsin. başka firma gelecek 2000 i alacak bu arkadaş 100 tl sinde olacak :)

basit düşünmek lazım.

çed de aynı mantık var 50.000 başlıyorlar 7500 de kapatıyorlar.

adam 7500' e iyi bir şekilde yapıyor da. ptd 2500-3000 seriye bağlamış.

bu firma ne yapsın çed yapmasın mı ?

projektörü danışman firmaya değil işveren ve bakanlığa çevirmek gerekli.

bazıları çok şanslı olabilir bazıları ise gereğinden fazla şanssız.

@hepaistos

Böyle bir mantık olmaz. Olamaz. İyi bari biz de arkadaşlarla birleşelim şurada müşteri tutacaz diye ilk üç ay para almayalım sonrası da ücrete tabi deriz. Demo program hesabı.

Bir işin kalitesi vardır. Bir de kaliteye biçtiğiniz değer. Eğer ki müşterileriniz (en basitinden örnekle) sürekli sirkülasyona uğrayan bir iş yeri ile çalışmak, her ay bir yenisi gelen mühendise işi anlatmak, yarım ve kalitesiz işlerin yapılmasından rahatsız değiller ise buyrun devam edin arkadaşım. Öyle veya böyle kendi kuyumuzu kazıyoruz.

Durmak yok yola devam!

400 liraya bir firmanın 3 ayrı tesisinin danışmanlığını yapan firmaya denk geldiğimde şaşırmıştım meğerse şaşırılacak bir durum yokmuş demi . Sizi gidi Kaptı Kaçtılar sizi Batmaya mahkumsunuz !

@Melih Coşar

kendi kuyumuzu kazıyoruz derken adam zaten buna mahkum arkadaşım.

iş almak için yapacak başka bir alternatifi yok ne yapsın ofisini mi kapatsın. işsiz mi gezsin.

herkes kendi açısından düşünüyor

bir deney yap ankara' da bir iş ilanı ver bak bakalım kaç kişi başvuracak. sonucu anlayınca ne dediğimi anlayacaksın.

@hepaistos

Siz hiç risk analizi diye bir şey duydunuz mu? kaç lira ile kaç liranın riskini alıyorsunuz? 10 yıl boyunca para kazanırsınız 11. yılda hepsini hatta fazlasını geri verirsiniz. Sebep ne? Hangi mantıkla bunu yapıyor? Benim mantığım almıyor.

Hiç kimse mahkum değil.

İşi en başta yanlış yapıyoruz. İnsanların kaliteyi yükseltmesi gerekir ücretle beraber kaliteyi düşürmesi değil.

100TL'ye de iş yapılacaksa yapmasın bir zahmet işsiz kalsın. Boş da gezsin. Ofisini de kapatsın.

Ben bunu anlamıyorum arkadaş. Ankara'da iki toplantı oldu İl Çevrede ve ÇMO'da tüm danışmanlık firmaları da oradaydı. Hepsi birden tek ağız bu işin 100TL'ye yapılmayacağını, Bakanlığın bu konuya el atmasını ve denetimlerin sıklaşması gerektiğini söylüyordu. Kimse de "aç mı gezelim, ofis mi kapatalım" diye ağlamıyordu. Gerekirse kapasın diyordu. Bunu 50TL vereninden 2000-3000TL verenine, paket danışmanlık verenden, sadece danışmanlık bürosu olana kadar hepsi tek bir ağızdan söylüyordu

Ayrıca da bu işin içindeyim Ankara'da ilanı verdik kaç kişi başvurdu gayet de gördük efendim.

100 TL ye iş alan arkadaşların ne kendilerine ne de mesleğimize saygıları kalmış.Kusura bakmayın ama öyle.100 TL ye iş alacağına bıraksın da bir Çevre Mühendisi girsin o işe veya o işin hakkı ne ise onu veren alsın.Ayıp yahu ayıp.

biz sorunu üzerimizden atmayı sorumluluğu başkasına yıkmayı ne kadar da güzel yapıyoruz. arkadaşlar fikirlerinizi akıl mantık çerçevesinde idrak edip dile getirseniz. ben eğer 100 tl ye iş yaparsam bunun vergisiydi felandı öle bişeyler yani ama asıl mantıklı olan bir firmayla sözleşme imzalarken ne gibi riskler olduğunu kabul ettirebilmek te ben bir firmayla sözleşme imzalarken özellikle firmada ilerde olabilecek riskleri söylüyorum daha sonra bu risklerin maliyetini söylüyorum ve bu riskleri göz önünde bulundurarak bir fiyat çıkartıyorum adam zaten mantıklı olduğunu anladığı an sözleşmeyi imzalıyor. fakat inanmasa ona başka riskler ve benzeri meydana gelmiş olaylar anlatıyorum ozaman inanıyorlar ona da inanmasalar sözleşmeyi ben kabul etmiyorum çözüm bu yani. 100 tl cierin önüne geçilemez. havuz sistemi dediniz biz ne havuz sistemleri gördük gözü dönen biri hortumlayıp kaçıyor şimdi öle bir şey olursa kaç tane firma batar bide bunu düşünün.

Bence çok tartışmaya gerek yok bu tip firmalar zaten zamanla batacaktır. bu paralarla bişeyler yapmak mümkün değil. ama bu iş için bakanlığın yapması gereken en acil çözüm kişi başına 26 tesis sayısını yarıya çekmektir.. bu seleksiyon o zaman hızlanacak ve taşlar yerine oturacaktır.

danışmanlık yapan arkadaşlar firmalara bilgilerini satmaktadırlar bi nevi demekki bilgileri bu kadar ediyor (100 TL)....... arkadaşlar bizler dilenci değil mühendisiz... o yüzdendir ki iğrendim bu işlerden ve hiçbir zamanda yapmak istemedim..... aylık 100 TL için bir işletmenin sıkıntılarını çekmem hiçbir zaman... bu zihniyette olunduğu sürece mesleğimiz hiçbir yere gelemeyecek........ gene kendimize ediyoruz..........