• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre danişmanlik

can250

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇED ÇEVRE DENETİM DANIŞMANLIK MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Ben Mersin ili içerisinde Çevre Çanışmanlık firması kurmak için çalışma yapmaktayım. Yalnız bir sıkıntım var 3 yıllık ortak olarak iş yapacağım kişinin OSGB firması da var orada da ortak olarak çalışıyor. Yeterlilik belgesi için başvuru yaparken bu durum sıkıntı yaratır mı ? Ben ilgili yönetmelikte herhangi bir sıkıntı olacak madde göremedim. Bana fikir verebilir misiniz ?

Merhaba,

1) 3 yıllık olarak iş yapacağın arkadaşın OSGB firmasında çevre görevlisi olarak sisteme tanıtılmamış olması gerekiyor, çevre görevlisi belgesini yalnızca sizin şirketinizde kullanacak olmalı,

2) Çevre konusunda 3 yıl hizmet vermiş olmalı ve bu 3 yıllık süre boyunca sigortası yatırılmış olmalı,

3) Şayet 3 yıllık süre boyunca çevre konusunda hizmet vermiş ancak bu süre boyunca Çevre Bilgi Sistemine çevre görevlisi olarak tanıtılmamış ise 3 yıllık çevre konusunda hizmet verdiği firma ya da firmalardan hangi tarihler arasında hizmet verdi ise bunu ispatlar bir yazı almak zorunda. Bu süre boyunca ya da bir kısmında Çevre görevlisi olarak sisteme tanıtıldı ise bakanlık bu süreyi görebiliyor onun dışında tanıtılmadan hizmet verdiği aralık için yazı almalı.

4) Yeni kuracağınız Çevre Danışmanlık Firmasında da sigortası tam olarak yatırılmalı (2 ya da daha fazla firmadan aynı ay içerisinde aynı kişiye sigorta yatırılabiliyor)

5) Birde "ha" dediğinizde gelebilecek mesafede olmalı :) sizi denetlemeye geldiklerinde orada olmalı ya da hemen gelebilecek durumda olmalı. Üzerine firma vermezseniz de rahat edersiniz.

Çok sağolun Yusuf Bey istediğim cevabı sonunda buldum. Zaten sadece koordinatörlük görevini erine getirmesi için çalışacak bizimle. Yani bu durumda herhangi bir engel yok bizimle çalışması için :)

bugün geçerli olan yönetmeliğimize göre bir engel yok, bakalım gelecek neyi gösterir :) malumunuz yönetmeliğin ilgili maddesi 2 kez değişikliğe uğradı. Hayırlı olsun yeni işiniz.

@can250
Öncelikle şimdiden hayırlı olsun Can bey. Yanlış bilmiyorsam koordinatör olabilmesi için 5 yıllık tecrübe gerekli.

@Gülşah Albayrak
yönetmeliğin iligili maddesi değiştirildi ve son halinde tecrübe 3 yıl olarak belirlendi. çevre görevlisi sayısı da en az 3 olacak (bunlarında en az 2/3'ü Çevre Mühendisi olacak.)

İbrahim ve Evin Teşekkür ederim.

Yusuf Bey bugun bana bakanlıktan cevap geldi yeterlilik belgesi için taahhütname imzalanıyormuş başka bir yerde çalışmayacağına dair.

@can250
bakanlıktan gelen cevap metin şeklinde ise yazıyı paylaşır mısın? bir terslik var.

Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğinde;
Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri
MADDE 9 – (1) (Değişik:RG-6/5/2014-28992) Çevre danışmanlık firmasında en az üç çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;
a) En az 2/3’ünün çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,b) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,
c) Birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az iki yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması, zorunludur.
Aynı Yönetmeliğin 14.Maddesinde; ç)
Çevre görevlisinin çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamayacağına ilişkin taahhüdüne aykırılık tespit edilmesi halinde, belgeleri iptal edilir.

Yani bana yazdıkları engel madde şu anda yok değil mi ?

Bahsettiğiniz başka işyerinde çalışmama ile ilgili taahütname şartı kaldırıldı. taahütname şartının kaldırılması çevre görevlisi olarak başka bir işyerin de yada kendi işyerimizde başka bir işte çalışabileceğiz anlamına geliyor...

Evet beni aradilar ilk önce acikladilar sonra acikladiklari yaziyi bana mail olarak yolladilar bende üstte paylastim Mehtap Hanım

Galiba Bakanlığın kendi Yönetmeliğinden haberi yok.