• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlilerine hitaben..

Murat Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
ya buralarda hala kendilerine çevre görevlisi olarak hitap edenler varya anlamıyorum bu kişileri parayla aldığı belgeyi dört yıl beş yıl okuyupta aldığı belgeden üstün tutuyorlar. zaten bu kişileri meslektaşım olarak görmüyorum ve hala ben bu belgeyi almamak için tek başımada olsa direniyorum. almayan arkadaşlarıda meslektaşlarımıda tebrik ediyorum. Çevre mühendisi kalmamış piyasada, çevrenin görevlilerinden bol bişey yok. Belgenizle mutluluklar çevre görevlileri.

bakanlık denetleme yapmadıkça 500.000 firma da çalıştırmak istemez... Yaptırımların da etkili olmasi lazım. Adam arıtma tesisi kuruyo ama çalıştırmıyo neden ? Ceza yese daha ucuza geliyor çalıştırsa maliyeti yiyeceği cezadan daha çok çünkü =) böyle traji komik durumlar da var

göksel bey, isterseniz 5000 görün, gerçeklikten pek kopmuş sayılmazsınız.

şöyle söyleyim:

@TaLHa

geri kalan 450.000 firma dersek, geri kalan bu firmaların kaç tanesinin iyi ya da kötü bir çevre hizmetine-çalışanına kaynak ayırabilecek kadar cirosu var? kaçının bu tür bir hizmeti gerektirecek imalatı var? ya da daha basitleştirelim: kaçının istihdam ettiği çalışan sayısı 10'u geçer? hani rakamlarla konuşacaksak eğer, rakamların anlamlandırılması gerek. kalan 450.000 ya da tastamamı 500.000 firmanın kaçı imalat yapar, kaçı sürekli işçi çalıştırır, kaçı aile müessesesi, kaçı ithalatçı, kaçı nakliyeci, kaçı getir götürcü? 500.000 çevre hizmeti alması gereken firma varsa bu hizmeti verenleri denetleyecek kaç kamu görevlisi ve müfettiş var? bu kamu görevlilerinin sayısı nedir? vs..

kalan 450.000 firmanın her biri 50 kişi çalıştırsa 22.500.000 çalışan nüfusu yapar. zaten toplam çalışan sayısı türkiyede bu civarda. o halde benim spekülatif hesabıma göre (ki varsayımlarım bence mantıklı) 450.000 kadar firmanın çalışan sayıları 50'den epey az olmalı. her firmaya bir çevre görevlisi sentezlesek 20-30 kişiye bir "sentetik çevre görevlisi" düşer. 500.000 kişiyi çevre görevliliğiyle rütbelendirdik diyelim. çevre mühendisliği konularına aşina olmalarını geçtim, öncelikle en basit bir dilekçeyi örneğinden bakmadan yazabilecek 500.000 insan bulabilir miyiz? bunların kaçı "atık minimizasyonu"nu cümle içinde doğru kullanır? bu durum sektörde bizim mühendis olarak tesis etmemiz gereken teknik seviyeyi düşürür mü yükseltir mi?

az evvel yemekte gözlemleme fırsatı bulduğum sanayi mahallesi ahalisini ele alırsam, buradaki en büyük işletmenin 10 bilemedin 20 çalışanı var. bunları denetlenebilir hale getirmenin yolu çevre görevliliği kurumu mu?

onu da geçtim, çevre mühendislerini sonu muhtemelen batak olan, evrak işleri bitince fonksiyonunun kalmadığı, mesleki olarak köreltici bir alanda istihdam etmek bizim mesleği kısırlaştırmak değil mi? çevre ile ilgili denetimleri yapacak, kamuda istihdam edilmesi gereken personeli donatmak ve sahaya sürmek gerektiği ortada iken, çevre ile ilgili yatırımı zorunlu tutan yasaları ve çevre yatırımını cazip kılacak teşvikleri meydana getirmeden, çevre mühendislerini kendi alanlarında imalata etkin olarak katmadan çevre görevlisi sentezlemek mi ayakları yere basan bir çevre politikasıdır? (henüz çevre görevlisi değilim, bunlar çevre görevliliği kurumuyla ilgili önyargılarım, hatalıysam uyarın)
son olarak bu 500.000 sayısı tam olarak nereden geliyor? hani bu kadar talep varsa ben de alayım artık şu 250 tl'lik belgemi.

@kaptan

aynen buna katılıyorum
zaten dolu çevre muhendisi var neden onlerı kapatılıyor
bu yuzden dolu cevre muhendisi kendi mesleğini yapamıyor
o kadar farklı yerlerde calısan arkadaslar varkı

Öncelikle günaydın arkadaşlar,

Daha önce yazmadığımdan emin olmak için mesajları tek tek okudum. Yıllardır çevre görevlisi "kavramı"na karşı çıkan birisiyim, şunu da belirteyim ki belgem var. Yönetmelikler ilk yayınlandığı zamandan beri karşı çıkmaktayım bunun için sitede de bir çok defa mesaj yayınladım toplu mail gönderdim gelin birlik olalım diye, sonuç ne kocaman bir SIFIR (Çağrımıza kulak veren arkadaşlar alınmasın, 18 bin kişide 4-5 kişi göz ardı edilebilir). Oturup sabahlara kadar yönetmelik yorumladım/k. Haydi herkes mail atsın dedik kimseden ses çıkmadı. Şimdi belgeler iptal edilsin demek son derece uzak bir ihtimal olarak gözükmektedir.

Zamanın TBMM çevre komisyon başkan vekili Mustafa Öztürk ile yemek organizasyonu yaptım sırf yönetmelik için, iletmek istediğiniz birşey var mı dedim kimseden ses çıkmadı. Şunu da söyleyeyim eylem amaçlı diplomalarını yakanların çoğuda çevre müh. değil diye duymuştum gerçeklik payı nedir bilmiyorum. Bu süreçte yaptığımız çalışmaların tamamını odanın bilgisi dahilinde gerçekleştirdik.

Bu süreçte odaya gelince gerçekten son derece özveri ile çalıştılar. Sonuçta odanın bir konumu var kafalarına göre eylem yapamazlar, herkes ile her canları istedikleri gibi görüşemezler. Bu süreçte ki özverisinden dolayı odaya teşekkür ediyorum. Bazı şeyler olup biterken tüm çağrılara rağmen herkes kulaklarını kapattı, karşısında cılız bir ses duyan yetkililerde istediği gibi yönetmelikleri çıkarttı.

Şunu ilave etmek istiyorum, çevre mühendisi olduk hepimiz ama hep beraber bir meslek olamadık maalesef. Böyle devam ettiği sürecede siyasi iktidarın talimatlarına boyun eğeceğiz. Anlamını çözemediğim bir mesleki bencillik var. En basitinden bizim web sayfamız 18000 kişi var, katılım için hiç bir yere gitmek gerekmiyor fakat aktif katılımcı sayısı üzücü durumda.. Umarım ölmeden bunun kırıldığını görürüm.

Günaydın Fatih,

Normalde elimden geldiği kadar apolitik durmaya ve mümkün olduğu kadar herkesin haklı olma ihtimalinin olduğu subjektif tartışmalardan uzak durmaya çalışsam da, haklı sitemine "yine" sessiz kalıp mücadele gücünü kaybetmemen için bir şeyler yazmayı sana ve senin gibilere karşı borçlu olduğumu düşünerek, ben ve benim gibileri temsil edeceğini düşündüğüm fikirlerimi söylemek isterim.

Şuna eminim ki, bahsettiğin on binlerce üye çevre mühendisinin ve üye olmayan onbinlercesinin hiç biri çevre görevlisi kavramını benimsememiştir ve senin hissettiğin duygulara sahiptir. Kendi mesleğini yapmayan meslektaşlarımız bile, üniversitede geçirdiği yılların hatırına bu uygulamaya karşıdır. Ben şahsen herkesin fikir birliği ettiği bir konuda kararı etkileyecek veya savunmayı gerektirecek bir durum söz konusu değilse ikrarımı sükutumla göstermeyi tercih ediyorum.
Teknik anlamda (yönetmelik görüşleri) zaten söylenmiş olan bir yorumu tekrar etmeyi ise gereksiz gördüğümden, meslektaşlarımın forumda zaten defalarca dillendirdiği bir hatanın çözümünün bir kez de benden duyulmasının bir faydası olmayacağını düşünüyorum. Daha açık ifade etmek gerekirse, temel sorunlar olan çevre mühendislerine sınav şartı, çevre görevlisi kavramının saçmalığı gibi konular için zaten söylenmesi gerekenler en baştan detaylı ve mantıklı olarak söylendi ve benim bunların üzerine söyleyeceğim her şey sığ kalacaktır.

Diğer bir konu da bizi yıllardır yıldıran bürokrasi oldu. Herkesin kendi hayat tecrübesi, bakış açısını, mücadele tekniklerini ve savunma mekanızmasını geliştiriyor. Biz bürokratik hantallık ve menfaatçilik içinde yetişen bir nesil olarak bazen ümidimizi o kadar kaybediyoruz ki, mücadele gücümüz bu ümitsizliğin ve hayat mücadelesinin içerisinde yitip gidiyor.

Biliyorum ki gerek odanın, gerekse senin mevzuatla ilgili önemli görüşmeleriniz oldu. Sanma ki sen bu görüşmeleri yaparken biz de seni yel değirmenlerine karşı savaşan bir don kişotu izler gibi izliyorduk. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı, zaten söylenmesi gerekenleri bildiğini düşündüğümüzden sana tam yetki veriyor ve destekliyorduk. Bence böyle bir durumda sadece itirazı olanlar konuşabilirdi ve kimsenin bir şey söylememesi, herkesin senin arkanda olduğunun bir göstergesiydi. Bundan sonra da böyle olacağını bilmeni isterim. Bazı insanlar bir şeyleri değiştirecek enerjiyi kendinde bulur, biz şimdi hayat meşgalesinden bu enerjimiz varsa bile bunu içimizde bir yerlerde bağlı tutuyoruz. Kendi aramızda, hiç konuşmadan aldığımız bir kararla bu mücadeleyi, bu enerjiyi açığa çıkarmaktan korkmayan kahramanlara bırakıyoruz. Umarım bu söylediklerim, senin kendi başına çıkmış bir savaşçı değil, kendi aramızda evrimleştirdiğimiz bir kahraman olduğun gerçeğini artık görmeni sağlar. Yine bu söylediklerimden, senin bu mücadeleyi bıraksan bile, içinde tuttuğu mücadele gücünü ortaya çıkacak yeni karamanlarımız olacağını da anlamanı istiyorum.

Sonuç olarak sana şunu söylemek istiyorum. Ben ve benim gibi düşünenler, yanlış bir şey yapmadığın sürece seni sessizce destekliyor olacağız. Bireysel olarak soru sormadığın sürece bizi grubun görüşüne katılan insanlar olarak görebilirsin. Fikri anlamda görüşlerimizi dönem dönem duyacaksın. Kişileri ya da grupları hedef almayan aktivitelerde bizi yanında göreceksin. Umuyorum bu yazdıklarından sonra daha aktif insanlarla da karşılaşacaksın. Yine de desteğe ihtiyacın olduğunda, bizi bu başlıkların altında bir yerlerde bulabilirsin.

Öncelikle cesaret verici yazınızdan dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Herkes desteğini esirgemedikçe bizde enerjimiz yettiği kadar mücadele edeceğiz fakat gözden kaçırılan bir konu var. Karşı taraf bunu nasıl görüyor ! Bakanlık karşıdan baktığı zaman cılız bir ses sustururuz diye düşünüyor ve bildiğini okumaya devam ediyor. Sonuçta arkadan gelen destek aktif olarak gün yüzüne çıkmıyor.

Bunu örneklendirmek istiyorum forum kurulmadan önce mail grubuyla başlamıştık bu zamanlarda kamu ihale yasasına itirazlarımız vardı yazımızı yazdık ve meclise mail atmaya başladık. Herkes sağolsun iyi örgütlendi. 500 den fazla mail gidince mecliste adımızın geçtiği haberi kısa zamanda geldi.

Şimdide benzer durumları yaşıyoruz, 10 sayfalık yönetmelik taslağına neredeyse 20 sayfa görüş yazıyoruz fakat gönderen / itiraz eden sayısı az olduğu zaman ses getirmiyor maalesef.

Arkamda ki kontrol mekanizmasının farkında olduğum için her zaman tarafsız olmaya ve gereksiz müdahaleler yapmama eğilimindeyim. 5 sene önce aralık ayında kurulmuştu forumumuz geçen sürede çok büyük bir aile olduk fakat aile fertleri hayat kavgası nedeniyle dağıldı, umarım en kısa zamanda toparlanıp TOPLULUK olma hedefinde yolumuza tekrar devam ederiz.

Tabi bu parantezlerim de ÇMO 'yu da es geçmek istemiyorum. Odamız bir kaç kişinin özverili çalışmalarıyla ayakta duruyor lütfen odaya üye olmayanlar üye olsunlar, üye olanlar aktif katılım sağlasınlar ve düzenli aidatlarını ödesinler. Oda biziz biz odayız..

Zaman birlik zamanı...