Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi belgesi kiralama

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özge Uluğ tarafından paylaşıldı.

 1. Özge Uluğ

  Özge Uluğ CMNet Üyesi

  Ben bugün bir iş görüşmesi yaptım ve yaptığım yer çok normal olarak çevre görevlisi belgem olup olmadığını sordu. Ekim ayında çevre görevlisi belgesini alacağımı söyledim. İşe istekli olduğumu görünce ekim ayına kadar bir arkadaşının çevre görevlisi belgesi var ve başka bir fabrikada sadece çevre mühendisi olarak çalışıp çevre görevlisi belgesini kullanmıyorsa rica edip onun belgesini kullanarak gel işe başla dediler. Ekim ayında da sen belgeni alınca onu çıkartır seni sisteme kaydederiz dediler. Böyle bir şey olabilir mi sahiden? Belgeyi başka birinden alıp kullanabilir miyiz nasıl oluyor? :/

  NOT: Böyle bir arkadaşımda yok malesef :(
   
 2. Sence bu dediği mantıklı mı? Düşün bir başkasının belgesini kullanacaklar ve herhangi bir kötü durum olsa seninde başın yanar o arkadaşında. Benim fikrim bir başkasının belgesini kullanarak işe başlama.
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 3. Özge Uluğ

  Özge Uluğ CMNet Üyesi


  öyle bir arkadaşım yok zaten ama merak ettim bu konuda çok bilgim yok. boyle yapan başka işyerleri falan var mı geçici süre de olsa ??
   
 4. yapan illa ki vardır ama söylemezler. Bence sen bekle bir ay daha sabret. Ben olsam şöyle derdim. Belge mi alana kadar geleyim hem işi öğrenirim hem de belge gelince diğer resmi işleride yaparım diye. İstersen bir daha konuş seni idare edebiliyorlarsa etsinler. Sen de tecrübe kazanırsın.
   
 5. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  Düşünün şimdi öyle bir arkadaşınız olsa belgesini kullanacaklar yani onun adına firmalarda işlem yapacaklar. Yani firmalara başkaları gidecek ama sistemde onun adı görünecek. ilerde nelerle karşılaşabilir sizce. İnanın o kadar çok kişi var ki belgesini bu şekilde kullandıran.
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 6. cevremuhendisi

  cevremuhendisi Misafir

  Özge Hanım, kurallar ve yasalar çerçevesinde bu bahsettikleri olaylar (Başkasının belgesi ile iş yapmak) resmen usülsüzlük. Ancak böyle sahtekarlar işi kitabına bir şekilde uydurmaya çalışıyorlar yada diğer bir ifadeyle kanunların arkasından dolaşıyorlar. Keşke böyle kalpazanları forumda ifşa etme fırsatımız olsa da diğer arkadaşlar hangi firmanın ne olduğunu bilse. Yarın öbürgün yapılan herhangi bir işlemden dolayı bir sorun çıkarsa bu sahtekarlar hemen tüm sorumluluğu o belgesini kiraladıkları kişilere atarlar ve kendilerini işin içinden kurtarmaya bakarlar. Tabi kazandıkları paralarıda gönül rahatlığıyla ceplerine indirirler. Keşke bakanlık bu gibi düzenbazların işlerine son verse de piyasada barındırmasa. Bu gibi işlerin kişilere faydası dokunmaz hatta uzun vadede zararı dokunur.
   
 7. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Kusura bakmayin ama kabul edene kafasiz derler, degil arkadasim icin kardesim icin bile yapmam boyle birseyi.Ne sizin basiniz yanar, ne firmanin kabagin patlayacagi tek kisi belgesini kullandiran, kimkime boyle bir iyilik (enayilik) yapar? Bunu sormaniz bile yanlis bence, dusunseniz cvbi bulurdunuz, ortamda var mi diye konusu acilmazdi.Meslek onuru.Meslek onuru.Meslek onuru.
   
 8. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  Aman haaa Özge Hanım, kaçarak uzaklaşın o iş yerinden :kötü:
   
  Fatih Çoban bunu beğendi.
 9. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  ah bu özel sektör :/
   
 10. ibrahim59

  ibrahim59 CMNet Üyesi

  belgeyi izin lisans sisteminde işyerine görevlendirme için kullanıyorsunuz. Böylece çevre izni başvurusunda görevli oluyorsunuz.
  Bildirimler için belge tanımlama diye bir şey yok. Bence başkasının belgesine ihtiyacınız. Yok. Başlarsınız 2-3 ayda e-izin için firma evraklarını toparlarsınız. belgeniz gelincede başvurnuzu yaparsınız. problem oluşacağını sanmıyorum.
   
  Emine Erdem ve Gülşah Albayrak bunu beğendi.
 11. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Belgesi kullanılan kişinin üzerine aslında firma vermiyorlar. Sistem üzerinden imzalanması gereken belgeler vs. olduğunda sıkıntı oluyor çünkü. Sadece yönetmelik gereği sayı tutturmaları gerektiği için belge istiyorlar diye biliyorum. Benim daha önce çalıştığım yerde bu şekildeydi. Gerçi yönetmelikte çevre görevlisi sayısını düşürdüler ama demek ki çok büyük bir yer değil başvurduğunuz yer.

  Meslek onuru, etik vs. bunlar zaten tartışılır da, eğer sizden bu şekilde bir talepleri olduysa -tecrübelerime dayanarak söylüyorum- zaten o iş yerinde epey usulsüz iş vardır ve eninde sonunda istifa edersiniz. Bence yol yakınken dönün. :/
   
  İpekszksn ve Melih Coşar bunu beğendi.
 12. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Son iki gündür bir belge kullanma davasıdır gidiyor :hihi::mad:
  @Özge Uluğ şuan bu sıkıntıyı çekmenizin sebebi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütün yaz tatil yapması!!! ve yeni mezun olan meslektaşlarımızı göz ardı ederek eğitim programını çok geç bir tarihte yapmalarıdır.
  (Ne olurdu eğitim temmuz yada ağustos ayında olsaydı? Şimdi yeni mezun olan arkadaşlarımız kasımdan önce çalışmaya başlayamayacak!!!)
  Biz meslektaşlarınızın tavsiyesi belgenizi almadan böyle bir yola çıkmamanız:tskler:.
  En iyisi geç olsun güç olmasınnn:D
   
  İpekszksn ve Gülşah Albayrak bunu beğendi.
 13. Emre Efe

  Emre Efe CMNet Üyesi

 14. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

  Böyle bir söylemi mecbur kılan bakanlık utansın
   
 15. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Cevabı çok basit aslında. Mevcut durumda tutanaklar da kısa bir süre sonra sistem üzerinden bildirilecek. Sistemde arkadaşının belgesi, ismi mevcut; tutanakta senin ismin ve imzan olacak ? Sisteme kendini ihbar etmiş olacaksın yani.. Tabi işveren senin üzerinden kazanacağı 3-5 kuruşun derdinde olduğundan kendince çözümler üretmeye devam edecektir. Çevre Görevlisi belgesi almak ve Çevre Görevlisi olmak için bu kadar hevesli olmayın çünkü belgeyi aldığınızda vermiş olduğunuz emeklerin karşılığında görmüş olacağınız maddi manevi muamele sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Çevre Mühendisliği Çevre Görevlisi Belgesinden ibaret değildir, kendinize güvenin ve ne istediğinizi iyi bilin. Saygılar.
   
  mustafa115017, Emine Erdem ve Oğuz Kaan bunu beğendi.
 16. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  Zaten arkadaşlar çok mantıklı konuşmuşlar doğru şeyler söylemişler bende şunu eklemek istiyorum sisteme giriş yapıldığında sgk işe giriş bildirgeside yükleniyor ve çg belgesini aldığın arkadaşına sigorta yapılması gerekiyor. bu arkadaşın zaten bir yerde sigortalı çalışıyor ise büyük sorun oluşturabilir. en güzeli bu işten uzak durmak:)
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 17. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  böyle bir şey asla olamaz .! :acpsnr:
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Özgecim , bence hiç bulaşma bile ... Böylesi teklifte bulunan bi yerde belgeyi aldıktan sonra bile çalışılmaz.
   
 19. Özge Uluğ

  Özge Uluğ CMNet Üyesi


  servincim, seninle en son bi hafta stajdan sonra burada karsilasmak ne hoş, hatırladın mi bilmiyorm ama aski'de :)
   
 20. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Unutur muyum hiç;)
   
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
25 Nisan 2017
10
0
10 gün dür bu sorun varmış .E imza yetkilileri gerekli problemi iletmiş . Hata vermesinin nedeni yani bakanlık sistemi ile ilgiliymiş . Rapor yükleyemiyorum ve bugün son nasıl işlem yapacağız bilmiyorum.Konu ile ilgili bakanlıkla görüşen varmı...
26 Nisan 2017
10
0
[ATTACH] bu tabloda kendi debinize karşılık gelen sıklıktaki analizleri, sektör tablonuzu baz alarak akredite bir laboratuvara yaptırmak zorundasınız. Bu analizler dışında, kendi laboratuvarınızda yapacağınız herhangi bir analiz sizi ilgilendirir...
27 Nisan 2017
1
0
Ergitme kapasitesi 14 ton/saat ve üzeri olan kupol ocaklarında ergitme süresince meydana gelen atık gazlar toplanıp toz arıtma tesisine gönderilmelidir. Ergitme kapasitesi 14 ton/saat’e kadar olan tesislerde toz emisyonlar Diyagram 2’den elde...
4 Mayıs 2017
0
0
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
25 Nisan 2017
10
0
merhaba arkadaşlar, Firmamın dış cephesinde kullandığımız prekastlardan arta kalan hurdaya çıkan kısımları alabilecek firmalar var mıdır?
27 Nisan 2017
5
0
Size yakma ve prosesi şekille izah edeyim Belki bu görseller size ışık tutabilir
25 Nisan 2017
3
3
[ATTACH]
26 Nisan 2017
10
0