• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi belgesi

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
iş ilanlarında çevre görevlisi belgesi istenmeye zaten başlanmıştı ama nasıl bir iştir bu artık git gide herkes istiyor ne olduklarından haberleri var mı bilmiyorum bile. bende önyazı kısımlarına işinize başvurmuyorum sebebi de bu eğitim ve sınavına karşı olduğumuzu belirten kısa bir yazı koyuyorum. kendimce protesto ediyorum artık sıkıldım bu işten sinirlerimi bozmaya başladı iyice.ç:mad: paylaşmak istedim bazı bu işi savunan çevre müh. arkadaşlarada yazıklar olsun bizi en çok onların bakanlığın bu tutumunun arkasında olmaları kızdırıyor. !!!

Aldığım bir duyuma göre b sınıfı çevre görevlisi belgesini çevre mühendislerine sınavsız vereceklermiş a sınıfı belge için sınav şartı koyacaklarmış,
bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar gönlünüzü ferah tutun

Son taslakta A ve B grubunu kaldırmışlardı ve odadaki arkadaşlarımız tabiki daha yakından bilirler geçen haftalarda bir eğitim için ordaydım şuandaki baskıları çevre görevlisi belgesini biz çevre mühendislerine sınav şartı olmaksızın vermeye çalışmak olduğunu dile getirdiler. gönlümüzü ferah tutmaya çalışıyoruz ama bu yapılanlarda bize karşı büyük haksızlık. tamam bir firmada bir kimya mühendisine veya makina mühendisi vs bizim işlerimizde yaptırtılıyor ama o arkadaşları küçümsemiyorum tabiki ama bizler kadar detaylarını bilmiyorlar olayların. çevre mühendisliğinin, ilgilendikleri konuya göre sadece katı atıklardan veya sadece su arıtımından olduğunu ve herseyın onunla sınırlı oldugunu dusunuyorlar hemen ve siz ne işe yarıyorsunuz ki şeklinde tepkiler alıyoruz/alıyorum. Ben nasıl onların yaptığı işleri küçümsemiyorsam karışmıyorsam onlardan da aynı şekilde yaklaşmalarını isterim... belki biraz sert gelebilir tepkim ama benim düşmcem bu yönde... sonumuz hayır olsun diyorum...

Saygılar, sevgiler herkese

Bir iş uzmanlarına değilde başka meslek dalından ilgi alanı başka olan şahışlara yaptırılırsa o iş profesyonellikten uzak olur.Bir çevre mühendisinin işini ancak başka bir çevre mühendisi yapabilir.Makine mühendisi yada biyolojicilere 3 kuruşluk bir sınav sonunda bizim işimizi yapma hakkı sunulamaz. Biz bu mesleği edinebilmek için onların harcadığı ;zamanın 208katını ,paranın ise 35-40 katını harcıyoruz/harcadık.
Bu yanlışlıkta düzelecektir eninde sonunda....

bunu kim hangi sebeple yapıyorlar merak ediyorum hemde çevre bakanımız çevre mühendisi bir o kadar da kitapları olduğu halde...

Hazır bu kadar çevre görevlisi belgesinden bahsetmişken;

Belge almaya hak kazananların listesi ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• CGBelgesiAlanlar.pdf
    742 KB · Görüntüleme: 27
çevre görevlisi

arkadaşlar mevcut yeni yönetmelik hakkında ne kadar bilginiz var bilemiyorum ama sizlerle bilgilerimi paylaşmak istiyorum....
artık çevre mühendisleri sınavsız olarak çevre görevlisi belgesi alıyorlar diğer meslek grubunda olanlar bakanlığın sınavına girip 70 puan alıp başarılı olmaları gerekiyor ama asıl önemli konu şudur...bakanlık eğer ki çevre görevlisi olarak bireysel olarak çalışıldığında sadece bir firmayla çalışmaya izin veriyor ve işetmenin bir çalışanı olarak gösterilmemiz gerekiyor ama öte yandan çevre danışmanlık şirketleri bizim yapacağımız işleri sadece ayda bir işletmeye gelerek oldukça ucuz fiyatlara yapıyorlar...400-500 tl gibi....eee haliyle işletmlerde çevre görevlisi istihdam etmektense çevre danışmanlık şirketleriyle çalışıyorlar..şu an ki mevcut yönetmelikte ücretlendirme ve sözleşmeyle ilgili hiçbir bilgi yok...ve mevcut yönetmelikteki açıktan danışmanlık şirketleri ki kurucuları meslektaşlarımız çok ii değerlendirip mevcut bir piyasa oluşturmuş durumdalar...bu durumu bakanlığa ben bildirdim sizlerde mailler atark bu durumu bakanlığa bildirin lütfen....işletmelerin tercihi çevre mühendisi istihdam etmesi olmalı...mevcut yönetmelik bunu bir yandan söylüyor ama diğer yandan danışmanlık şirketlerine daha çok yarıyor....mevcut bir fiyatlandırma ve sözleşme taslağı yok

Filiz hanım, konu Ağustos ayında açılmış. Bu belgeye ihtiyacı olan arkadaşların çoğu büyük ihtimalle başvuru işlemlerine başlamış, başlamak üzere veya almış durumdadır.
Öte yandan dediğiniz gibi maalesef bazı danışmanlık firmaları fiyatları oldukça aşağıya çekebilmekteler. Burada danışmanlık firması sayısının artması bir faktör açıkçası. Dürüst olmak gerekirse ben de danışmanlık firmalarından çok bu iş için tesislerde çalışılmasını isterim mesleğimiz adına. Ancak korkum o ki bu şekilde ücretlerle bu işten sıyrılmaya çalışanlar, Çevre Görevlisi olarak alacağı kişiye de çok bir ücret vermek istemeyecektir. Ücret konusunda her şeyden önce Mühendis olduğumuz ve 4 sene bu meslek için Üniversite sıralarını eskittiğimiz keşke hatırlansa. Hem işveren için hem de çalışan için...